Połącz się z nami

Duża różnica wieku w związku

Psychologia

Duża różnica wieku w związku

Zuzka, 17 lat: Od pewnego czasu podobają mi się starsi chłopacy. Nie mówię tu o starczych o 2-3 lata, lecz o takich, gdzie różnica wieku między nami sięga 6-9 lat. świetnie mi się z nimi rozmawia, dosłownie na wszelkie tematy, bardzo dobrze czuję się także w ich towarzystwie. Czy to normalne?

W społeczeństwie bardzo często daje się słyszeć surowe opinie gdy występuje duża różnica wieku wśród partnerów. Zazwyczaj dotyczą one sytuacji, gdy nastoletnia dziewczyna spotyka się z bardzo dojrzałym mężczyzną. Otoczenie krytykuje taki związek, ponieważ z góry zakłada, że mężczyźnie zależy jedynie na seksie, a dziewczynie na pieniądzach mężczyzny – nie bierze pod uwagę ewentualnych uczuć, które mogą łączyć obie osoby.

Sytuacja komplikuje się także, gdy jedno z partnerów nie ma ukończonego piętnastego roku życia a dochodzi do współżycia między nimi – zgodnie z polskim prawem, współżycie z osobą poniżej piętnastego roku życia, jest przestępstwem, niezależnie od różnicy wieku między partnerami.

Duża różnica wieku między partnerami nie zawsze jest taka… duża

Jednak wiek nie ogranicza ludzi w jakikolwiek sposób, gdy obie strony są pełnoletnie: mogą się przyjaźnić i spotykać w wolnym czasie, a nawet  mogą założyć rodzinę. Oczywiście, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie negował  dużą różnicę wieku w związku, ale tak naprawdę Ci malkontenci nie wiedzą jak wygląda życie codzienne tych dwóch osób, a także nie maja pojęcia jakie uczucia ich łączą.

Dodatkowo, duża różnica wieku „zaciera się” z biegiem czasu. Osiemnastolatka spotykająca się z dwudziestopięciolatkiem, to całkiem inna sytuacja niż dwudziestolatka spotykająca się z dwudziestosiedmiolatkiem… A przecież w obu przypadkach różnica wynosi siedem lat! Zapewne wynika to z dojrzałości emocjonalnej i psychicznej, która przychodzi później niż dojrzałość fizyczna. Z tego powodu również, młode dziewczyny preferują bardziej dojrzałych partnerów, ponieważ rówieśnicy dziewczyny są dla niej mało poważni. Oczywiście to nie reguła, że każdy mężczyzna powyżej 20 roku życia jest odpowiedzialny i poważny, jednak powszechnie wiadomo, że to kobiety zaczynają szybciej dojrzewać. Co przyciąga kobiety do, starszych od siebie, mężczyzn? Oprócz dojrzałości emocjonalnej, jest to również poczucie bezpieczeństwa, stabilność  i odpowiedzialność.

Spotykanie się z mężczyzną starszym od nas, nawet gdy różnica wieku sięga dziewięciu lat, to sprawa wyłącznie obu osób, będących w związku. Pamiętać jednak należy, że gdy nie mamy ukończonego osiemnastego roku życia, to rodzice ponoszą za nas odpowiedzialność i zdecydowanie powinniśmy liczyć się z ich zdaniem, co do tego z kim się spotykamy! Trzeba mieć także na uwadze, że wielu osobom może się to nie spodobać – i albo poddamy się presji otoczenia, albo będziemy dalej szczęśliwie „robić swoje”.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.