Połącz się z nami

Intensywne pocenie się

Skóra

Intensywne pocenie się

„Proszę o pomoc, jestem załamany. Ciągle się pocę, nie umiem nad tym już zapanować. Najgorzej jest w szkole, to chyba nerwy. Nigdy nie znajdę dziewczyny, jeśli moje ciało będzie tak się zachowywać. Co ja mam z tym robić?” Piotr, 16 lat.

Problem intensywnego pocenia się dotyczy wielu ludzi – nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na walkę z tą zawstydzającą dolegliwości.

Banalne, ale skuteczne sposoby walki z nadmierną potliwością
Istnieją rady, które mogą wydawać się wielu osobom oczywiste, dla innych jednak pewne, drobne kwestie będą zupełną nowością. Warto więc wspomnieć o podstawowych metodach, które pomogą ci zażegnać problem.

 • Higiena
  Regularna higiena powinna być czymś oczywistym, nie tylko dla osób mających problem z intensywnym poceniem się (chociaż w ich przypadku skutki jej nieprzestrzegania są bardziej wyczuwalne). Bierz zatem prysznic co najmniej dwa razy dziennie, a w okresie letnim – nawet częściej.Przydatne wskazówki: Po pierwsze, używaj raczej ciepłej wody, a nie gorącej, a mycie się kończ zawsze chłodnym prysznicem – dzięki temu gruczoły potowe nieco się „skurczą”. Po drugie – zamiast wanny, wybieraj prysznic. Jeśli masz tylko wannę, zamontuj specjalną „firankę”, dzięki której będziesz mógł brać prysznic w  wannie. Po trzecie – używaj żeli przeciwko poceniu się albo tych, które mają w swym składzie mentol. Dzięki temu dłużej utrzymasz swoją skórę „na chłodzie”.
 • Depilacja
  Depilacja to kolejna ważna sprawa i – uwaga, nie tylko dla kobiet. Włosy zatrzymują pot i sprawiają, że jest on bardziej wyczuwalny dla otoczenia. Dlatego, nawet jeśli jesteś młodym mężczyzną, zacznij golić się pod pachami. Od razu zauważysz różnicę.
 • Odpowiedni antyperspirant
  Nie każdy dezodorant to antyperspirant, a i nie każdy antyperspirant możemy nazwać „odpowiednim”. Jeśli pocisz się zdecydowanie zbyt mocno, to nie potrzebujesz środków z pobliskiej drogerii, ale tylko i wyłącznie takich prostu z apteki. Kosztują one więcej (około 30 złotych), ale mają specjalne składniki, które w dużo większym stopniu blokują gruczoły potowe i zmieniają zapach potu. Warto spróbować.
 • Odpowiednie ubrania
  Zasada jest dosyć prosta – im bardziej sztuczne włókna nosisz na sobie, tym większe problemy z oddychaniem ma twoja skóra. I dlatego właśnie powinieneś albo powinnaś wybierać tylko odzież ze 100% bawełny albo lnu. Dotyczy to zwłaszcza koszulek.
 • Dieta
  Tak, dieta również ma tutaj znaczenie! Jeśli pocisz się bardzo mocno, unikaj potraw, które są intensywnie doprawione. Ostra papryka, curry i inne przyprawy dodające potrawom pikantnego smaku – wyrzuć je z diety. Unika też kawy, alkoholu oraz gorących dań. Oczywiście nie oznacza to, że masz rezygnować z obiadu , ale nie jedz go, gdy za każdym razem musisz „dmuchać” na każdą porcję. Poczekaj, aż trochę ostygnie, a będziesz się mniej pocić.
 • Pomoc z ziół
  W niektórych przypadkach problem nadmiernego pocenia się dotyczy głównie dłoni i stóp. W takim przypadku warto spróbować ziołowych, leczniczych kąpieli. Przygotuj miskę z wodą, dodaj do niej mieszankę mięty, szałwii, rumianku, kory dębu i brzozy, ostudź i mocz dłonie i stopy przez 30 minut. Powtarzaj taki zabieg 2-3 razy w tygodniu.Pomocne: Jeśli twoim dużym problemem jest nadmierne pocenie się stóp, to wiedz, że na rynku dostępne są specjalne skarpetki, które zmniejszają ich potliwość oraz zapobiegają brzydkim zapachom. W skarpetkach tych zawarte są jony srebra, które mają działanie bakteriobójcze. Cena jednej pary takich skarpetek to około 20 złotych, ale podobno naprawdę warto tyle wydać.

Pomoc doraźna
W wielu przypadkach stosowanie się do tych wszystkich wskazówek znacząco redukuje problem intensywnego pocenia się. Warto jednak mieć przy sobie zestaw odświeżający, który zawsze można użyć. Składa się on z nawilżanych chusteczek oraz antyperspirantu. Gdy czujesz się niekomfortowo, udajesz się po prostu do łazienki i odświeżasz.

Gdy nic nie pomaga
A co, gdy mimo wprowadzenia w życie tych wszystkich zaleceń, problem pocenia się nadal jest znaczący? W takim przypadku warto przełamać skrępowanie i udać się do lekarza. Specjalista może bowiem przepisać odpowiednie lekarstwa, dzięki których wreszcie skończą się twoje męczarnie – nie ma więc sytuacji „bez wyjścia”.

Więcej w kategorii Skóra

Do góry