Połącz się z nami

Niepełnosprawność a związek nastolatków

Związki

Niepełnosprawność a związek nastolatków

Związki nastolatków z reguły już należą do dosyć trudnych – chodzi przecież o nowe emocje, pokonywanie nieśmiałości, pierwszy pocałunek, pierwszy raz… Gdy jednak dochodzi do tego trudność zupełnie innego rodzaju, wszystko wydaje się być wyjątkowo skomplikowane. Czy tak jest w istocie? Niekoniecznie. Marek i Ola opowiadają, jak wygląda związek z osobą niepełnosprawną.

Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie dosięgnie nas strzała Amora. W przypadku naszych bohaterów strzeliła ona,  gdy zaczęli rozmawiać z Bartkiem i Zuzanną – niepełnosprawnymi nastolatkami.

Marek – Zuzanna zmieniła wszystko w moim życiu

– Kiedyś miałem… cóż, inne myślenie o niepełnosprawności. Wstyd się przyznać, ale kojarzyła mi się tylko i wyłącznie z osobami na wózku inwalidzkim. Nie brałem w ogóle pod uwagę tego, ze mógłbym być z taką osobą. Do czasu, aż poznałem Zuzę. Poznaliśmy się na Facebooku, świetnie nam się rozmawiało. Kiedy się spotkaliśmy, Zuza miała dla mnie „niespodziankę” – okazało się, że ma niedowład lewej ręki. Byłem zszokowany, ale tak cudownie mi się z nią rozmawiało, że szybko o tym zapomniałem. Potem rozmawialiśmy z kumplami, zaczęli się z niej ordynarnie nabijać. Z jednej strony było mi głupio, ale też pomyślałem sobie, że nie jestem gotowy na to, by ciągle ktoś się z nas śmiał. Milczałem dwa tygodnie, w końcu nie wytrzymałem i napisałem. Od tamtej pory minął rok, ciągle jesteśmy razem i nie wyobrażam sobie bez niej życia – podkreśla Marek.

Niestety, podejście Marka z czasów, zanim poznał Zuzę, jest bardzo typowe. Niepełnosprawność kojarzy nam się w bardzo ostrych barwach, nie wyobrażamy sobie, że mielibyśmy być kimś, kto, nie chodzi albo – jak Zuza, nie ma w pełni sprawnych rąk. Jak widać, to podejście może się bardzo zmienić.

Inna kwestia to ta związana z wyśmiewaniem. Osoby niepełnosprawne muszą często walczyć z zaciekawionymi albo współczującymi spojrzeniami,  zdarza im się usłyszeć nieprzyjemne komentarze.  Od tego, jak zbudują pewność siebie, często zależy ich istnienie lub wycofanie się z życia towarzyskiego.

Niestety, pary takie jak Marek i Zuza muszą liczyć się z tym, że czasem pod ich adresem będą padały nieprzyjemne komentarze. Jeśli więc myślisz o związku z niepełnosprawną osobą, powinieneś się na to przygotować. Wyjaśnia to Marek:

– Kiedy przez te dwa tygodnie milczałem, zastanawiałem się, czy dam radę, czy jestem gotowy na taki, trochę trudniejszy, związek. Nie chciałem krzywdzić Zuzy, umawiając się z nią, a potem się jej… wstydząc. W końcu, kiedy podjąłem decyzję, byłem jej w 100% pewien. I jestem do dziś.

Ola – za niepełnosprawnością kryje się wiele wartości
Ola poznała Bartka na imprezie. Początkowo, jak wiele innych osób, przyglądała mu się z cichym zainteresowaniem – Bartek ustawiał nogi do środka i chodził „dziwacznie”, co sprawiało, że widocznie wyróżniał się wśród pozostałych. Jak zostali parą?

– Już wtedy, na tej imprezie, zaciekawiło mnie to, że wokół Bartka ciągle ktoś był i zwykle te osoby co i rusz wybuchały śmiechem. To było dla intrygujące, ale szybko o tym zapomniałam. Wkrótce zaprosił mnie do znajomych na Facebooku. Zaczęliśmy rozmawiać i… to było niezwykłe. Bartek był najbardziej inteligentnym chłopakiem, jakiego do tej pory poznałam, w dodatku obdarzonym cudownym poczuciem humoru. Zakochałam się chyba jeszcze tego dnia, choć oczywiście miałam wiele wątpliwości – dla moich znajomych Bartek był po prostu… kaleką. Oczywiście niedługo potem zostaliśmy parą. Dzisiaj, kiedy idziemy za rękę i ludzie patrzą na nas z zainteresowaniem, Bartek mówi żartem: „Kochanie, musisz jakoś dziwnie wyglądać, ludzie na ciebie patrzą!”. Uwielbiam go – podkreśla Ola.

Ola odkryła w Bartku to, co sprowadzało niepełnosprawność do roli zupełnie podrzędnej – wspaniałe cechy charakteru. I choć sama przyznaje, że boli ją czasem niepełnosprawność chłopaka, to raczej z powodu ograniczeń, jakie postawiło mu życie, niż z powodu głupich spojrzeń innych ludzi.

Warto zmienić punkt widzenia
Związki bywają przeróżne – wiążą się niscy z wysokimi, grubi z chudymi, pełnosprawni z niepełnosprawnymi. Jak widać, dotyczy to także młodych ludzi. Warto o tym pamiętać – i czasem zamiast myśleć: „Jak on może z nią być”, pomyśleć o tym, jakie oni mają szczęście, że się odnaleźli. Bo przecież o to chodzi, prawda..?

Więcej w kategorii Związki

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.