Połącz się z nami

Fala i „kocenie” w szkole

Psychologia

Fala i „kocenie” w szkole

Asia, 16 lat: W tym rok rozpoczęłam naukę w technikum. Mam świetną klasę, szkoła też jest ok, jedyny problem związany jest z rytuałem „kocenia” w tej szkole – choć na ogół są to tylko głupie docinki to pewna grupa dziewczyn z ostatnich klas zdecydowanie przegina – popychanie, wyzywanie, bicie po twarzy a także grupowe napady na pojedyncze uczennice pierwszych klas nie są rzadkością. Zastanawiam się nad zgłoszeniem tego problemu wychowawcy, ale nie chciałbym od razu wyjść na jakąś donosicielkę.

Rozpoczęcie nauki w nowej szkole to nie lada stres – wszystkim zależy na zrobieniu dobrego wrażenia oraz zyskaniu akceptacji w nowej społeczności. Problem przemocy wobec pierwszych roczników w gimnazjach czy też szkołach ponadgimnazjalnych nie należy do rzadkości – pół biedy jak są to tylko, jak to określiłaś „głupie docinki”, które już za parę tygodni zapewne znikną.

Przemoc fizyczna o której wspominasz jest problemem, który wymaga niezwłocznej interwencji – nieme przyzwolenie na takie zachowania może tylko pogarszać sytuację i przyczyniać się do eskalacji przemocy i poczucia bezkarności sprawców.

Sprawę powinnaś niezwłocznie zgłosić wychowawcy lub pedagogowi szkolnemu, prosząc jednocześnie o zachowanie dyskrecji. Temat możecie także poruszyć jako cała klasa podczas lekcji wychowawczej. Nie obawiaj się, że w tego typu sytuacjach zyskasz miano donosicielki – wręcz przeciwnie – w oczach klasy możesz dzięki temu być postrzegana jako jedyna osoba, która znalazła odwagę aby wyrazić sprzeciw tego typu zachowaniom.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.