Połącz się z nami

Żenujące sytuacje – jak wyjść z twarzą?

Psychologia

Żenujące sytuacje – jak wyjść z twarzą?

Żenujące sytuacje dotyczą każdego z nas. Mniej lub bardziej kompromitujące, ale wszystkie sprawiające, że masz ochotę schować się pod wielkim kocem i nigdy, przenigdy nie pokazywać się już znajomym. Cóż, to zdarza się wszystkim. A my podajemy kilka sposobów na to, aby z zawstydzających sytuacji wyjść z twarzą.

Oczywiście wyjaśniamy także, czego robić… nie powinieneś lub nie powinnaś. Bo tak naprawdę nasze samopoczucie i wizerunek po żenującej sytuacji zależą od tego, jak się zachowamy.

TOP 1 – publiczne puszczenie bąka
Cóż, to chyba jedna z największych możliwych wpadek towarzyskich. I jednocześnie – to na pocieszenie, najpopularniejsza. Jeśli rzecz wydarzyła się wśród bliskich znajomych, możesz oczywiście czuć się głupio, ale szybko sprowadzić sytuację do żartu – w końcu znajomi to znajomi, są tolerancyjni. Gorzej, jeśli głośny odgłos i zapachy z nim związane zdarzają się…w pobliżu nowych znajomych, znajomych rodziców czy… przy fajnym chłopaku. Co wtedy?

Przede wszystkim – bądź szczera czy szczery. I zacznij się śmiać. Przez śmiech powiedz po prostu: „Przepraszam, to jedna z najgorszych sytuacji w moim życiu, przeżywam w tej chwili zawstydzenie na skalę światową. Błagam, udawajcie, że to nigdy się nie stało!”. Oczywiście jest duże ryzyko, że znajomi również wybuchną śmiechem. Cóż, śmiej się z nimi i nie wracaj do tematu. Nigdy.

Czego nie robić:
Nie udawaj, że to nie ty. Nie odchodź obrażony/-a ani zawstydzony. Kiedy inni wybuchną śmiechem, nie rzucaj – „ale z was świnie”. Miej do siebie dystans i zrozum, że to po prostu jest śmieszne.

TOP 2 – czerwona kartka, czyli miesiączka bez kontroli
Wielka plama na spodniach? To jedna z tych sytuacji, w których zapewne masz ochotę zapaść się pod ziemię. Ale spokojnie – to zdarza się niemal każdej z nas. Musisz teraz zachować zimną krew.
Jeśli sama dostrzegłaś drobny przeciek – być może nikt go jeszcze nie zauważył, a to już spory plus. Gdy jednak dowiedziałaś się o problemie od osoby trzeciej – podziękuj jej pięknie (dzięki niej nie chodzisz tak po całej szkole / na imprezie!) i poproś o dyskrecję.

Dalej musisz działać. Przede wszystkim oczywiście zakryj krępujący dowód twojej kobiecości. Możesz albo poprosić swojego chłopaka o bluzę (jeśli akurat jest gdzieś w pobliżu), może koleżanka poratuje sweterkiem. Jeśli jesteś w szkole, poproś nauczyciela czy wychowawcę o zwolnienie do domu. Jeśli będzie taka potrzeba – wyznaj prawdziwy powód.

A następnego dnia? Jeśli wszyscy milczą – milcz i ty. Jeśli ktoś poruszy temat, potraktuj to z przymrużeniem oka. Powiedz na przykład: „Moja wpadka roku zaliczona, teraz czekam na was”.

Czego nie robić:
Nie próbuj na siłę tłumaczyć się z zaistniałej sytuacji, kłamiąc, że usiadłaś na ketchup. Takie nieudolne próby kłamstwa zawsze na dłużej zostają w pamięci.

TOP 3: Pokazanie ciała… niechcący
Możesz na przykład wyjść z toalety z rąbkiem sukienki niechcący wsuniętym w majtki, czasem na basenie rozwiązuje się stanik, a innym razem – po prostu a mocno się pochylasz i w dekolcie widać… wszystko. Co robić?

Znowu – rozwiąż sprawę banalnym żartem. Możesz na przykład powiedzieć: „I tak, moi drodzy, mieliście niepowtarzalną, jedyną na świecie okazję zobaczyć kawałek mojego cudownego ciała. To już się nigdy nie powtórzy!”. Zareaguj śmiechem, powiedz: „O rany, dobrze, że nie mam dziurawych majtek!” czy coś w tym stylu. Oczywiście twoje zawstydzenie na pewno będzie wielkie, ale cóż – każdy z nas jest tylko człowiekiem i mamy podobne ciała. W jakimś stopniu jest to pocieszające.

Czego nie robić:
Staraj się nie płonąć rumieńcem i nie uciekaj (udając, że masz coś nagłego do zrobienia). Nie reaguj też złością na tych, którzy zaczęli się śmiać – przecież na ich miejscu zrobiłabyś dokładnie to samo, prawda? Śmiech pokaże, że masz do siebie dystans, a to naprawdę pomaga przenieść w niepamięć wszystkie takie okropne sytuacje.

Wpadki – rzecz codzienna
Istnieje mnóstwo wpadek. Czasem jest to stwierdzenie czegoś zupełnie głupiego, innym razem pokazanie ciała, puszczenie bąka czy skompromitowanie się podczas przemówienia w klasie. Wpadki zdarzają się codziennie! Pamiętaj więc, że jeśli chcesz przenieść swoją do przeszłości, koniecznie ją wyśmiej, czymkolwiek by nie była. Jeśli będzie się zawstydzać, płakać czy denerwować, niektórzy zaczną to wykorzystywać – a to ostatnia rzecz, której byś chciał/-a, prawda?

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.