Połącz się z nami

Zerwałam z nim a on nie przyjmuje tego do wiadomości!

Psychologia

Zerwałam z nim a on nie przyjmuje tego do wiadomości!

„Chyba potrzebuję czyjejś pomocy. Chodzi o mojego chłopaka, a właściwie to byłego chłopaka, Tomka. Zerwałam z nim tydzień temu. Najpierw się pokłóciliśmy, a potem powiedziałam, że dalej już nie wyobrażam sobie naszego związku i że to koniec. Powiedział: „Dobrze, rozumiem” i wyszedł. A teraz… jakby nie rozumiał! Ciągle do mnie pisze i chyba sądzi, że ja tylko się złoszczę albo droczę. Zostawia mi jakieś prezenty, a gdy pisze mu: „Daj mi spokój”, to nie odpowiada. Co mam zrobić?” Kamila, 16l.

A wydawałoby się, że zerwanie to właściwie prosta rzecz, prawda? Niestety, czasem bywa dokładnie tak, jak w przypadku Kamili – eks nie przyjmuje do wiadomości, że zerwanie to koniec, a nie chwilowe droczenie się czy przejściowy „foch”. Co robić?

Powtórka z rozrywki, czyli rozmowa

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji to zapewne ostatnie, o czym w ogóle myślisz, to ewentualna ponowna rozmowa byłym chłopakiem (albo byłą dziewczyną, to też się zdarza). Niestety, my jednak doradzamy jeszcze jedno spotkanie. W przeciwnym razie wszystko to może jeszcze trwać, trwać, trwać… a tego przecież nie chcesz, prawda?

Zadzwoń albo napisz do byłego/byłej i zaproponuj spotkanie. Na pewno nie odmówi, w końcu wierzy, że wciąż jesteście razem.

Istnieje spora szansa, że on czy ona na spotkanie przyniesie kwiaty, czekoladki czy inny prezent – nie przyjmuj go. Powiedz: „Dziękuję, nie chcę tego” i tyle. Jeśli weźmiesz np. bukiet, to potem będzie ci trudniej.

Następnie – w możliwie najprostszych słowach musisz wyjaśnić swojemu lub swojej eks, że to koniec. Jakie słowa powinny paść? Przede wszystkim „nie kocham cię”, „nie chcę być z tobą”, „przestań do mnie pisać i dzwonić”, „to nie jest zgrywanie się, tylko prawdziwy koniec tego związku”. Jeśli dalej nie znajdujesz zrozumienia – zagroź, że będziesz musiała porozmawiać z jego rodzicami, bo zaczynasz się go lub jej bać.

Czego nie mówić podczas takiej rozmowy? Wszystkiego tego, co jest niezgodne z prawdą (ale może kusić cię, bo masz dobre serce i chcesz jego lub ją pocieszyć). Nie mów więc: „może kiedyś”, „potrzebuję czasu” albo „daj mi tylko odpocząć”. To dawanie niepotrzebnej nadziei!

Zerwałam z chłopakiem a on nie daje mi spokoju – co dalej?

Ok. Porozmawiałeś/-łeś z „eks”. Wyjaśnione zostało wszystko, powiedziane też, chociaż było to bolesne dla obu stron. Spodziewasz się spokoju, a tu… nici, on/ona znowu się odzywa! Prosi o spotkanie, wspomina wasze dobre czasy, dedykuje ci piosenki na FB. Zapewne sądzi, że może jednak uda się jemu/jej zawalczyć… ale ty masz już dość! Co możesz zrobić?

Spotkanie z rodzicami
Polecane zwłaszcza, jeśli zaczynasz odczuwać zagrożenie – bo np. były chłopak przesiaduje pod twoją klatką albo zauważasz, że wieczorami spaceruje przed twoim domem. Masz prawo bać się w takiej sytuacji! Najpierw porozmawiaj ze swoimi rodzicami i wyjaśnij im, co się dzieje – niech mają tego świadomość. Po drugie – spotkaj się z rodzicami eks. Może i będzie wyglądało to jak typowe „nakablowanie”, ale cóż – cel uświęca środki. Jak z nimi rozmawiać?

Spokojnie! Daruj sobie teksty typu: „Proszę zrobić z nim/z nią porządek, bo to świr!”. Zamiast tego wyjaśnij całą tę sytuację i powiedz, że prosisz o reakcję. Bo zaczynasz czuć się niepewnie i martwisz się też trochę o eks. Poproś o przetłumaczenie jemu lub jej, że to koniec, bo najwidoczniej trudno mu to zaakceptować. Istnieje duża szansa, że dzięki temu w końcu zaznasz spokoju.

Nowy chłopak/dziewczyna
Nic tak nie „budzi” byłego chłopaka czy dziewczyny, jak widok eks z kimś nowym. Wykorzystaj to. I wcale, ale to wcale nie musisz rzeczywiście z kimś się spotykać! Poproś o pomoc np. sąsiada, kuzyna czy kogoś, kogo twój były nie zna. „Zaczajcie” się w miejscu, w którym wiesz, że będzie twój były. I kiedy już znajdzie się w polu widzenia – odegrajcie scenkę rodem z romansu. Możecie np. przytulać się, trzymać za rękę. Możesz tez oczywiście powiedzieć: „Ooo, cześć! Poznaj mojego nowego chłopaka, to jest Adam!”. Twojego byłego to zaboli, ale przecież musi w końcu zrozumieć, że to koniec.

Ignoruj wszystkie wiadomości i próby kontaktu
To uzupełnienie sprawnej akcji pt. „jak pozbyć się następnego byłego”. Ignoruj wszystkie przejawy kontaktu. Nie odpisuj na smsy, nie odbieraj telefonu, gdy zadzwoni z innego numeru – rozłączaj się. I tak cały czas. O skuteczności tej metody przekonała się Blanka:

– Mój były chłopak nie mógł zrozumieć, że jeśli mówię koniec, to oznacza to koniec. Co więcej, zapowiedział oficjalnie, że będzie o mnie… walczył. Pisał, zostawiał prezenty, dzwonił. Rozmawiałam z nim dwa razy, bezskutecznie. W końcu postanowiłam, że będę go ignorować. Nawet, gdy pisał coś błagalnego – nie odpisywałam. Nie odbierałam, kwiaty wyrzucałam w widocznym miejscu. Po trzech tygodniach zrozumiał. Co za ulga – śmieje się Blanka.

Jeśli już nic nie pomaga, spróbuj tej metody. Po pewnym czasie zrezygnuje nawet największy amator twoich wdzięków.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.