Połącz się z nami

Nie czuję się akceptowany!

Psychologia

Nie czuję się akceptowany!

„Witam, nazywam się Tomek i mam 16 lat. Moim problemem jest brak akceptacji – zwłaszcza w towarzystwie znajomych. Nie chodzi nawet o to, że nie mam znajomych, bo mam – ale nawet im zdarza się czasami ze mnie wyśmiewać. W trudniejszych dniach słyszę na swój temat różne, nieciekawe słowa. Jestem nieśmiały, więc… po prostu staram się schować gdzieś, by uniknąć przykrych sytuacji. Ale jestem tym coraz bardziej zmęczony i przygnębiony”.

Problem, który poruszył nadawca tego listu, to dość często występujący kłopot u młodzieży. Brak akceptacji rówieśników potrafi zniszczyć życie, podłamać samoocenę i skutecznie zmniejszyć poczucie własnej wartości. Zatem… jak to zmienić?

Poczucie braku akceptacji czy faktyczny jej brak?
Na początek zastanów się, czy faktycznie nie jesteś akceptowany, czy może jest to jedynie twoje subiektywne uczucie. Jeśli po prostu ktoś z twojej grupy znajomych ma często inne zdanie, niż ty – nie musi to natychmiast świadczyć o problemach. Jednak z pewnością o nich mówimy, gdy dochodzi do obelg, regularnego wyśmiewania czy ciągłej samotności mimo prób nawiązywania kontaktu. Jeśli czujesz, że jesteś właśnie w tej drugiej grupie ludzi – zacznij coś z tym robić.

Przyczyny braku akceptacji

Nieodpowiednia grupa społeczna
Gdy za wszelką cenę dążysz do bycia w grupie rówieśników, którzy kierują się w życiu innymi wartościami, niż ty, poczucie braku akceptacji jest naturalne i – co więcej – raczej niemożliwe do pokonania. Dla przykładu: jeśli bardzo chcesz być w grupie najbardziej popularnych uczniów, którzy nie przepadają za nauką, a z kolei dla ciebie jest ona bardzo istotna – raczej nie znajdziecie wspólnych tematów. Zastanów się zatem, co różni ciebie od ludzi, którzy nie darzą cię akceptacją. Może zamiast się nimi przejmować, warto powiedzieć sobie: „Nie, to ja nie akceptuję ich.” I zainicjować próbę kontaktu wśród innych znajomych.

Niskie poczucie własnej wartości a brak akceptacji u innych
Wyobraź sobie następującą sytuację. Mówisz twojej koleżance, że świetnie wygląda. Ona zaprzecza gwałtownie, mówiąc: „Nie ściemniaj, dobrze wiem, że jestem za gruba”. Potem próbujesz jej powiedzieć, że ma super poczucie humoru, na co ona komentuje: „E tam, większość moich żartów jest nieudana.” Ostatecznie próbujesz podkreślić jej mądrość, po czym spotykasz się z kolejnym zaprzeczeniem. Co w końcu myślisz? Prawdopodobnie zaczniesz myśleć o danej osobie tak, jak sobie tego życzy – bo przedstawia siebie ciągle w niekorzystnym świetle.

A teraz odwróć tę sytuację i zastanów się, jak ty czujesz się sam ze sobą. Jeśli uważasz się za nieudacznika, ciągle myślisz o tym, jaki jesteś beznadziejny, nie dajesz innym szansy do zaakceptowania cię. Powód jest prosty – ludzie lubią czuć się dobrze w swoim towarzystwie, a niekoniecznie ciągle wyciągać kogoś z przygnębienia. Zatem od dzisiaj postaraj się zmienić coś w sobie. Odpowiadaj: „dziękuję” na komplementy, powtarzaj sobie, że jesteś fajny i ważny, wypisz sobie listę rzeczy, które w sobie lubisz i czytaj ją przed wyjściem w domu. Jeśli jednak czujesz, że nie dajesz rady – spróbuj skontaktować się z psychologiem albo chociażby z pedagogiem szkolnym.

Odpychające zachowania
Czasem przyczyny braku akceptacji wśród znajomych bywają inne – jest to na przykład szereg zachowań, które prezentujesz (być może nie zdając sobie z tego sprawy). Zastanów się więc, czy przypadkiem nie zachowujesz się niewłaściwie wobec swoich znajomych. Może, chcąc być zabawnym, jesteś trochę zbyt złośliwy i już kilka razy kogoś uraziłeś? Może unikasz pomocy przy sprawdzianach czy pracach domowych? Albo zawsze rezygnujesz ze wspólnych wyjść? Warto dokładnie przeanalizować wszystkie te aspekty i zastanowić się, czy zwyczajnie nie należy czegoś zmienić.

Rozmowa z kimś obiektywnym

Jednym z trudniejszych do wykonania, ale bardzo pomocnym sposobem na poprawę sytuacji, jest rozmowa z kimś postronnym. Spytaj koleżankę czy kolegę (wybierz taka osobę, która darzy cię największą sympatią), dlaczego właściwie – jej zdaniem – nie masz takiej akceptacji, jakiej pragniesz. Szczera rozmowa być może pozwoli ci zmienić coś w sobie, a niepowodzenie w tej kwestii – znakiem, że może warto po prostu zmienić towarzystwo.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

 • Mój ojciec jest alkoholikiem Mój ojciec jest alkoholikiem

  Nałogi

  Mój ojciec jest alkoholikiem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

 • Czy warto iść do wróżki? Poznaj fakty! Czy warto iść do wróżki? Poznaj fakty!

  Psychologia

  Czy warto iść do wróżki? Poznaj fakty!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zastanawiasz się, czy chłopak, który wpadł ci w oko, kiedyś zwróci na ciebie uwagę? Albo czy...

 • Ciągłe przebywanie na Facebook’u Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Nałogi

  Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań,...

 • Romantyczna kolacja – kilka inspiracji! Romantyczna kolacja – kilka inspiracji!

  Psychologia

  Romantyczna kolacja – kilka inspiracji!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Zbliża się rocznica naszego związku i chciałbym z tej okazji zrobić mojej dziewczynie romantyczną kolację. Problem...

 • Mój ojciec mnie bije! Mój ojciec mnie bije!

  Psychologia

  Mój ojciec mnie bije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Czasem po prostu dłonią, czasem przedmiotami. W twarz, w brzuch albo po plecach – zależy od...

 • Lumpeks – okazja czy obciach? Lumpeks – okazja czy obciach?

  Psychologia

  Lumpeks – okazja czy obciach?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli należysz do zdecydowanej większości polskich nastolatków, twoje miesięczne kieszonkowe raczej nie należy do wielkich –...

 • Randkowe porady dla nieśmiałych i introwertyków Randkowe porady dla nieśmiałych i introwertyków

  Podrywanie

  Randkowe porady dla nieśmiałych i introwertyków

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wybierasz się na randkę i drżysz ze zdenerwowania, bo zwykle jesteś nieśmiały/-a? Spokojnie – mamy dla...

 • Mój chłopak mnie bije! Mój chłopak mnie bije!

  Psychologia

  Mój chłopak mnie bije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marta, 16 lat: Bardzo kocham swojego chłopaka, jesteśmy ze sobą już ponad dwa lata. Niestety, już...

 • Fakty o długich związkach – znasz je? Fakty o długich związkach – znasz je?

  Psychologia

  Fakty o długich związkach – znasz je?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość z nas marzy o długim, pełnym miłości związku. Wyobrażamy go sobie jak idyllę, mlekiem i...

 • Bez tabu: Mój brat jest gejem! Bez tabu: Mój brat jest gejem!

  Psychologia

  Bez tabu: Mój brat jest gejem!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam wielki problem. Właśnie dowiedziałam się, że mój brat… jest gejem! Niechcący weszłam do jego pokoju...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.