Połącz się z nami

Pigułka gwałtu – czym jest i jak działa?

Psychologia

Pigułka gwałtu – czym jest i jak działa?

Całe mnóstwo ciekawych ludzi, świetna muzyka i oderwanie się od wymagań codzienności – nic dziwnego, że kluby cieszą się tak dużym powodzeniem. Kiedy w perspektywie zbliżającego się weekendu stoi wyjście do któregoś z nich, często jedyną kwestią „do przemyślenia” jest wybór odpowiedniego stroju, makijażu i towarzystwa. Gdy już to uzgodnimy, warto jednak poświęcić chwilę także na zabezpieczenie się przed różnymi zagrożeniami takimi jak choćby pigułka gwałtu, której ofiarą pada rokrocznie coraz więcej nastolatek.

Pigułka gwałtu mnie nie dotyczy – to chyba najczęstsze stwierdzenie kobiet na ten temat. Zawsze kiedy słyszymy ostrzeżenia przed pigułkami gwałtu, nasza reakcja jest zwykle podobna: „Dobrze, dobrze, przecież ja to wiem!”. Ale gdyby się dobrze zastanowić – wiemy bardzo mało. Wyobrażamy sobie, że samo „zerkanie” na drinka wystarcza, że nawet jeśli stanie się coś złego, ktoś zorientuje się, że jest z nami coś nie tak. A jak jest naprawdę?

Otóż prawda jest taka, że samo działanie pigułki gwałtu może zostać odebrane przez postronnych jako efekt upojenia alkoholowego, zerkanie na drinka niewiele daje a na pomoc znajomych lub osób trzecich… często nie można liczyć. Oto fakty o tabletce gwałtu, które diametralnie zmienią Twój pogląd na ten temat i pomogą uświadomić Ci skalę ryzyka.

Tabletka gwałtu to realne zagrożenie!

Każda kobieta powinna bezwzględnie pamiętaj o tym, że:

 • Pigułka gwałtu kosztuje około 10 – 20 zł. Może ją zatem kupić każdy.
 • Tabletka jest zupełnie niewyczuwalna w napoju czy kawałku ciasta.
 • Wprawieni oprawcy potrafią wrzucić tabletkę np. kciukiem, podczas przynoszenia drinka – w czasie, gdy są obserwowani.
 • Działanie substancji zawartej w tabletce jest bardzo szybkie. Oznacza to, że osoba, która właśnie wypiła drinka, nie zdąży podejść kilka stolików dalej, gdzie przebywają jej znajomi. Nawet, jeśli będzie próbowała, nie starczy jej sił, by przeciwstawić się temu, kto wrzucił tabletkę. Ewentualne spory nie wzbudzą podejrzenia obcych osób przebywających obok – w końcu kłócących się na imprezie jest bardzo dużo.
 • Ofiara pigułki gwałtu wygląda na pijaną. Bełkocze, zatacza się. Z tego względu nikt nie protestuje, gdy ktoś wyprowadza ją z lokalu – ot, kolejna pijana, „jak dobrze, że ktoś ją odwiezie do domu”.
 • Na skutek zażycia tabletki ofiara nie ma siły przeciwstawić się żadnym działaniom ze strony innych. Oznacza to, że może dojść do gwałtu lub nawet gwałtu zbiorowego – dziewczyna, która zostaje w taki sposób wykorzystana, nie będzie nawet krzyczeć.
 • Wskutek zażycia pigułki następuje „niepamięć wsteczna” – inaczej rzecz ujmując, ofiara nie pamięta niczego, co działo się w ciągu kilku ostatnich godzin. Nie jest zatem w stanie wskazać sprawcy gwałtu.
 • Zawartość substancji aktywnej, zawartej w pigułce, jest wykrywalna we krwi tylko przez 4 – 5 godzin po jej zażyciu. Kiedy więc dziewczyna się budzi, badanie krwi może nie wykazać już obecności substancji.

Często zdarza się, że powaga sytuacji i świadomość zagrożenia dochodzi do nas dopiero w sytuacji, gdy mówi o niej ktoś doświadczony. Warto zatem posłuchać historii Kasi (17 l.)z Warszawy:

„Oczywiście, że słyszałam o pigułce gwałtu. Rodzice mówili mi o niej za każdym razem, kiedy wychodziłam do klubu. Uważałam, że przesadzają – przecież pozwolili mi wyjść dopiero kilka razy, a poza tym nigdy nie chodziłam potańczyć sama, zawsze wychodziliśmy zgraną grupą. Poza tym, zawsze uważałam się za ostrożną – kiedy zostawiałam piwo, to zawsze „pod opieką” kogoś znajomego. Tamtej nocy było podobnie. Kiedy wróciłam z parkietu, zobaczyłam, że owszem, nikogo nie ma przy stoliku, ale nasze alkohole stały tak, jak wcześniej. Usiadłam więc i zgrzana, popiłam kilka sporych łyków piwa, kiedy dosiadł się do mnie chłopak. Grzeczny, wydawał mi się bardzo nieśmiały. Zaczęliśmy rozmawiać, potem poszliśmy potańczyć – zaproponował inną salę, a ja się zgodziłam. W trakcie tańczenia zaczęło robić mi się słabo, co wzięłam za efekt szybkiego wypicia piwa. Kiedy już nie trzymałam się na nogach, zobaczyłam tylko, jak on mnie prowadzi do wyjścia – „przypadkiem” znajdowało się ono obok wybranej przez niego sali. Nie pamiętam tego, co działo się dalej, ale późniejszy poranek będzie jednym z najbardziej obrzydliwych w moim życiu. Byłam dziewicą, a teraz myślę, że już nigdy nie zaufam żadnemu mężczyźnie.”

Czym tak właściwie jest pigułka gwałtu?

Mianem „pigułki gwałtu” określa się dwie najpopularniejsze substancje czyli GHB (kwas gama-hydroksymasłowy) oraz Flunitrazepam.

GHB w niewielkich dawkach wywołuje efekt podobny do działania alkoholu. Osoba po zażyciu niewielkiej dawki GHB czuje się wyluzowana, pozbywa się zahamowań i lęków. Łatwo nawiązuje kontakty międzyludzkie.

Działanie GHB ulega diametralnej zmianie po zażyciu większej dawki lub połączeniu tej substancji z alkoholem. Człowiek traci orientację, jego mowa staje się bełkotliwa a zachowanie przypomina te, które można zaobserwować po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. W końcu osoba będąca pod działaniem GHB zapada w sen, po przebudzeniu z którego występuje niepamięć wsteczna. To właśnie dlatego ofiary, którym podano pigułkę gwałtu, nie pamiętają samego zdarzenia jak i sprawcy.

Flunitrazepam to bardzo silny lek stosowany między innymi w leczeniu bezsenności. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, jest bez smaku i zapachu. Powoduje uczucie oszołomienia oraz silną senność. Po nim również występuje niepamięć wsteczna.

Jak ustrzec się przed gwałtem?

Gwałt jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń, na jakie narażone są kobiety. Dlatego warto zachować wszelkie środki ostrożności i nigdy nie traktować ich jako przesadne.

Oto złoty kodeks klubowego bezpieczeństwa:

 • Nigdy nie pozwalaj, aby ktoś przyniósł Ci drinka – zwłaszcza nowo poznana osoba.
 • Kupując piwo czy nawet sok, obserwuj jego nalewanie do szklanki, a najlepiej poproś o szklankę i zamknięty napój.
 • Nie zostawiaj piwa , drinka czy nawet wody, by pójść potańczyć. Przyjmij na stałe zasadę, by najpierw wypijać to, co sobie zamówiłaś, potem się bawić.
 • Umów się z przyjaciółkami, że pilnujecie siebie nawzajem. Nie musicie bawić się w kółku, to oczywiste. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mieć siebie „na oku”.
 • Nigdy nie chodź do klubu sama.
 • Jeśli tylko zaczniesz czuć się źle, nie staraj się tego „wytańczyć”, ale poszukaj bliskich osób.

Przeczytaj także artykuł Gwałt na randce

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.