Połącz się z nami

Nigdy nie miałam chłopaka

Psychologia

Nigdy nie miałam chłopaka

„Mam na imię Kamila i mam wielkiego doła. Chodzi o to, że nigdy nie miałam chłopaka, a mam już 16 lat, za pół roku 17. Moje koleżanki co chwila się zakochują, z kimś są, ja nigdy! A podobno nie należę do najbrzydszych, więc… co ze mną nie tak? Jak to zmienić?” Kamila

Problem Kamili to tak naprawdę problem wielu, wielu dziewczyn. I wcale nie można nazwać go „błahym”, bo przecież miłość to ważny aspekt naszego życia – w wieku lat nastu (i później zresztą też) niemal każda z nas chciałaby się zakochać i mieć kogoś u boku. Skąd zatem mogą brać się przyczyny ciągłego bycia samej?

Nigdy nie miałam chłopaka bo jestem zbyt nieśmiała

Wiele z nas może określić się mianem nieśmiałych, ale w przypadku niektórych cecha ta uniemożliwia zawarcie bliższej znajomości. Jak chłopcy odbierają bardzo nieśmiałe dziewczyny? Wyjaśnia to Przemek (17l.):

– Od pół roku spotykam się z Julką, która podobała mi się znacznie wcześniej. Problem w tym, że nie potrafiłem jej zagadać. A właściwie to potrafiłem, ale ona… wysyłała mi sprzeczne sygnały. Na przykład pytałem, czy pójdzie ze mną na spacer – „nie, no co ty, spieszę się”, dawałem jej w żartach jakiś amatorski prezent, to udawała, że to śmieszne, robiła się czerwona i odchodziła. I tak cały czas. W końcu odpuściłem, bo uznałem, że jeśli ona lekceważy takie sygnały, to sprawa jest jasna – nie chce być ze mną. Potem dopiero jej przyjaciółka uświadomiła mi, że Julka jest bardzo nieśmiała i stąd to zachowanie. Napisałem do niej smsa, dzięki czemu łatwiej jej było inaczej zareagować i zgodziła się na spotkanie. Ale gdyby nie jej koleżanka, to na pewno nie bylibyśmy razem – wyjaśnia Przemek.

Nieśmiałość powoduje, że boimy się kontaktów z innymi. Obawiamy się, że czyjaś propozycja wyjścia to żart albo powód do ośmieszenia nas. Wszelkie sygnały zainteresowania traktujemy jako „pstryczki”, a nie faktyczne propozycje.

Co robić? Musisz choć jeden raz spróbować „inaczej”. Zamiast automatycznie odmawiać albo wybuchać śmiechem zakłopotania, gdy ktoś proponuje ci spotkanie albo wspólną rozrywkę, powiedz po prostu „ok”. Albo właśnie napisz smsa – to super ułatwienie dla osób nieśmiałych, ponieważ dzięki takiej formie komunikacji nie musisz spotykać się „twarzą w twarz” z drugą osobą i łatwiej jest powiedzieć „tak”.

Druga opcja to wyjście z inicjatywą – jeżeli nieśmiałość stanowi twój poważny problem, to będzie to dla ciebie nie lada wyzwanie, ale… może jednak warto się przełamać? Spróbuj zaproponować spotkanie i zawsze miej na uwadze, że jeśli coś się nie uda, to możesz powiedzieć, że oczywiście… żartowałaś.

Nigdy nie miałam chłopaka bo widzę we wszystkich tylko wady!

Tak, to możliwe! Zastanów się, czy przypadkiem nie było tak, że interesowało się tobą już kilkoro chłopaków, ale w każdym z nich widziałaś same wady – bo ten jest za niski, ten zbyt poważny, ten za biedny a jeszcze inny po prostu jakoś ci nie pasuje.

Jeśli tak jest, to mamy dla ciebie złą wiadomość – możesz jeszcze długo być sama. Tak naprawdę miłość od pierwszego wejrzenia to rzadkość, a najczęściej ludzie po prostu spotykają się kilka razy i dopiero wtedy podejmują decyzję, czy ktoś im się podoba.

Oczywiście nie namawiamy cię, abyś spotykała się z kimś, kto absolutnie nie spełnia twoich oczekiwań i wzbudza w tobie negatywne uczucia – bez przesady. Ale jeśli są to takie drobiazgi, jak „eeee, nie, bo mógłby być ciut wyższy”, to może jednak warto dać szansę waszej znajomości?

Nigdy nie miałam chłopaka bo onieśmielam sposobem bycia

Od młodych mężczyzn oczekuje się odwagi i inicjatywy w podejmowaniu kontaktów – czyli mówi się, że to do nich należy ten „pierwszy krok”. Jednak oni także mają uczucia i zdarza się, że niektóre dziewczyny ich po prostu onieśmielają.

Może tak być, jeśli jesteś szalenie gadatliwa i np. nie pozwalasz chłopakowi dojść do głosu (zastanów się nad tym). Albo, jeżeli jesteś bardzo, bardzo pewna siebie i na wszystko masz odpowiedź. Takie dziewczyny, choć radzą sobie świetnie z wieloma rzeczami, czasem są same, bo chłopacy zwyczajnie boją się zostać wyśmianymi.

Co robić? Cóż, wystarczy, że czasem nieco się wyciszysz – pozwolisz komuś dojść do słowa i czasem powiesz „A wiesz, że możesz mieć rację?”. To pozwoli chłopakowi być bardziej odważnym.

Nie mam chłopaka bo nie mam okazji do poznania nowych ludzi

Ten możliwy powód zostawiliśmy na koniec, choć tak naprawdę jest jednym z najbardziej banalnych i… możliwych. Jeśli twoje wszystkie dni wyglądają tak samo (szkoła – dom, dom – szkoła), to może po prostu nie masz gdzie poznać fajnego chłopaka.

Rozwiązanie jest proste – zacznij bywać poza domem! Nie musisz wydawać na to sporych pieniędzy, wystarczy, że zaczniesz uczęszczać do jakiegoś klubu czy kółka zainteresowań albo po prostu zaczniecie z koleżankami spotykać się wszędzie, tylko nie w domu. I koniecznie zaplanuj jakieś, chociaż kilkudniowe, wakacje poza domem. To najlepsza okazja, aby poznać kogoś ciekawego.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.