Połącz się z nami

Brakuje ci czasu o poranku? Wiemy jak to zmienić!

Szkoła

Brakuje ci czasu o poranku? Wiemy jak to zmienić!

Jak wyglądają twoje poranki? Wstajesz szybciutko, pijesz kawę a potem w spokoju się przygotowujesz, czy może jednak w dzikim pędzie starasz się znaleźć jakiekolwiek czyste majtki i gumkę do spięcia nieułożonych włosów? Jeśli raczej to drugie, to mamy dla ciebie kilkanaście sposobów na zmianę sytuacji.

Stwórz sobie plan poranka.

Ale nie tylko w  głowie, co to, to nie! Zapisz dokładnie, co planujesz i jak chciałabyś spędzać poranek. Np. 6.15: pobudka, 6.20 – ubieranie się, 6.30 – toaleta, 7.00 – śniadanie. Zmuś się do pierwszych czternastu takich cykli, a potem twój organizm sam się na nie nastawi. Wpadniesz w rutynę i o to chodzi.

Przygotuj sobie wcześniej śniadanie.

„Wcześniej” czyli wieczorem. Mogą to być kanapki, ale niekoniecznie. Możesz np. przygotować sobie pyszne, warzywne muffinki, które rano tylko włożysz do piekarnika. Po takim śniadaniu ma się dużo energii!

Ustaw sobie krótkie alarmy w telefonie.

Musisz trzymać rękę na pulsie – zwłaszcza, gdy zwykle ciężko ci się wstaje. Nie nastawiaj więc jednego budzika, tylko alarm co pięć minut. W końcu dotrze do ciebie, że naprawdę warto i trzeba wstać.

Zrób rano coś dla siebie.

Coś, co sprawi, że naprawdę polubisz takie wczesne poranki. Może być to np. czytanie dodatkowego rozdziału książki do porannej kawy lub herbaty. Albo wypróbowanie nowych cieni do powiek. Cokolwiek, co umili twój poranek!

Przygotuj sobie ubrania.

Wieczorem i rano zajmuje to tyle samo czasu, ale rano mniej się chce . Przy okazji skontrolujesz drobiazgi – np. to, czy twoje rajstopy są całe. Wyrób sobie nawyk przygotowywania ubrań – podziękujesz sobie za to następnego dnia.

Zorganizuj swoje kosmetyki.

Gorączkowe szukanie zagubionego podkładu to niezbyt dobry sposób na oszczędzanie cennych, porannych minut. Posegreguj więc swoje kosmetyki i starannie je poukładaj. Odłóż do szafki to, czego używasz okazjonalnie. Poranny makijaż będzie prostszy.

Nie wchodź na FB.

Ani na żadne inne Twittery. Po prostu zakaż sobie tego i koniec – dopóki nie będziesz np. w autobusie. To pożeracze czasu, nie marnuj go!

Idź spać wcześniej.

Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić? A jednak namawiamy cię. Wstać i tak musisz wcześnie, więc chyba lepiej być wyspaną, prawda? Jeśli będziesz kładła się o pierwszej, to na pewno nie zmobilizujesz się do wstawania o 6. I nic się nie zmieni.

Pościel swoje łóżko.

Nie wiedzieć, dlaczego, pościelenie swojego łóżka wprawia wszystkich w dobry nastrój. To taka wisienka na torcie porannej krzątaniny i dowód na to, że wszystko ogarniasz. Koniecznie spróbuj, przy okazji zszokujesz rodziców.

Włącz muzykę.

Możemy się założyć, ze nawet największego śpiocha rozbudzą taneczne rytmy. A poza tym, poranek przy muzyce to super rzecz – od razu nabiera się energii do działania i jakiejś takiej motywacji. Muzyka sprawia nawet, że brzydka pogoda mniej zniechęca.

Dopasuj poranek do siebie.

Nie musisz robić wszystkiego – pomyśl, na czym najbardziej ci rano zależy. Może na spokojnym zjedzeniu śniadania? Albo na starannym wykonaniu makijażu? Nie wymagaj od siebie za dużo, nie musisz być idealna.

Stwórz listę do zrobienia.

Na dany dzień, oczywiście. To świetny pomysł na dobre rozpoczęcie dnia i wrażenie kontroli. Potem już tylko odhaczasz kolejne punkty i dobrze się czujesz.

Na zaległe sprawy poświęć wolny dzień.

Zastanów się – czy jest coś, co spowalnia twoje działanie rano? Może konieczność biegania po bułki? W takim wypadku w wolny dzień idź do sklepu, zrób zapasy i je pozamrażaj. I tak ze wszystkim, zlikwiduj „spowalniacze”.

Ustaw ekspress do kawy.

Pijesz kawę? Namów rodziców na ekspress, który można nastawiać na daną godzinę i ustawiaj go na 6.30. Aromat obudzi cię i nastroi pozytywnie.

Poćwicz.

To oczywiście tylko propozycja. Wielu specjalistów twierdzi, ze poświęcenie 10 minut na poranną gimnastykę świetnie działa na organizm. Warto więc spróbować.

Dasz radę, ale coś za coś!

Istnieje duża szansa, że poradzisz sobie z tym wyzwaniem i twoje poranki zaczną być naprawdę miłe. Aby jednak tak się stało, zastosuj się do chociaż kilku wspomnianych rad. Sama myśl: „od jutra będzie inaczej” wiele bowiem nie zmieni.

Więcej w kategorii Szkoła

 • Przyjaźń

  Sposób na zołzy

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój wielki problem polega na tym, że… chyba jestem prześladowana. A dokładniej – mam problemy w...

 • Szkoła

  Nowa szkoła – okazja i stres

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wrzesień to tradycyjnie czas powrotu do szkół. Dla wielu młodych ludzi jest to także moment w...

 • Nauczyciele

  Nauczyciel uwziął się na mnie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Czas spojrzeć prawdzie w oczy – wielkimi krokami zbliża się rok szkolny. Nie ma chyba nastolatka,...

 • Szkoła

  Wszyscy nazywają mnie kujonem!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Proszę o pomoc. Nienawidzę szkoły. Ale nie chodzi o to, że nie lubię się uczyć czy...

 • Szkoła

  Szkoła z Internatem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Szkoła z Internatem to dla wielu nastolatków coś bardzo oryginalnego, z czym zapewne nigdy nie będą...

 • Przyjaźń

  Jestem ze wsi i śmieją się ze mnie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam robić. Wszyscy się ze mnie śmieją. No, może...

 • Kariera i praca

  Praca dla nastolatków za granicą

  Autor: Redakcja TeenZone

  Chociaż jest dopiero marzec, większość nastolatków zaczyna już myśleć o wakacjach. Niektórzy tylko w kontekście wolnego...

 • Szkoła

  Udawanie choroby – sposób na odrobinę luzu?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wyobraź sobie, że jutro masz klasówkę. Pech chciał, że w ogóle się nie przygotowałeś/-łaś, a sprawa...

 • Nauka

  Zagrożenie na koniec roku! Jak poprawić oceny przed wakacjami?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Już ostatnie miesiące szkoły – dla wielu z was będzie to oznaczało informację o zagrożeniu oceną...

 • Nauka

  Nie radzę sobie w szkole…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Robisz wszystko, co w twojej mocy, by dostawać jak najlepsze oceny... i znowu nic z tego...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.