Połącz się z nami

Wybielanie zębów – wszystko, co musisz wiedzieć!

Uroda

Wybielanie zębów – wszystko, co musisz wiedzieć!

Każdy, niezależnie od wieku, pragnie mieć piękne, białe zęby. Kiedy jest się nastolatkiem, pragnienie to przybiera na sile – może więc i tobie zdarzyło się już marzyć o śnieżnobiałym uśmiechu. Zanim jednak zaczniesz działać, koniecznie dowiedz się, co i jak. Niektórymi metodami wybielania możesz bowiem zrobić sobie krzywdę!

Metody wybielania zębów

Zacznijmy od podstaw – w jaki sposób można wybielić zęby?

Wybielanie zębów w domu – profesjonalnymi produktami

Czyli wszystkimi pastami, które przeznaczone są właśnie do wybielania. Można je kupić w aptece albo drogerii. Istnieją przeróżne pasty – dla palaczy, wybielające „w jeden dzień” albo z miernikiem bieli, które dają efekt po kilku tygodniach.

Domowe wybielanie zębów metodami „babcinymi”

Mowa o wybielaniu sodą oczyszczoną – tak właśnie wybielały zęby nasze babcie i opisy takich metod możesz znaleźć w Internecie. Warto jednak wiedzieć jedno – w ten sposób naprawdę możesz zniszczyć swoje zęby! Soda oczyszczona ściera szkliwo, a zatem i delikatne osady. Z czasem jednak – na skutek ścierania szkliwa właśnie, przebarwień jest więcej i są silniejsze. Dodatkowo żeby stają się słabsze. Nie korzystaj zatem z tej metody!

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

To najbardziej profesjonalny rodzaj wybielania, dający też bezpieczne i trwałe efekty. Niestety, jest dość drogi.

Wybielanie zębów – wasze pytania

Zadajecie sporo pytań odnośnie wybielania zębów. Postaramy się odpowiedzieć na te, które pojawiają się najczęściej:

1. Czy każdy może wybielić zęby?

Niestety, nie każdy. Lekarze nie zalecają takich zabiegów (i nie polecają robienia ich w domu) osobom, których zęby są bardzo słabe, wielokrotnie leczone. Do wybielania najbardziej nadają się zęby mocne, o żółtawym odcieniu.

2. Czy podczas wybielania zmienia się też kolor plomb?

Niestety, nie! Oznacza to, że jeśli wybielisz zęby w domu, a masz z przodu dużo plomb albo nawet odbudowany ząb, to niestety miejsca te będą się mocno wyróżniać. Konieczne jest wówczas pójście do dentysty i zmiana plomby na jaśniejszą.

3. Czy pasty do domowego użytku są tak skuteczne, jak wybielanie w gabinecie?

Oczywiście idealnie byłoby, gdyby tak właśnie było – w końcu pasty są o wiele, wiele tańsze! Niestety, wybielanie domowe to nie to samo. Jest chwilowe i raczej średnio skuteczne. Co więcej, dentyści twierdzą, że takim wybielaniem nie można zmienić kolory szpar między zębami. Oznacza to, że szpary te zostaną żółtawe albo szare.

4. Czy można wybielić ząb „martwy”?

Zęby bardzo ciemne, które stały się takie po obumarciu miazgi albo na skutek leczenia antybiotykami, są niestety bardzo trudne do wybielenia – nawet w gabinecie stomatologicznym efekty nie są zachwycające. W takich przypadkach często proponuje się licówki, czyli porcelanowe nakładki na zęby. Niestety, ich koszt jest spory – to około tysiąc złotych za jeden ząb.

5. Ile kosztuje wybielanie w gabinecie dentystycznym?

Wybielanie zębów nie jest niestety bardzo tanie – w dużym mieście, w profesjonalnym gabinecie trzeba wydać na to około 800 do 1000 złotych. Niektóre małe gabinety oferują jednak niższe ceny – istnieje szansa, że znajdziesz taki, w którym zabieg będzie kosztował np. 500 zł.

6. Czy można wybielić zęby u dentysty, jeśli ma się np. 14 lat?

Nie – i nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Stomatolodzy przyjęli granicę 16 lat jako tę, od której można wybielać zęby. Jeśli więc nie skończyłeś/-łaś jeszcze 16-tki, to musisz trochę poczekać.

7. Jak długo utrzymuje się efekt wybielenia zębów?

Jeśli wybielisz żeby domową metodą – czyli pastą z drogerii, delikatny efekt będzie widoczny dość krótko – niektórzy mówią nawet o kilku tygodniach. Wybielanie w gabinecie nie jest jednak gwarancją białych zębów na całe życie. Efektem można cieszyć się od roku do trzech – w zależności od tego, jak dba się o uzębienie.

8. Czy wybielanie zębów u dentysty boli?

W niektórych przypadkach – tak. Czasem zęby reagują na zabieg dużą wrażliwością i odczuwa się nieprzyjemne dolegliwości. Zwykle jednak negatywne uczucia szybko mijają, dentyści mają też swoje sposoby na poprawienie ich kondycji (dodatkowa fluoryzacja).

9. Czy warto?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam/-a. Oczywiście na pewno możesz spróbować wybielania specjalnymi pastami – to niewiele kosztuje, a efekt może być zadowalający. Jeśli jednak myślisz o wizycie w gabinecie, to zastanów się, czy będziesz w stanie żyć tak, aby zęby długo były białe – regularnie je czyścić, ograniczyć kawę i herbatę, chodzić na kontrole. Jeśli tak i masz na to pieniądze – może to jest właśnie sposób na cieszenie się pięknym uśmiechem.

Więcej w kategorii Uroda

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.