Połącz się z nami

Typowe teksty rodziców – irytujące… i słuszne!

Psychologia

Typowe teksty rodziców – irytujące… i słuszne!

Ileż to razy słyszałeś/-łaś jeden z mega irytujących tekstów od swojej mamy albo swojego taty i czułaś/-łeś, że zaraz wybuchniesz? Bo przecież co oni mogą rozumieć, żyją w zupełnie innym świecie! Niestety, tym razem będziemy cię przekonywać, że nie zawsz to, co irytujące, jest niesłuszne. Oto kilka tekstów rodziców, którzy mówiąc je… mają rację.

  1. „To nie koniec świata”

Ok, wiemy, że to brzmi trochę jak „weź przestań, co to w ogóle za problem jest?!”, ale w istocie chodzi o co innego. A dokładniej o to, że cokolwiek wydarzyło się w twoim życiu, to naprawdę nie jest jeszcze tragedia. Ok, rzucił cię chłopak albo zawaliłaś sprawdzian lub pokłóciłaś się z przyjaciółką. Przykre, ale da się z tym żyć. I czeka cię jeszcze wiele fajnych doświadczeń.

  1. „Twoja siostra będzie kiedyś twoją najlepszą przyjaciółką”

Słyszysz to i masz ochotę roześmiać się w głos. Że co? Ona, która cię tak denerwuje, że masz czasem ochotę jej przyłożyć? Na pewno nie będziesz kiedyś mówić jej swoich sekretów!

A jednak, będziesz! Przynajmniej istnieje takie naprawdę spore prawdopodobieństwo. Siostry bardzo często zostają największymi przyjaciółkami – nawet te, które w młodości niemal się nienawidziły. Kiedy zmienią się wam priorytety, będziecie dzwonić do siebie bardzo często! A stanie się to już całkiem niedługo.

  1. „Ciesz się tym, co masz teraz!”

W sensie, że młodością, wolnością, brakiem większych obowiązków… ile można tego słuchać? Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, że masz ochotę być dorosła, sama o sobie decydować itd.?

Twoje uczucia są zrozumiałe, ale z drugiej strony… twoi rodzice mają rację. Wejście w dorosłość oczywiście ma swoje plusy – jednym z nich jest możliwość samodzielnego decydowania o sobie. Jednak w tym etapie życia, w którym jesteś teraz, jest coś wyjątkowego – dlatego właśnie dorośli tak za tym tęsknią. Dużo możesz, mało musisz, masz sporo czasu tylko dla siebie, jesteś zdrowy/-a i młody/-a – aż chce się żyć!

  1. „Będziesz tego żałować”

Tekst ten pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz zrobić coś szalonego – np. fundnąć sobie tatuaż z imieniem chłopaka albo dziewczyny. Wówczas pada znajome: „kiedyś będziesz tego żałować!” I niestety, znowu racja stoi po stronie rodziców. Taki krok jest super, ale tylko przez chwilę. Jeśli się rozstaniecie albo po prostu będziesz chciał/-a znaleźć poważną pracę, tatuaż na nadgarstku naprawdę będzie ci przeszkadzał.

  1. „Tylko ciężką pracą coś osiągniesz”

Wydawałoby się, że rodzice najchętniej postawiliby cię przy łopacie i kazali tyrać, jakby to miało jakiś sens. A przecież najwięcej kasy zarabiają ci, którzy prawie w ogóle nie męczą się fizycznie!

Jednak twoi rodzice znowu mają rację. Chodzi jednak nie tyle o to, że masz harować jak wół tylko fizycznie, co raczej o upór, determinację i konsekwentne dążenie do celu. Jeśli np. będziesz jechał/-a na ściągach na przedmiocie, który cię interesuje, to później możesz mieć kłopoty. Albo gdy nie chce ci się szukać kółka zainteresować, chociaż interesujesz się teatrem, to też niewiele zdziałasz. O to w tym wszystkim chodzi.

  1. „Nie musisz wydawać tyle kasy, żeby dobrze wyglądać”

Ten tekst pojawia się najczęściej wtedy, gdy prosisz o kasę na nowy ciuch. I może wydawać ci się, że twoi rodzice to prawdziwe skąpiradła, ale oni mają rację!

Dobry wygląd to nie tylko kupa kasy. Buty za 400 złotych nie sprawią, że będziesz wyglądał/-a fenomenalnie. Zamiast nich, warto sprawić sobie cztery pary innych, różnych i tworzyć wiele ciekawych stylizacji. Fajne rzeczy można znaleźć też w lumpeksie. Dobry wygląd to kwestia dobrego gustu i wyobraźni, nie tylko kasy.

  1. „Nie zostawiaj tego na ostatni moment!”

Aż chciałoby się powiedzieć: „O rany, znowu to gderanie…”, ale to akurat jedno z najmądrzejszych rzeczy, jakie możesz usłyszeć od rodziców. Zostawianie obowiązków na ostatnią chwilę to gotowa recepta na kłopoty. W efekcie nie zdążysz albo zrobisz coś byle jak i jeszcze się przy tym namęczysz. Zdecydowanie nie warto.

  1. „Ten komputer zrobi ci z mózgu papkę”

Opcjonalnie telewizor . Wiadomo, że każdy chce sobie czasem odpocząć, ale spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli spędzasz przed tv albo komputerem po kilku godzinach dziennie, to naprawdę twój mózg nie ma jak i kiedy odpocząć. Daj mu lepiej coś bardziej pożytecznego – poczytaj książkę, wyjdź na spacer.

  1. „Zobaczysz, zapomnisz o nim. Tego kwiatu jest pół światu”.

Przyznajmy – to prawdziwy hit wśród powiedzonek rodziców, zwłaszcza ta druga część. Kiedy serce pęka po rozstaniu, wizja nowego związku i zapomnienia o miłości wydaje się nierealna. Ale rodzice mają rację. Nawet, jeśli teraz masz ochotę schować się pod kocem i płakać, to za dwa lata spytasz: „Jaki Piotrek? Nie pamiętam”. A za lat dziesięć to w ogóle nie będziesz kojarzyła gościa J. Rodzice to wiedzą, bo sami mają takich „Piotrków” w swojej „niepamięci” i wiedzą, że pierwsze związki zostawiają w pamięci tylko rozbawienie. I choć słowa te są irytujące, t w gruncie rzeczy jest to dobra wiadomość, prawda?

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.