Połącz się z nami

Kiedy udać się do dermatologa? Jakiego dermatologa wybrać?

Skóra

Kiedy udać się do dermatologa? Jakiego dermatologa wybrać?

Zdecydowana większość nastolatków ma przejściowe lub trwałe kłopoty ze skórą. Sporej części z nich z pewnością przydałaby się pomoc dermatologa, ale… nie korzystają z niej. Powód jest prosty – nie wiemy, kiedy właściwie już „powinno się” pójść do lekarza, czy nas nie wyśmieje, czy potrzebne jest skierowanie i jak je ewentualnie załatwić. Wyjaśniamy zatem te nurtujące kwestie.

Dermatolog – kiedy się wybrać?

Teoretycznie sprawa jest prosta – do dermatologa wybieramy się zawsze wtedy, kiedy mamy kłopoty ze skórą. Jednak w praktyce wiemy, że nie z każdą błahostką należy od razu biegać do przychodni. Problem polega na tym, że nie potrafimy rozdzielić, co błahostką jest, a co już niekoniecznie. Uściślijmy zatem. Do dermatologa z pewnością powinieneś lub powinnaś się wybrać, jeżeli:

Długo walczysz z krostkami na twarzy

Każdemu z nas raz na jakiś czas wyskakuje pryszcz – krosta, większa lub mniejsza, ale zawsze szpecąca. Nie jest to absolutnie powód do udania się do lekarza .

Wszystko się zmienia, kiedy pryszczy staje się coraz więcej i właściwie nigdy nie jesteś w sytuacji, w której miałbyś/-łabyś zupełnie czystą skórę. Co więcej, nie pomagają domowe zabiegi ani żele z apteki. Krosty pojawiają się także na skórze ramion, na plecach, jest dużo wągrów.

Takie objawy świadczą o trądziku, a trądzik leczy się lekami. Jeśli więc od dłuższego czasu walczysz ze swoją skórą, to koniecznie udaj się do lekarza.

Masz grzybicę

Najczęściej chodzi o grzybicę paznokci – wówczas paznokieć staje się brzydki, gruby, matowy, w końcu robi się żółty i zaczyna gnić. I tak – to naprawdę cuchnie.

Generalnie do lekarza warto udać się wtedy, gdy widzisz jakieś niepokojące zmiany w paznokciach – robią się inne, niż były. W wielu przypadkach to właśnie początki grzybicy. Szanse na wyleczenie jej domowymi środkami są znikome.

Masz bardzo suchą skórę

Z całą pewnością do dermatologa warto się udać ze zbyt suchą skórą. Szczególnie niepokojące objawy to łuszczenie się naskórka, intensywne swędzenie, pojawianie się krostek i zgrubiałego naskórka. Wszystko to może świadczyć np. o atopowym zapaleniu skóry, które w wielu przypadkach wymaga specjalistycznych maści.

Na twojej skórze pojawia się dziwne znamię albo zmiana

Może być to np. zmiana zwykłego pieprzyka w bardziej niepokojący, pojawienie się dziwnej brodawki, pojawienie się wycieku z jakiegoś pieprzyka albo zmiana jego koloru. Tego typu zmiany zawsze należy konsultować z dermatologiem! Oczywiście nie oznacza to automatycznie, że masz raka, ale zdecydowanie powinien to zobaczyć lekarz.

Przeszkadza ci jakieś znamię

Albo brodawka. Albo jakaś myszka. Nie myśl, że musisz „użerać” i męczyć się z takimi zmianami przez całe życie! Wręcz przeciwnie, większość niechcianych zmian na skórze można bez problemu usunąć. Musisz tylko w końcu udać się do lekarza!

Kwestie techniczne

Jeszcze niedawno do dermatologa można było zapisać się bez skierowania lekarza ogólnego. Innymi słowy – dzwonisz do przychodni, umawiasz się do dermatologa i już. Jednak od zeszłego roku sytuacja się zmieniła i aby udać się do lekarza dermatologa, znowu potrzebne jest skierowanie.

Niestety, oznacza to trochę więcej bieganiny. Najpierw umawiasz się do lekarza ogólnego (pierwszego kontaktu, czyli do internisty), prosisz go o skierowanie do dermatologa, a następnie udajesz się właśnie do lekarza od chorób skóry.

Jeśli zdecydujesz się na prywatną wizytę, wówczas wszystko oczywiście wygląda inaczej. Nie czekasz w długich kolejkach do lekarza i nie potrzebujesz żadnego skierowania. Minusem jest jednak oczywiście fakt, że musisz za tę wizytę zapłacić.

Jak wybrać dobrego specjalistę dermatologa?

Na koniec bardzo ważna sprawa – zanim udasz się do lekarza, koniecznie wypytaj znajome ci osoby o dobrego specjalistę. Ewentualnie możesz także poszperać w sieci i na stronach, na których ocenia się lekarzy, wyszukać najlepszych specjalistów w twoim mieście.

Pamiętaj jednak, że rówieśnicy raczej nie pomogą ci w tej właśnie sprawie – mają zapewne zbyt małe doświadczenie. Jeżeli potrzebujesz wartościowej porady w kwestii wyboru lekarza, to udaj się raczej do mamy, cioci albo babci. I nie martw się! Wizyta u dermatologa z pewnością nie należy do tych, które zostawiają jakiekolwiek złe wspomnienia .

Więcej w kategorii Skóra

Do góry