Połącz się z nami

Fala i „kocenie” w szkole

Psychologia

Fala i „kocenie” w szkole

Asia, 16 lat: W tym rok rozpoczęłam naukę w technikum. Mam świetną klasę, szkoła też jest ok, jedyny problem związany jest z rytuałem „kocenia” w tej szkole – choć na ogół są to tylko głupie docinki to pewna grupa dziewczyn z ostatnich klas zdecydowanie przegina – popychanie, wyzywanie, bicie po twarzy a także grupowe napady na pojedyncze uczennice pierwszych klas nie są rzadkością. Zastanawiam się nad zgłoszeniem tego problemu wychowawcy, ale nie chciałbym od razu wyjść na jakąś donosicielkę.

Rozpoczęcie nauki w nowej szkole to nie lada stres – wszystkim zależy na zrobieniu dobrego wrażenia oraz zyskaniu akceptacji w nowej społeczności. Problem przemocy wobec pierwszych roczników w gimnazjach czy też szkołach ponadgimnazjalnych nie należy do rzadkości – pół biedy jak są to tylko, jak to określiłaś „głupie docinki”, które już za parę tygodni zapewne znikną.

Przemoc fizyczna o której wspominasz jest problemem, który wymaga niezwłocznej interwencji – nieme przyzwolenie na takie zachowania może tylko pogarszać sytuację i przyczyniać się do eskalacji przemocy i poczucia bezkarności sprawców.

Sprawę powinnaś niezwłocznie zgłosić wychowawcy lub pedagogowi szkolnemu, prosząc jednocześnie o zachowanie dyskrecji. Temat możecie także poruszyć jako cała klasa podczas lekcji wychowawczej. Nie obawiaj się, że w tego typu sytuacjach zyskasz miano donosicielki – wręcz przeciwnie – w oczach klasy możesz dzięki temu być postrzegana jako jedyna osoba, która znalazła odwagę aby wyrazić sprzeciw tego typu zachowaniom.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Przyjaźń

  Nie umiem się bić! Co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem. Mianowicie chodzi o to, że… nie umiem się bić. Po prostu nigdy tego...

 • Podrywanie

  Wyznania miłosne… od anonima!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam taki mały problem. Chodzi o to, że już od trzech tygodni dostaję jakieś takie różne…...

 • Psychologia

  Siostra – szpieg. Jak się przed nią uchronić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam wielki problem z moją siostrą i liczę na waszą pomoc. Chodzi o to, że ona...

 • Psychologia

  Moi rodzice są wścibscy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam poważny problem. Chodzi o to, że moi rodzice są strasznie wścibscy. Do tego stopnia, że...

 • Intymność

  Mój chłopak nalega na seks!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam dość krępujący problem. Chodzi o to, że jestem ze swoim chłopakiem już osiem miesięcy. Gdzieś...

Do góry