Połącz się z nami

Ciągłe zmęczenie – poznaj przyczynę tego schorzenia!

Zdrowie

Ciągłe zmęczenie – poznaj przyczynę tego schorzenia!

„Jestem ciągle zmęczona, pomóżcie. Nie pomagają litry kawy albo napoje energetyczne, no nic. Na lekcjach dosłownie zasypiam, nie mam energii do ćwiczeń na wf-ie. Nie chce mi się nawet nigdzie wychodzić z koleżankami. Co mam zrobić, żeby odzyskać energię do życia?” Martyna, 16l.

Problem, o którym napisała nam Martyna, zwany jest „chronicznym zmęczeniem”. Jego powody bywają różne, ale jedno jest pewne – to naprawdę irytująca sprawa! Jeśli tobie też dolega ciągłe zmęczenie, nie czekaj, aż „samo minie”. Poznaj 10 możliwych powodów takiego zmęczenia i zacznij z nimi walczyć.

Za mało śpisz!

Ok, wiemy, że to brzmi banalnie, ale zanim powiesz: „nie”, dokładnie się zastanów.

Są osoby, które bardzo często nagle „odzyskują” energię w godzinach wieczornych i w nocy. Jeśli do nich należysz, to prawdopodobnie – zamiast położyć spać o 23, ślęczysz przed komputerem albo książką do 2 w nocy. Skutek jest łatwy do przewidzenia – przez cały dzień jesteś jak zombi!

Uwaga! Jeśli śpisz sporo – minimum 8-9 godzin w ciągu doby, a mimo to dokucza ci zmęczenie, zwróć uwagę na to, jak śpisz. Poproś bliską ci osobę (mamę, tatę, siostrę), aby spała z tobą w jednym pokoju i oceniła twoją jakość spania. Mianowicie to, czy nie chrapiesz albo nie masz bezdechów nocnych. To mogą być powody wiecznego zmęczenia!

Przyjmujesz za dużo kofeiny.

Czyli albo pijesz za dużo kawy albo za dużo napojów energetycznych. Oczywiście znamy możliwe powody takiego postępowania – chcesz w końcu mieć trochę energii! Jednak ta metoda to tak naprawdę błędne koło. Pijesz za dużo kawy, ciągle nie masz energii, ale jednocześnie… wieczorem nie możesz zasnąć. I rano potrzebujesz kolejnej porcji kofeiny!

Nasza rada: Chociaż będzie to trudne, musisz całkowicie zrezygnować z pobudzających napojów. Zamiast kawy, pij kawę zbożową – jest zdrowa i nie zawiera kofeiny.

Masz złą dietę.

Powiedzmy sobie wprost – dużo tłuszczu i prostego cukru oznacza złe samopoczucie, w tym także zmęczenie. Jeśli zależy ci na energii życiowej, to musisz jeść zdrowo. Dużo owoców, pełne ziarno, chude mięso. Innymi słowy – mniej hamburgerów, kebabów i czekolady, a więcej zdrowia. Stąd bierze się siła do życia!

Twoja tarczyca jest chora.

Brzmi groźnie, ale choroby tarczycy są dość powszechne. Wiele osób funkcjonuje z niezdiagnozowanymi chorobami tarczycy, a objawem choroby jest między innymi ciągłe zmęczenie.

Jeśli dobrze się odżywiasz, śpisz całkiem sporo, a mimo to i tak czujesz się zmęczona, warto zbadać hormony tarczycy. A już na pewno trzeba to zrobić, jeśli z nieznanych powodów chudniesz lub tyjesz, masz kołatanie serca albo wypadają ci włosy – to także objawy chorób tarczycy!

Przeżywasz dużo stresów.

Powody nie muszą być wielkie, jak na przykład rozwód rodziców. Niektóre nastolatki bardzo intensywnie i głęboko przeżywają również mniejsze wydarzenia życiowe – takie jak nieudany sprawdzian czy konflikt z kimś z rodziny. Czy wiesz, że takie nieustanne przejmowanie się może doprowadzić do stałego stresu i w konsekwencji – do uczucia ciągłego zmęczenia?

W takiej sytuacji masz dwa wyjścia – albo nauczysz się samodzielnie radzić z problemem albo po prostu skorzystasz z pomocy psychologa (np. szkolnego).

Za mało pijesz.

I nie, nie mówimy o alkoholu . Chodzi raczej o zwykłe nawodnienie organizmu. Na pewno słyszałaś, że ciało potrzebuje minimum 2 litry wody dziennie? I teraz – z ręką na sercu, jak dużo pijesz jej ty?

Niedostateczne ilości płynów mogą doprowadzać do odwodnienia. Nie takiego silnego, podczas którego będziesz słaniać się na nogach – to oczywiste. Ale już na pewno do takiego, którego objawem jest uciążliwe i ciągłe zmęczenie.

Nie musisz od dzisiaj wypijać litrów wody niegazowanej, jeśli jej nie lubisz. Ale soki, woda smakowa, łagodne herbaty – to jest to!

Chorujesz na anemię.

Anemia, czyli niewystarczająca ilość hemoglobiny w czerwonych krwinkach, to powszechna choroba. Wiele osób cierpi z jej powodu, ale nie ma o tym pojęcia. Najbardziej narażone są dziewczyny – przede wszystkim z uwagi na krwawienia miesiączkowe.

Anemia, zwłaszcza ta trwająca bardzo długo, może objawiać się między innymi chronicznym zmęczeniem. Dlatego warto przekonać się, czy to nie ona jest powodem twoich dolegliwości. Zrób proste badanie krwi!

Jesteś w ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąży dokuczliwe zmęczenie jest normą – przechodzi wkrótce po ukończeniu 12-tego tygodnia odmiennego stanu.

Jeśli rozpoczęłaś już współżycie, to na wszelki wypadek sprawdź w kalendarzu, kiedy powinnaś mieć miesiączkę. Jeśli sporo się spóźnia, to cóż… może zanim zabierzesz się za pozostałe badania, przeprowadź po prostu test ciążowy.

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.