Połącz się z nami

10 rzeczy, które mogą zepsuć twój związek!

Psychologia

10 rzeczy, które mogą zepsuć twój związek!

Utrzymanie satysfakcjonującego związku przez długi okres jest naprawdę trudne. Tak naprawdę prędzej czy później pojawiają się pewne problemy, które czasami mogą nawet doprowadzić do końca „was”. Chcesz uniknąć chociaż części z nich? Chcesz dowiedzieć się co psuje związek lub powoduje rozpad związku? Na pewno!

Przeczytaj zatem naszą listę – oto dziesięć typowych związkowych zachowań, które jeszcze nigdy nie przyniosły nikomu niczego dobrego.

Związek się psuje przez przesadną zazdrość.

Stare powiedzenie mówi, że nie ma miłości bez zazdrości. Trzeba by jednak nieco doprecyzować – bo przecież co za dużo, to niezdrowo!

Jeśli ciągle kontrolujesz swoją drugą połówkę, robisz awantury bez konkretnego powodu (a właściwie – bez dowodu), sprawdzasz jej komórkę, konto na Facebooku i pocztę elektroniczną – przestań, twoja zazdrość ma chorobliwy charakter. Pamiętaj, że w miłości chodzi też trochę o to, aby samemu być nieco niedostępnym, a nie, by stać się maniakiem drugiej strony.

Związek rozpada się przez strzelanie fochów

Bo on nie odpisał na smsa, bo nie pamiętał o tym, że miał kupić orzeszki, bo odpisał Kasi albo dla odmiany – bo ona zapomniała oddzwonić albo za długo się „pindrzyła”. Daj spokój, fochy zawsze niszczą związek! Zamiast je strzelać, co nigdy nie poprawia relacji, lepiej przyjmij, że twój chłopak lub twoja dziewczyna ma pewne wady i je zaakceptuj (czyli np. przygotuj się psychicznie na to, że ona może się spóźnić). A przy większych sprawach – po prostu pogadajcie. Fochy zostawcie dzieciom w przedszkolu.

Nieumiejętność przyznawania się do błędów to kolejna przyczyna

Nie ma ludzi idealnych. Jeśli jednak uważasz się za takiego albo sądzisz, że masz zawsze rację i to twoja druga połówka zawsze musi cię przepraszać – uważaj, kiedyś możesz się doigrać. Poczucie, że wszystko robi się źle, może doprowadzić do chęci zerwania. Przyznaj się czasem do winy i wyciągnij rękę na zgodę!

Olewka – to sprawi, że Twój związek się rozpadnie bardzo szybko

Nikt nie lubi być olewany. Twój chłopak/dziewczyna też nie! Niestety, w długim związku łatwo o przyzwyczajenie i poczucie, że przecież ta druga osoba „i tak ci wybaczy”. Uważaj jednak – to błąd, który może cię kosztować związek. Dlatego jeśli kumpel prosi cię o wyjście na kręgle albo przyjaciółka mówi, że musi się wygadać, a ty już jesteś umówiony/-a ze swoją sympatią – szanuj wasze ustalenia albo chociaż zadzwoń i przeproś.

Kontrola sprawi, że to będzie toksyczny związek

Uważasz, że skoro to twój chłopak albo twoja dziewczyna od wielu lat, to możecie zaglądać sobie w komórki, przeglądać maila i sprawdzać konta na fejsie? Że prywatność już was nie dotyczy? Mylisz się! Nie staliście się jednym tworem i nadal macie prawo do prywatności – nawet po 20 latach związku to się nie zmieni. Twoja połówka może zatem poczuć się urażona, gdy odkryje, że przeglądasz jej komórkę!

Kłamstwa najszybciej psują związki

Niech nie zwiedzie cię wrażenie, że „miłość ci wszystko wybaczy”, w tym nawet kłamstwa. Kłamanie nie jest usprawiedliwione stażem związku i może być powodem zerwania nawet po kilku latach. Uwaga – dotyczy to nawet spraw względnie błahych.

Brak wyrozumiałości dla wad – chcesz związku z ideałem?

Ludzie mają wady – po prostu. Jeśli więc mija okres największego zakochania i okazuje się, że twój chłopak albo dziewczyna nie jest wcale takim ideałem – nie wściekaj się od razu o wszystko, co ci nie pasuje. Takie nastawienie prowadzi do rozstania, którego potem możesz żałować.

Zawyżone oczekiwania oczekiwania względem partnera lub partnerki

Jeśli zaczęliście spotykać się w bardzo młodym wieku, to możesz oczekiwać, że twój chłopak już po dwóch latach związku ci się oświadczy – przecież jesteście ze sobą już tak długo! Tym samym rodzi się oczekiwanie, które może zostać zupełnie niezrozumiane przez drugą stronę. Nie naciskaj. Wciąż jesteście bardzo młodzi i może upłynąć jeszcze kilka dobrych lat, zanim staniecie na ślubnym kobiercu.

Krytyka czyli jak zepsuć związek i obniżyć wartość drugiej osoby

Kiedy kogoś poznajemy, jesteśmy bardzo oszczędni w dawkowaniu krytyki – nie chcemy tej osoby urazić. Gdy jednak jesteśmy ze sobą coraz dłużej i dłużej, dajemy sobie prawo do mówienia niemiłych słów krytyki. Uważaj jednak, aby nie przegiąć! Może się okazać, że zamiast być „po prostu szczerym”, stajesz się wieczne narzekającą zrzędą. A z taką nie chce się być, prędzej czy później.

Rutyna niszczy związki, szczególnie te z długi stażem

Nie proponujesz niczego nowego, ciągle chcesz spędzać czas przed telewizorem/komputerem, poruszasz ciągle te same tematy…to błąd! Sam fakt, że znacie się jak łyse konie nie oznacza, że nie musicie już się wysilać. Wręcz przeciwnie – powinniście wykazywać kreatywność, aby się sobą nie znudzić.

Obserwuj nie tylko chłopaka lub dziewczynę, ale i… siebie!

Łatwo oceniać kogoś pod kątem tego, co dana osoba robi źle. Pamiętaj jednak, że sam/-a pewnie też nie jesteś bez winy, jeśli w twoim związku coś szwankuje. Zamiast więc pokazywać ten tekst chłopakowi/dziewczynie, zastanów się też nad swoim zachowaniem.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.