Połącz się z nami

Dobre stosunki rodzinne

Rodzina

Dobre stosunki rodzinne

Wielu wyznaje zasadę „Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach”, w myśl której rodzina przysparza człowiekowi więcej problemów i zmartwień, niż szczęścia i spokoju. Naturalnie, nie ma rodziny idealnej, lecz to dzięki niej czujemy przynależność – to z własną rodziną spędzamy wszelkie święta i przeżywamy własne wzloty i upadki.

Rodzice, rodzeństwo, babcia, dziadek…to najważniejsze osoby w naszym życiu. Nawet jeśli otwarcie mówimy o tym jak ich zachowanie męczy i irytuje, w chwili zagrożenia (choroba, wypadek) przejmujemy się ich losem i zwyczajnie chcemy ich dobra. Ważne jest utrzymywanie z rodziną dobrych kontaktów, a szczególnie z rodzicami, którzy to zadbali o nasz rozwój i wychowanie – pokazali Ci świat i nauczyli radzenia sobie z przeciwnościami losu. Przy kłótniach, tak naprawdę o drobnostki, łatwo zapomnieć, że rodzice tak naprawdę oddali by za nas życie.

Rodzinne nieporozumienia wynikają zazwyczaj z różnicy pokoleń – rodzice są na pewno bardziej doświadczeni, jednak mogą nie zrozumieć wielu intencji dzieci. Spowodowane jest to innym punktem widzenia na różne sprawy, a także troską o swoje dziecko, które rodzic stara się uchronić przed wszelkim złem. Powinno się pamiętać o tym, że rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka.

Warto korzystać z rad rodziców, którzy mogą spojrzeć na pewne sytuacje z innej perspektywy. Oczywiście, nie o wszystkim zechcemy im powiedzieć, lecz szczera rozmowa z rodzicami pomoże rozwiązać niektóre problemy i zacieśnić więzy rodzinne. Jeśli dana rada nie przypadnie do gustu, lepiej subtelnie dać do zrozumienia, że zamierzamy jednak zrobić coś po swojej myśli. Wyśmiewanie (szczególnie w złości) rodzicielskich rad to niezbyt dobry pomysł, gdyż jest to swoisty cios dla rodzica – każdą krytykę dziecka bierze sobie do serca.

Spędzanie wspólnie wolnego czasu to wspaniały sposób na dogadanie się z mamą i tatą, a także rodzeństwem. Może to być aktywnie spędzony weekend, polegający na wybraniu się na pizzę czy basen, wspólnym spacerowaniu, wycieczkach za miasto czy na grze w piłkę z całą rodziną. Dla tych, którzy wolą pozostać w domu pozostaje zawsze wspólne oglądanie filmu, gra w scrabble lub karty. Miłym akcentem będzie także świętowanie Dnia Matki/Ojca – to doskonała okazja na pokazanie rodzicom, że nam także zależy na ich szczęściu.

Więcej w kategorii Rodzina

Do góry