Połącz się z nami

Fakty o długich związkach – znasz je?

Psychologia

Fakty o długich związkach – znasz je?

Większość z nas marzy o długim, pełnym miłości związku. Wyobrażamy go sobie jak idyllę, mlekiem i miodem płynącą sielankę. Kto jednak był już nieco dłużej czyjąś dziewczyną lub chłopakiem wie doskonale, że tak się nie da. Oto 9 szczerych prawd o związkach z dłuższym stażem.

Możecie mieć dużo gorących okresów. Naprawdę dużo.

I przez „gorących” wcale nie mamy na myśli namiętnych! Długie związki to dużo kłótni – przynajmniej w większości przypadków. Gdy spada zauroczenie, pojawia się dostrzeganie wad partnera i żale oraz pretensje. Z czasem będziecie się coraz mniej hamować i to właśnie będzie okres burz. Jeśli przetrwacie i nauczycie się siebie nawzajem, będzie lepiej. Warto też pamiętać, że nawet spora kłótnia nie oznacza automatycznie, że do siebie nie pasujecie!

Czasem macie obawy o to, że tracicie czas.

To taka drobna myśl pt: „Rany, nie umawiam się na randki od wieków, podczas gdy moi znajomi ciągle spotykają się z kimś nowym. A co, jeśli marnuję czas, bo on/ona i tak mnie kiedyś rzuci?”

Takie obawy są naturalne – dajemy z siebie dużo, w tym całe lata zaangażowania. Nierzadko dla tej drugiej osoby odrzucamy możliwość randki z kimś całkiem ciekawym. Warto jednak pamiętać, że związek to cenne doświadczenie – nawet, jeśli wam się nie uda, nie tracisz, ale zyskujesz.

Utrzymaniu związku na satysfakcjonującym poziomie to harówka.

Powiedzmy szczerze – jeśli uważasz, że ludzie bywają ze sobą szczęśliwi przez wiele lat tylko z powodu wielkiej miłości… to hm, tak nie jest. Długi związek wymaga kompromisów, czasem ustąpienia, uczenia się drugiej osoby i rozumienia jej potrzeb (a nie tylko swoich). Bywa ciężko i naprawdę trudno, ale z czasem pary się po prostu docierają. I wtedy jest łatwiej.

Widzicie się w różnych „odsłonach”.

Jeśli jesteś w długim związku to wiesz, że różni się on od tych świeżutkich, gdzie on lub ona zawsze wygląda jak z okładki magazynu. Ty widziałeś lub widziałaś swoją miłość w przeróżnych sytuacjach – zaryczaną albo wkurzonego, chorego/-ą, bez makijażu, wściekłą, spanikowaną albo zawstydzoną. Może okoliczności zmusiły was kiedyś do załatwienia potrzeb fizjologicznych w swoim towarzystwie… cóż, różnie bywa!

Pojawiają się chwile zwątpienia.

To typowe dla każdego długiego związku. Przychodzi taki moment, w którym zastanawiasz się – „kurcze, czy to na pewno miłość? Czy to na pewno to, czego chcę, czy warto tyle z siebie dawać?” Jeśli przy okazji zastanawiasz się, co z tobą nie tak, to uspokajamy – wszystko jest ok.! Każdy, kto jest w długim związku, ma czasem takie myśli. Czasem doprowadzają do rozpadu relacji, tak także bywa.

Dostrzegacie atrakcyjność innych.

Na początku związku mamy coś w rodzaju klapek na oczach – jak konie, nie widzimy niczego oprócz tego, co jest przed nami (czytaj: jego lub ją). Z czasem to się zmienia. Zauważasz, że ten nowy chłopak w szkole jest niczego sobie (i ciekawe, jaki jest) albo że twój kolega z klasy jest świetnie zbudowany. Twój chłopak też zauważy atrakcyjność jakiejś dziewczyny. Dopóki jednak wszystko kończy się na dostrzeganiu innych, nie dzieje się nic złego. Nie ma więc powodu do wariowania z zazdrości.

Jej lub jego rodzina ma wpływ na wasz związek.

Oczywiście z początku to tylko śmieszne obawy, czy jego lub jej rodzice cię zaakceptują. Potem jednak wiele się zmienia. Jej siostra się wtrąca albo czasem pokłócicie się o jego rodzinę. Chcesz szczerości? To początek dorosłego związku – małżeństwa także tak mają.

Nie zawsze przepadasz za swoim chłopakiem/dziewczyną.

Tak, czasem czujesz po prostu zmęczenie. Musisz się odseparować, zatęsknić. Czujesz irytację każdym drobiazgiem, który on lub ona robi. To nie jest tak, jak w romantycznych początkach związku, kiedy to pół dnia bez niego lub bez niej dłużyło się niemiłosiernie. Innymi słowy – czasem potrzebujesz chwili tylko dla siebie. To naturalne!

To, że jesteście ze sobą 3 lata wcale nie oznacza, że nie jesteście zdolni do zdrady.

Niektórzy utożsamiają długość trwania związku z lojalnością – innymi słowy, im dłużej ze sobą jesteście, tym mniejsze ryzyko, że się rozstaniecie z powodu osoby trzeciej. Niestety nie jest tak do końca. Oczywiście wspólne doświadczenia zbliżają i łączą, ale o zdradę bywa tez najłatwiej, gdy zaczynamy się sobą nudzić. To przykre, ale tak niestety bywa.

A tak poza tym… jest fajnie!

Powyższe punkty mogą zniechęcać do długiego związku. By zatem postawić sprawę w uczciwym świetle dodajmy, że super jest być z kimś bardzo długo. Przytulić się nawet i w znoszonym dresie i poczuć, że kto jak kto, ale ta właśnie osoba zna nas tak dobrze i nie musimy przed nią niczego udawać. Długie związki zamieniają zauroczenie na miłość i to jest właśnie w nich najlepsze.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Psychologia

  Wstydliwy problem – kradnę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Każdy z nas ma swoje tajemnice. W niektórych przypadkach są to sprawy tak błahe, jak powiększanie...

 • Psychologia

  Jestem bardzo wysoka! Co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nie wiem, co mam ze sobą zrobić. Mam 18 lat i aż 188 cm wzrostu, a...

 • Związki

  Dziewczyna przeszukuje mój telefon!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Patryk, 18 lat: Moja dziewczyna dość często "przeszukuje" mój telefon. Zdarza się jej pod moją nieobecność...

 • Związki

  Czy on chce do mnie wrócić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Byliście parą, ale… no właśnie, byliście. Coś poszło nie tak i już nie jesteście razem. Ty...

 • Przyjaźń

  Moje przyjaciółki są o siebie zazdrosne!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Masz dwie wspaniałe przyjaciółki, obie są dla ciebie ważne i nie wyobrażasz sobie życia bez żadnej...

Do góry