Połącz się z nami

Intensywne pocenie się

Skóra

Intensywne pocenie się

„Proszę o pomoc, jestem załamany. Ciągle się pocę, nie umiem nad tym już zapanować. Najgorzej jest w szkole, to chyba nerwy. Nigdy nie znajdę dziewczyny, jeśli moje ciało będzie tak się zachowywać. Co ja mam z tym robić?” Piotr, 16 lat.

Problem intensywnego pocenia się dotyczy wielu ludzi – nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na walkę z tą zawstydzającą dolegliwości.

Banalne, ale skuteczne sposoby walki z nadmierną potliwością
Istnieją rady, które mogą wydawać się wielu osobom oczywiste, dla innych jednak pewne, drobne kwestie będą zupełną nowością. Warto więc wspomnieć o podstawowych metodach, które pomogą ci zażegnać problem.

 • Higiena
  Regularna higiena powinna być czymś oczywistym, nie tylko dla osób mających problem z intensywnym poceniem się (chociaż w ich przypadku skutki jej nieprzestrzegania są bardziej wyczuwalne). Bierz zatem prysznic co najmniej dwa razy dziennie, a w okresie letnim – nawet częściej.Przydatne wskazówki: Po pierwsze, używaj raczej ciepłej wody, a nie gorącej, a mycie się kończ zawsze chłodnym prysznicem – dzięki temu gruczoły potowe nieco się „skurczą”. Po drugie – zamiast wanny, wybieraj prysznic. Jeśli masz tylko wannę, zamontuj specjalną „firankę”, dzięki której będziesz mógł brać prysznic w  wannie. Po trzecie – używaj żeli przeciwko poceniu się albo tych, które mają w swym składzie mentol. Dzięki temu dłużej utrzymasz swoją skórę „na chłodzie”.
 • Depilacja
  Depilacja to kolejna ważna sprawa i – uwaga, nie tylko dla kobiet. Włosy zatrzymują pot i sprawiają, że jest on bardziej wyczuwalny dla otoczenia. Dlatego, nawet jeśli jesteś młodym mężczyzną, zacznij golić się pod pachami. Od razu zauważysz różnicę.
 • Odpowiedni antyperspirant
  Nie każdy dezodorant to antyperspirant, a i nie każdy antyperspirant możemy nazwać „odpowiednim”. Jeśli pocisz się zdecydowanie zbyt mocno, to nie potrzebujesz środków z pobliskiej drogerii, ale tylko i wyłącznie takich prostu z apteki. Kosztują one więcej (około 30 złotych), ale mają specjalne składniki, które w dużo większym stopniu blokują gruczoły potowe i zmieniają zapach potu. Warto spróbować.
 • Odpowiednie ubrania
  Zasada jest dosyć prosta – im bardziej sztuczne włókna nosisz na sobie, tym większe problemy z oddychaniem ma twoja skóra. I dlatego właśnie powinieneś albo powinnaś wybierać tylko odzież ze 100% bawełny albo lnu. Dotyczy to zwłaszcza koszulek.
 • Dieta
  Tak, dieta również ma tutaj znaczenie! Jeśli pocisz się bardzo mocno, unikaj potraw, które są intensywnie doprawione. Ostra papryka, curry i inne przyprawy dodające potrawom pikantnego smaku – wyrzuć je z diety. Unika też kawy, alkoholu oraz gorących dań. Oczywiście nie oznacza to, że masz rezygnować z obiadu , ale nie jedz go, gdy za każdym razem musisz „dmuchać” na każdą porcję. Poczekaj, aż trochę ostygnie, a będziesz się mniej pocić.
 • Pomoc z ziół
  W niektórych przypadkach problem nadmiernego pocenia się dotyczy głównie dłoni i stóp. W takim przypadku warto spróbować ziołowych, leczniczych kąpieli. Przygotuj miskę z wodą, dodaj do niej mieszankę mięty, szałwii, rumianku, kory dębu i brzozy, ostudź i mocz dłonie i stopy przez 30 minut. Powtarzaj taki zabieg 2-3 razy w tygodniu.Pomocne: Jeśli twoim dużym problemem jest nadmierne pocenie się stóp, to wiedz, że na rynku dostępne są specjalne skarpetki, które zmniejszają ich potliwość oraz zapobiegają brzydkim zapachom. W skarpetkach tych zawarte są jony srebra, które mają działanie bakteriobójcze. Cena jednej pary takich skarpetek to około 20 złotych, ale podobno naprawdę warto tyle wydać.

Pomoc doraźna
W wielu przypadkach stosowanie się do tych wszystkich wskazówek znacząco redukuje problem intensywnego pocenia się. Warto jednak mieć przy sobie zestaw odświeżający, który zawsze można użyć. Składa się on z nawilżanych chusteczek oraz antyperspirantu. Gdy czujesz się niekomfortowo, udajesz się po prostu do łazienki i odświeżasz.

Gdy nic nie pomaga
A co, gdy mimo wprowadzenia w życie tych wszystkich zaleceń, problem pocenia się nadal jest znaczący? W takim przypadku warto przełamać skrępowanie i udać się do lekarza. Specjalista może bowiem przepisać odpowiednie lekarstwa, dzięki których wreszcie skończą się twoje męczarnie – nie ma więc sytuacji „bez wyjścia”.

Więcej w kategorii Skóra

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.