Połącz się z nami

Mam ciągle spocone dłonie!

Psychologia

Mam ciągle spocone dłonie!

„Pomóżcie! Nie wiem, co mam zrobić ze sobą i swoim problemem. Chodzi o to, że ciągle mam spocone dłonie. Cokolwiek bym zrobił, to moje ręce są ciągle mokre! Wstydzę się podać komuś rękę na przywitanie, nie mówiąc już o poznaniu jakiejś dziewczyny – jak niby miałbym ją dotykać albo trzymać za dłoń? Sam już nie wiem, jak sobie z tym poradzić.” Maciej, 17l.

W takiej sytuacji, jaką przedstawił Maciej, mówimy o nadpotliwości dłoni. Problem ten wiąże się z okropnym dyskomfortem i potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje kilka metod, które mogą skutecznie zmniejszyć ten kłopot.

Dlaczego dłonie tak się pocą?

Przyczyną nadpotliwości dłoni jest najczęściej reakcja organizmu na stres. Niektórzy mają tak, że gdy się denerwują, to po prostu zaczyna boleć ich głowa albo żołądek. Innym lekko pocą się dłonie, a jeszcze innym pot dosłownie się z nich leje.

Z nadpotliwością dłoni warto udać się do lekarza. Najpierw jednak musisz zastanowić się, w których sytuacjach faktycznie czujesz, że twoje dłonie zaczynają robić się mokre. Czy dzieje się tak wtedy, gdy zaczynasz o tym myśleć i się tego boisz? Jest to błędne koło, bo obawa wyzwala stres, a stres powoduje pocenie. A może pocenie pojawia się, gdy spotykasz się z dziewczyną, która ci się podoba? Lub przed ważnym sprawdzianem? We wszystkich tych sytuacjach przyczyną jest właśnie stres.

Co możesz zrobić sam?

W walce z nadpotliwością mogą pomóc ci zarówno sposoby domowe, jak i te „poważniejsze”. Na początek zacznij od tego, co możesz zrobić w domu.

  • Kilka razy w tygodniu nacieraj dłonie liśćmi bazylii. Kiedy skończysz, po prostu umyj dłonie i nałóż krem.
  • Świetnie działa też roztwór z sody. Musisz jedynie wsypać do miski dwie łyżeczki sody oczyszczonej i zalać je ciepłą wodą, a potem moczyć w tym dłonie przez kilka minut. Podobno działa!
  • Zwykła herbata podobno też potrafi zdziałać cuda. Wystarczy, że zaparzyć dwie torebki czarnej herbaty, poczekasz, aż woda stanie się ciepła i w tym naparze pomoczysz dłonie przez kilka minut.
  • Szałwia – według niektórych, jej picie skutecznie zmniejsza ilość wydzielanego potu. Oprócz kompresów, możesz zatem również wypijać codziennie jedną szklankę herbaty z szałwii.

Warto wypróbować te sposoby – często problem leży w psychice i już sama świadomość, że coś z tym robisz, będzie bardzo skuteczna.

Pomoc z apteki

Na pocenie się dłoni świetnie działają też środki prosto z apteki, czyli tzw. talki. To po prostu coś w rodzaju pudru, który skutecznie hamuje wydzielanie potu i zmniejsza odczucie mokrych dłoni. Istnieją także antyperspiranty do dłoni, które możesz kupić w aptece.

Wizyta u dermatologa

W wielu przypadkach domowe sposoby plus nawet środki apteczne nie zdają niestety egzaminu. Warto wówczas znowu zwrócić się do lekarza i poprosić go o specjalne leki, które zablokują wydzielanie potu na obszarze dłoni.

A może botoks?

Botoks kojarzy nam się najczęściej z gwiazdami, które powiększyły sobie usta czy wygładziły zmarszczki. To jednak naprawdę nie wszystko, co potrafi ten środek. Jest on wykorzystywany także w leczeniu nadpotliwości dłoni.

Zabieg wstrzyknięcia botoksu wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a jego skuteczność szacuje się na kilka miesięcy (potem trzeba go powtórzyć). Według lekarzy, przynosi on fenomenalne rezultaty – zwłaszcza, gdy mówimy o zaawansowanym problemie.

Cena takiego zabiegu nie jest niska – wynosi bowiem około 1500 złotych. Jeśli jednak twoi rodzice chętnie by ci pomogli, to warto ich poprosić o całość albo chociaż o dołożenie części pieniędzy.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.