Połącz się z nami

Depresja u nastolatków

Psychologia

Depresja u nastolatków

„Nie radzę już sobie ze sobą. Nie chce mi wstawać, nie mam siły się śmiać, podejmować jakiejkolwiek czynności, tylko się wściekam, a potem mam ochotę zniknąć. Myślałam o depresji, ale moja przyjaciółka powiedziała, że osoby z depresją leżą w ciemnym pokoju, tylko śpią i trudno do nich dotrzeć, bo jak nie śpią, to płaczą i że to na pewno nie to. Powiedziała, że mam się po prostu ogarnąć, a ja nie potrafię! Czy ona ma rację, że to żadna depresja i po prostu jestem do niczego?”

Depresja w oczach społeczeństwa

Bardzo emocjonalny list piętnastoletniej Julii porusza niezwykle ważną sprawę – problem depresji wśród młodzieży. Niestety, wielu z nas reaguje dokładnie tak, ja przyjaciółka Autorki. Nie wiedząc o depresji nic, nie zasięgając wiedzy z naukowych źródeł, odpowiadamy, sugerując się stereotypami: „Nie, to na pewno nie to, przecież wychodzisz z domu!” albo „Ale filozofujesz, weź się lepiej w garść”. W taki sposób nie pomagamy jednak, a tylko szkodzimy bo depresja u nastolatków to poważny problem.

Depresja nazywana jest chorobą duszy. Choć kojarzona jest raczej z osobami dorosłymi, prawdą jest, że mogą chorować na nią nawet kilkuletnie dzieci (i czasem chorują!). Nastolatki także chorują na depresję. Co więcej, jak podkreśla wielu specjalistów, w wieku dorastania podatność na depresję zwiększa się, a wszystko to za sprawą intensywnych przeżyć emocjonalnych, doświadczania wielu zawodów  i często zmniejszającego się poczucia własnej wartości.

Czy to depresja?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, nie kieruj się mitami i stereotypami. Osoba, która choruje na tę poważną chorobę (chorobę, bo depresja nie jest zwykłym gorszym samopoczuciem), może mieć naprawdę różne tego objawy – niekoniecznie jest to zamknięcie się w czterech ścianach i ciągły płacz. Dodatkowo, depresja u nastolatków, może mieć nieco inne symptomy. Oto, co powinno cię zaniepokoić:

 • Ciągła złość – O ile u dorosłych depresja charakteryzuje się głównie przygnębieniem, o tyle u nastolatków jest trochę inaczej. Bardzo niepokojące jest ciągłe zdenerwowanie, rozdrażnienie, reagowanie wybuchami wściekłości na błahe sprawy, prowokowanie innych do awantur. W drugiej kolejności przychodzi refleksja, jednak nie w postaci wyrzutów sumienia, ale raczej „Dlaczego tak robię, dlaczego jestem taki beznadziejny?”
 • Smutek, przygnębienie – To, że coś jest „typowe” dla nastolatków, nie oznacza, że depresja u wszystkich z nich musi wyglądać tak samo. Objawem depresji może być zatem u ciebie nie tyle złość, co właśnie dominujący smutek. Najbardziej charakterystyczne jest tutaj poczucie, że już nic cię nie cieszy – nawet to, co do tej pory sprawiało ci wielką radość.
 • Pogorszenie się wyników w nauce – Chorowanie na depresję wiąże się z pewnym obniżeniem sprawności intelektualnej, czego skutkiem jest oczywiście uzyskiwanie gorszych ocen w szkole. Powodem takiego stanu rzeczy jest nieumiejętność skupienia się na materiale do przyswojenia.
 • Pojawienie się aktów autoagresji – Mówiąc inaczej, tniesz swoją skórę i znajdujesz w tym ulgę albo dopiero zacząłeś/zaczęłaś o tym myśleć.
 • Myśli samobójcze – Zaczynasz myśleć o samobójstwie jako antidotum na wszelkie problemy.
 • Przyjmowanie coraz większych ilości alkoholu – Najbardziej znaczące jest tutaj to, czy pijesz dużo, bo lubisz spędzać w ten sposób czas ze znajomymi (uważaj na uzależnienie!), czy pijesz, żeby „zabić smutki”. Jeśli to drugie i w dodatku pijesz samotnie, jest to bardzo niepokojący sygnał.
 • Porzucenie zainteresowań – Coś, co do tej pory bardzo cię interesowało (moda, muzyka, hobby), straciło dla ciebie cały urok. To również symptom depresji, którego nie można lekceważyć.
 • Problemy ze snem (bezsenność lub ciągła senność)
 • Zmiany apetytu (na nadmierny lub znikomy)
 • Poczucie beznadziejności – Zastanów się, czy czujesz się ostatnio gorzej… sam ze sobą. Osoby chore na depresję mają bardzo niską samoocenę i takie samo poczucie własnej wartości. Uważają, że do niczego się  nie nadają, że są brzydkie, głupie i przede wszystkim – gorsze od innych.
 • Dolegliwości somatyczne – Każdemu może zdarzyć się ból głowy czy brzucha. Ale jeśli dolegliwości te występują coraz częściej i w dodatku łączą się z pozostałymi symptomami – nie wolno tego lekceważyć.

Co możesz zrobić?
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, nie licz na to, że problem ten sam minie. Depresja jest bardzo groźną chorobą, która może doprowadzić nawet do samobójstwa. Dlatego umów się z psychologiem, a jeżeli nie wiesz, jak i gdzie to zrobić, poproś o poradę zaufaną osobę lub pedagoga szkolnego.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.