Połącz się z nami

Nie czuję się akceptowany!

Psychologia

Nie czuję się akceptowany!

„Witam, nazywam się Tomek i mam 16 lat. Moim problemem jest brak akceptacji – zwłaszcza w towarzystwie znajomych. Nie chodzi nawet o to, że nie mam znajomych, bo mam – ale nawet im zdarza się czasami ze mnie wyśmiewać. W trudniejszych dniach słyszę na swój temat różne, nieciekawe słowa. Jestem nieśmiały, więc… po prostu staram się schować gdzieś, by uniknąć przykrych sytuacji. Ale jestem tym coraz bardziej zmęczony i przygnębiony”.

Problem, który poruszył nadawca tego listu, to dość często występujący kłopot u młodzieży. Brak akceptacji rówieśników potrafi zniszczyć życie, podłamać samoocenę i skutecznie zmniejszyć poczucie własnej wartości. Zatem… jak to zmienić?

Poczucie braku akceptacji czy faktyczny jej brak?
Na początek zastanów się, czy faktycznie nie jesteś akceptowany, czy może jest to jedynie twoje subiektywne uczucie. Jeśli po prostu ktoś z twojej grupy znajomych ma często inne zdanie, niż ty – nie musi to natychmiast świadczyć o problemach. Jednak z pewnością o nich mówimy, gdy dochodzi do obelg, regularnego wyśmiewania czy ciągłej samotności mimo prób nawiązywania kontaktu. Jeśli czujesz, że jesteś właśnie w tej drugiej grupie ludzi – zacznij coś z tym robić.

Przyczyny braku akceptacji

Nieodpowiednia grupa społeczna
Gdy za wszelką cenę dążysz do bycia w grupie rówieśników, którzy kierują się w życiu innymi wartościami, niż ty, poczucie braku akceptacji jest naturalne i – co więcej – raczej niemożliwe do pokonania. Dla przykładu: jeśli bardzo chcesz być w grupie najbardziej popularnych uczniów, którzy nie przepadają za nauką, a z kolei dla ciebie jest ona bardzo istotna – raczej nie znajdziecie wspólnych tematów. Zastanów się zatem, co różni ciebie od ludzi, którzy nie darzą cię akceptacją. Może zamiast się nimi przejmować, warto powiedzieć sobie: „Nie, to ja nie akceptuję ich.” I zainicjować próbę kontaktu wśród innych znajomych.

Niskie poczucie własnej wartości a brak akceptacji u innych
Wyobraź sobie następującą sytuację. Mówisz twojej koleżance, że świetnie wygląda. Ona zaprzecza gwałtownie, mówiąc: „Nie ściemniaj, dobrze wiem, że jestem za gruba”. Potem próbujesz jej powiedzieć, że ma super poczucie humoru, na co ona komentuje: „E tam, większość moich żartów jest nieudana.” Ostatecznie próbujesz podkreślić jej mądrość, po czym spotykasz się z kolejnym zaprzeczeniem. Co w końcu myślisz? Prawdopodobnie zaczniesz myśleć o danej osobie tak, jak sobie tego życzy – bo przedstawia siebie ciągle w niekorzystnym świetle.

A teraz odwróć tę sytuację i zastanów się, jak ty czujesz się sam ze sobą. Jeśli uważasz się za nieudacznika, ciągle myślisz o tym, jaki jesteś beznadziejny, nie dajesz innym szansy do zaakceptowania cię. Powód jest prosty – ludzie lubią czuć się dobrze w swoim towarzystwie, a niekoniecznie ciągle wyciągać kogoś z przygnębienia. Zatem od dzisiaj postaraj się zmienić coś w sobie. Odpowiadaj: „dziękuję” na komplementy, powtarzaj sobie, że jesteś fajny i ważny, wypisz sobie listę rzeczy, które w sobie lubisz i czytaj ją przed wyjściem w domu. Jeśli jednak czujesz, że nie dajesz rady – spróbuj skontaktować się z psychologiem albo chociażby z pedagogiem szkolnym.

Odpychające zachowania
Czasem przyczyny braku akceptacji wśród znajomych bywają inne – jest to na przykład szereg zachowań, które prezentujesz (być może nie zdając sobie z tego sprawy). Zastanów się więc, czy przypadkiem nie zachowujesz się niewłaściwie wobec swoich znajomych. Może, chcąc być zabawnym, jesteś trochę zbyt złośliwy i już kilka razy kogoś uraziłeś? Może unikasz pomocy przy sprawdzianach czy pracach domowych? Albo zawsze rezygnujesz ze wspólnych wyjść? Warto dokładnie przeanalizować wszystkie te aspekty i zastanowić się, czy zwyczajnie nie należy czegoś zmienić.

Rozmowa z kimś obiektywnym

Jednym z trudniejszych do wykonania, ale bardzo pomocnym sposobem na poprawę sytuacji, jest rozmowa z kimś postronnym. Spytaj koleżankę czy kolegę (wybierz taka osobę, która darzy cię największą sympatią), dlaczego właściwie – jej zdaniem – nie masz takiej akceptacji, jakiej pragniesz. Szczera rozmowa być może pozwoli ci zmienić coś w sobie, a niepowodzenie w tej kwestii – znakiem, że może warto po prostu zmienić towarzystwo.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.