Połącz się z nami

Kiedy udać się do dermatologa? Jakiego dermatologa wybrać?

Skóra

Kiedy udać się do dermatologa? Jakiego dermatologa wybrać?

Zdecydowana większość nastolatków ma przejściowe lub trwałe kłopoty ze skórą. Sporej części z nich z pewnością przydałaby się pomoc dermatologa, ale… nie korzystają z niej. Powód jest prosty – nie wiemy, kiedy właściwie już „powinno się” pójść do lekarza, czy nas nie wyśmieje, czy potrzebne jest skierowanie i jak je ewentualnie załatwić. Wyjaśniamy zatem te nurtujące kwestie.

Dermatolog – kiedy się wybrać?

Teoretycznie sprawa jest prosta – do dermatologa wybieramy się zawsze wtedy, kiedy mamy kłopoty ze skórą. Jednak w praktyce wiemy, że nie z każdą błahostką należy od razu biegać do przychodni. Problem polega na tym, że nie potrafimy rozdzielić, co błahostką jest, a co już niekoniecznie. Uściślijmy zatem. Do dermatologa z pewnością powinieneś lub powinnaś się wybrać, jeżeli:

Długo walczysz z krostkami na twarzy

Każdemu z nas raz na jakiś czas wyskakuje pryszcz – krosta, większa lub mniejsza, ale zawsze szpecąca. Nie jest to absolutnie powód do udania się do lekarza .

Wszystko się zmienia, kiedy pryszczy staje się coraz więcej i właściwie nigdy nie jesteś w sytuacji, w której miałbyś/-łabyś zupełnie czystą skórę. Co więcej, nie pomagają domowe zabiegi ani żele z apteki. Krosty pojawiają się także na skórze ramion, na plecach, jest dużo wągrów.

Takie objawy świadczą o trądziku, a trądzik leczy się lekami. Jeśli więc od dłuższego czasu walczysz ze swoją skórą, to koniecznie udaj się do lekarza.

Masz grzybicę

Najczęściej chodzi o grzybicę paznokci – wówczas paznokieć staje się brzydki, gruby, matowy, w końcu robi się żółty i zaczyna gnić. I tak – to naprawdę cuchnie.

Generalnie do lekarza warto udać się wtedy, gdy widzisz jakieś niepokojące zmiany w paznokciach – robią się inne, niż były. W wielu przypadkach to właśnie początki grzybicy. Szanse na wyleczenie jej domowymi środkami są znikome.

Masz bardzo suchą skórę

Z całą pewnością do dermatologa warto się udać ze zbyt suchą skórą. Szczególnie niepokojące objawy to łuszczenie się naskórka, intensywne swędzenie, pojawianie się krostek i zgrubiałego naskórka. Wszystko to może świadczyć np. o atopowym zapaleniu skóry, które w wielu przypadkach wymaga specjalistycznych maści.

Na twojej skórze pojawia się dziwne znamię albo zmiana

Może być to np. zmiana zwykłego pieprzyka w bardziej niepokojący, pojawienie się dziwnej brodawki, pojawienie się wycieku z jakiegoś pieprzyka albo zmiana jego koloru. Tego typu zmiany zawsze należy konsultować z dermatologiem! Oczywiście nie oznacza to automatycznie, że masz raka, ale zdecydowanie powinien to zobaczyć lekarz.

Przeszkadza ci jakieś znamię

Albo brodawka. Albo jakaś myszka. Nie myśl, że musisz „użerać” i męczyć się z takimi zmianami przez całe życie! Wręcz przeciwnie, większość niechcianych zmian na skórze można bez problemu usunąć. Musisz tylko w końcu udać się do lekarza!

Kwestie techniczne

Jeszcze niedawno do dermatologa można było zapisać się bez skierowania lekarza ogólnego. Innymi słowy – dzwonisz do przychodni, umawiasz się do dermatologa i już. Jednak od zeszłego roku sytuacja się zmieniła i aby udać się do lekarza dermatologa, znowu potrzebne jest skierowanie.

Niestety, oznacza to trochę więcej bieganiny. Najpierw umawiasz się do lekarza ogólnego (pierwszego kontaktu, czyli do internisty), prosisz go o skierowanie do dermatologa, a następnie udajesz się właśnie do lekarza od chorób skóry.

Jeśli zdecydujesz się na prywatną wizytę, wówczas wszystko oczywiście wygląda inaczej. Nie czekasz w długich kolejkach do lekarza i nie potrzebujesz żadnego skierowania. Minusem jest jednak oczywiście fakt, że musisz za tę wizytę zapłacić.

Jak wybrać dobrego specjalistę dermatologa?

Na koniec bardzo ważna sprawa – zanim udasz się do lekarza, koniecznie wypytaj znajome ci osoby o dobrego specjalistę. Ewentualnie możesz także poszperać w sieci i na stronach, na których ocenia się lekarzy, wyszukać najlepszych specjalistów w twoim mieście.

Pamiętaj jednak, że rówieśnicy raczej nie pomogą ci w tej właśnie sprawie – mają zapewne zbyt małe doświadczenie. Jeżeli potrzebujesz wartościowej porady w kwestii wyboru lekarza, to udaj się raczej do mamy, cioci albo babci. I nie martw się! Wizyta u dermatologa z pewnością nie należy do tych, które zostawiają jakiekolwiek złe wspomnienia .

Więcej w kategorii Skóra

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.