Połącz się z nami

Masz szesnaście lat? Oto niezwykłe rzeczy, które spotkają Cię w ciągu najbliższych lat!

Psychologia

Masz szesnaście lat? Oto niezwykłe rzeczy, które spotkają Cię w ciągu najbliższych lat!

Szesnaście lat to magiczny wiek. Serio, wcale nie osiemnastka, ale właśnie szesnastka! Od tego właśnie momentu wszystko zacznie się zmieniać. To początek ery nowych, fascynujących doświadczeń. Jesteś zaciekawiona? A zatem – oto dziewięć rzeczy, które od teraz zaczną cię spotykać. Wszystkie będą naprawdę… „wow”!

Pójdziesz na studia.

A studia to zupełnie, zupełnie coś innego, niż liceum! Przede wszystkim – samodzielnie będziesz musiała kontrolować swoje postępy w nauce, nikt nie zmusi cię do nauki przed zakończeniem semestru, nie ma odpytywania. Ba! Nawet na zajęcia nie będziesz musiała chodzić, jeśli nie będzie ci się chciało (oczywiście nie dotyczy to wszystkich zajęć). Jednym słowem – będziesz królową swoich decyzji. Ciekawa nowość, prawda?

Zamieszkasz sama.

Ha, w końcu! Żadnego sprawdzania, o której wracasz. Żadnych kontroli, przepytywanek. Chcesz wrócić o 2? Ok, nie ma sprawy – w końcu będziesz mieszkać w akademiku albo wynajętym mieszkaniu. Będziesz prawdziwie dorosła. Nikt nie powie ci, że masz posprzątać albo wyrzucić śmieci. Z gorszych stron – nikt ci nie posprząta i nie zrobi obiadu!

Rozpoczniesz pierwszy, poważny związek.

Oczywiście są i tacy, co zaczynają wcześniej, ale zwykle w poważne związki wchodzimy właśnie wtedy, gdy mamy lat siedemnaście, dziewiętnaście czy dwadzieścia. Być może będziecie razem całe lata! Jedno jest pewne – jest niemal pewne, że już niedługo spotkasz kogoś, z kim zrobi się naprawdę poważnie – może nawet ze sobą zamieszkacie?

Przeżyjesz swój pierwszy raz.

Ok, wiemy, wiemy – są dziewczyny, które mają szesnaście lat, a swój pierwszy raz dawno za sobą. One należą jednak do wyjątków, bo większość jednak rozpoczyna życie seksualne po 16-tym roku życia. Myślisz o tym z przejęciem? I słusznie, bo to naprawdę wielkie wydarzenie i początek nowej ery!

Zrobisz swój pierwszy test ciążowy.

Na oko na jakieś 90%. Na 99% rozpoczniesz współżycie w ciągu najbliższych sześciu lat, to po pierwsze. A po drugie – przyjdzie dzień, w którym miesiączka zacznie ci się spóźniać. I nawet, jeśli będziecie się zabezpieczać, to w głowie może pojawić się ziarenko niepewności. Pójdziesz więc do apteki i poczujesz ten wielki niepokój, gdy w okienku testowym zacznie pojawiać się kreska… lub dwie! Cóż, życzymy ci takiego wyniku, jakiego i ty będziesz sobie życzyła.

Dostaniesz swoją pierwszą pracę.

Nawet, jeśli będziesz studiować w trybie dziennym, to zapewne i tak w pewnym momencie zaczniesz szukać jakieś dodatkowego zatrudnienia. A może po prostu od razu pójdziesz na zaoczne i podejmiesz jakąś pracę na co dzień? Faktem jest, że wiele cię zdziwi. To, że ludzie w zakładach pracy nie zawsze są fajni, to, że nie wszystko jest super… ale także to, jak błyskawicznie znika wypłata!

Zmienisz przyjaciół.

Ok, wiemy – teraz wydaje ci się to nieprawdopodobne i okrutne. Masz przecież swoją ukochaną paczkę przyjaciół, nie chcesz ich zmieniać! Jednak życie płynie swoim torem i wasze drogi zapewne za jakiś czas się rozejdą. Najpierw kontakty będą coraz rzadsze, potem zamieszkacie w innych miastach, nie będzie okazji i czasu do spotkań… Ale spokojnie – na miejsce starych przyjaciół wejdą nowi. Może będą to znajomości, które utrzymają się już do końca życia?

Ginekolog zapyta, kiedy planujesz mieć dzieci.

Mogłoby się wydawać, że to nie jest jakieś wielkie wydarzenie, ale… jest. Chodzi o to, że teraz jesteś nastolatką, dla której ciąża byłaby dramatem. Ale w przeciągu sześciu lat zmieni się to zupełnie. Z młodej kobietki, która absolutnie nie powinna mieć dziecka, staniesz się kobietą, której ginekolog mówi: „Czy wie pani, że najlepszą płodność będzie pani miała przez jeszcze tylko trzy lata?” Uwierz – to przejście  jest naprawdę szokujące.

Ludzie zaczną mówić ci „pani” i „dzień dobry”.

Najpierw zaczną dzieci. Pierwsze „dzień dobry”, które usłyszysz, będzie dla ciebie zabawne. Bo przecież nie jesteś jeszcze „aż tak” dorosła, prawda? Potem pojawią się kolejne i zrozumiesz, że dla dzieci jesteś już kimś naprawdę poważnym. Panią jakąś tam. To oszołamiające uczucie. A wkrótce potem wszyscy zaczną ci „paniować”. Zaczniesz zastanawiać się nad szybkością przemijania życia i ta jedna myśl będzie pojawiać się już coraz częściej. Bo życie po 16 roku życia nie biegnie – ono dosłownie pędzi z prędkością światła!

Więcej w kategorii Psychologia

 • Podrywanie

  10 niepisanych zasad pierwszej randki!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie każda pierwsza randka musi się zwyczajnie udać – może się przecież okazać, że nie nadajecie...

 • Psychologia

  Typowe teksty rodziców – irytujące… i słuszne!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ileż to razy słyszałeś/-łaś jeden z mega irytujących tekstów od swojej mamy albo swojego taty i...

 • Psychologia

  Pokonaj szkolny stres!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Łukasz, 17 lat: Choć jestem dobrym uczniem, ze szkołą nie mam żadnych problemów, to bardzo się...

 • Psychologia

  Te rzeczy obniżają twoją samoocenę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić swoją samoocenę, to mamy dla ciebie świetną wiadomość – to da...

 • Podrywanie

  Najgorsze randki – poznaj 10 z nich!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli w niedalekiej przyszłości czeka cię ważna randka, to z całą pewnością często o niej marzysz,...

Do góry