Połącz się z nami

Fakty o długich związkach – znasz je?

Psychologia

Fakty o długich związkach – znasz je?

Większość z nas marzy o długim, pełnym miłości związku. Wyobrażamy go sobie jak idyllę, mlekiem i miodem płynącą sielankę. Kto jednak był już nieco dłużej czyjąś dziewczyną lub chłopakiem wie doskonale, że tak się nie da. Oto 9 szczerych prawd o związkach z dłuższym stażem.

Możecie mieć dużo gorących okresów. Naprawdę dużo.

I przez „gorących” wcale nie mamy na myśli namiętnych! Długie związki to dużo kłótni – przynajmniej w większości przypadków. Gdy spada zauroczenie, pojawia się dostrzeganie wad partnera i żale oraz pretensje. Z czasem będziecie się coraz mniej hamować i to właśnie będzie okres burz. Jeśli przetrwacie i nauczycie się siebie nawzajem, będzie lepiej. Warto też pamiętać, że nawet spora kłótnia nie oznacza automatycznie, że do siebie nie pasujecie!

Czasem macie obawy o to, że tracicie czas.

To taka drobna myśl pt: „Rany, nie umawiam się na randki od wieków, podczas gdy moi znajomi ciągle spotykają się z kimś nowym. A co, jeśli marnuję czas, bo on/ona i tak mnie kiedyś rzuci?”

Takie obawy są naturalne – dajemy z siebie dużo, w tym całe lata zaangażowania. Nierzadko dla tej drugiej osoby odrzucamy możliwość randki z kimś całkiem ciekawym. Warto jednak pamiętać, że związek to cenne doświadczenie – nawet, jeśli wam się nie uda, nie tracisz, ale zyskujesz.

Utrzymaniu związku na satysfakcjonującym poziomie to harówka.

Powiedzmy szczerze – jeśli uważasz, że ludzie bywają ze sobą szczęśliwi przez wiele lat tylko z powodu wielkiej miłości… to hm, tak nie jest. Długi związek wymaga kompromisów, czasem ustąpienia, uczenia się drugiej osoby i rozumienia jej potrzeb (a nie tylko swoich). Bywa ciężko i naprawdę trudno, ale z czasem pary się po prostu docierają. I wtedy jest łatwiej.

Widzicie się w różnych „odsłonach”.

Jeśli jesteś w długim związku to wiesz, że różni się on od tych świeżutkich, gdzie on lub ona zawsze wygląda jak z okładki magazynu. Ty widziałeś lub widziałaś swoją miłość w przeróżnych sytuacjach – zaryczaną albo wkurzonego, chorego/-ą, bez makijażu, wściekłą, spanikowaną albo zawstydzoną. Może okoliczności zmusiły was kiedyś do załatwienia potrzeb fizjologicznych w swoim towarzystwie… cóż, różnie bywa!

Pojawiają się chwile zwątpienia.

To typowe dla każdego długiego związku. Przychodzi taki moment, w którym zastanawiasz się – „kurcze, czy to na pewno miłość? Czy to na pewno to, czego chcę, czy warto tyle z siebie dawać?” Jeśli przy okazji zastanawiasz się, co z tobą nie tak, to uspokajamy – wszystko jest ok.! Każdy, kto jest w długim związku, ma czasem takie myśli. Czasem doprowadzają do rozpadu relacji, tak także bywa.

Dostrzegacie atrakcyjność innych.

Na początku związku mamy coś w rodzaju klapek na oczach – jak konie, nie widzimy niczego oprócz tego, co jest przed nami (czytaj: jego lub ją). Z czasem to się zmienia. Zauważasz, że ten nowy chłopak w szkole jest niczego sobie (i ciekawe, jaki jest) albo że twój kolega z klasy jest świetnie zbudowany. Twój chłopak też zauważy atrakcyjność jakiejś dziewczyny. Dopóki jednak wszystko kończy się na dostrzeganiu innych, nie dzieje się nic złego. Nie ma więc powodu do wariowania z zazdrości.

Jej lub jego rodzina ma wpływ na wasz związek.

Oczywiście z początku to tylko śmieszne obawy, czy jego lub jej rodzice cię zaakceptują. Potem jednak wiele się zmienia. Jej siostra się wtrąca albo czasem pokłócicie się o jego rodzinę. Chcesz szczerości? To początek dorosłego związku – małżeństwa także tak mają.

Nie zawsze przepadasz za swoim chłopakiem/dziewczyną.

Tak, czasem czujesz po prostu zmęczenie. Musisz się odseparować, zatęsknić. Czujesz irytację każdym drobiazgiem, który on lub ona robi. To nie jest tak, jak w romantycznych początkach związku, kiedy to pół dnia bez niego lub bez niej dłużyło się niemiłosiernie. Innymi słowy – czasem potrzebujesz chwili tylko dla siebie. To naturalne!

To, że jesteście ze sobą 3 lata wcale nie oznacza, że nie jesteście zdolni do zdrady.

Niektórzy utożsamiają długość trwania związku z lojalnością – innymi słowy, im dłużej ze sobą jesteście, tym mniejsze ryzyko, że się rozstaniecie z powodu osoby trzeciej. Niestety nie jest tak do końca. Oczywiście wspólne doświadczenia zbliżają i łączą, ale o zdradę bywa tez najłatwiej, gdy zaczynamy się sobą nudzić. To przykre, ale tak niestety bywa.

A tak poza tym… jest fajnie!

Powyższe punkty mogą zniechęcać do długiego związku. By zatem postawić sprawę w uczciwym świetle dodajmy, że super jest być z kimś bardzo długo. Przytulić się nawet i w znoszonym dresie i poczuć, że kto jak kto, ale ta właśnie osoba zna nas tak dobrze i nie musimy przed nią niczego udawać. Długie związki zamieniają zauroczenie na miłość i to jest właśnie w nich najlepsze.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.