Połącz się z nami

Duża różnica wieku w związku

Psychologia

Duża różnica wieku w związku

Zuzka, 17 lat: Od pewnego czasu podobają mi się starsi chłopacy. Nie mówię tu o starczych o 2-3 lata, lecz o takich, gdzie różnica wieku między nami sięga 6-9 lat. świetnie mi się z nimi rozmawia, dosłownie na wszelkie tematy, bardzo dobrze czuję się także w ich towarzystwie. Czy to normalne?

W społeczeństwie bardzo często daje się słyszeć surowe opinie gdy występuje duża różnica wieku wśród partnerów. Zazwyczaj dotyczą one sytuacji, gdy nastoletnia dziewczyna spotyka się z bardzo dojrzałym mężczyzną. Otoczenie krytykuje taki związek, ponieważ z góry zakłada, że mężczyźnie zależy jedynie na seksie, a dziewczynie na pieniądzach mężczyzny – nie bierze pod uwagę ewentualnych uczuć, które mogą łączyć obie osoby.

Sytuacja komplikuje się także, gdy jedno z partnerów nie ma ukończonego piętnastego roku życia a dochodzi do współżycia między nimi – zgodnie z polskim prawem, współżycie z osobą poniżej piętnastego roku życia, jest przestępstwem, niezależnie od różnicy wieku między partnerami.

Duża różnica wieku między partnerami nie zawsze jest taka… duża

Jednak wiek nie ogranicza ludzi w jakikolwiek sposób, gdy obie strony są pełnoletnie: mogą się przyjaźnić i spotykać w wolnym czasie, a nawet  mogą założyć rodzinę. Oczywiście, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie negował  dużą różnicę wieku w związku, ale tak naprawdę Ci malkontenci nie wiedzą jak wygląda życie codzienne tych dwóch osób, a także nie maja pojęcia jakie uczucia ich łączą.

Dodatkowo, duża różnica wieku „zaciera się” z biegiem czasu. Osiemnastolatka spotykająca się z dwudziestopięciolatkiem, to całkiem inna sytuacja niż dwudziestolatka spotykająca się z dwudziestosiedmiolatkiem… A przecież w obu przypadkach różnica wynosi siedem lat! Zapewne wynika to z dojrzałości emocjonalnej i psychicznej, która przychodzi później niż dojrzałość fizyczna. Z tego powodu również, młode dziewczyny preferują bardziej dojrzałych partnerów, ponieważ rówieśnicy dziewczyny są dla niej mało poważni. Oczywiście to nie reguła, że każdy mężczyzna powyżej 20 roku życia jest odpowiedzialny i poważny, jednak powszechnie wiadomo, że to kobiety zaczynają szybciej dojrzewać. Co przyciąga kobiety do, starszych od siebie, mężczyzn? Oprócz dojrzałości emocjonalnej, jest to również poczucie bezpieczeństwa, stabilność  i odpowiedzialność.

Spotykanie się z mężczyzną starszym od nas, nawet gdy różnica wieku sięga dziewięciu lat, to sprawa wyłącznie obu osób, będących w związku. Pamiętać jednak należy, że gdy nie mamy ukończonego osiemnastego roku życia, to rodzice ponoszą za nas odpowiedzialność i zdecydowanie powinniśmy liczyć się z ich zdaniem, co do tego z kim się spotykamy! Trzeba mieć także na uwadze, że wielu osobom może się to nie spodobać – i albo poddamy się presji otoczenia, albo będziemy dalej szczęśliwie „robić swoje”.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry