Połącz się z nami

Jestem nudną osobą, bo nie mam hobby

Psychologia

Jestem nudną osobą, bo nie mam hobby

Posiadanie hobby jest obecnie bardzo modne, zwykle nie nazywa się już nawet hobby, ale „pasją”. Problem w tym, że większość z nas nie posiada bardzo sprecyzowanych zainteresowań. Dla niektórych tworzy to prawdziwy kłopot – zwłaszcza, jeśli jest się nastolatkiem, a wszyscy dookoła mają coś, co uwielbiają robić. Jak sobie z tym poradzić?

To pytanie można też zadać inaczej – dlaczego brak pasji sprawia, że czujemy się nudni? Otóż powód jest bardzo prosty – ktoś, kto robi w wolnym czasie coś, co kocha, wydaje nam się znacznie bardziej interesujący. Zwykle staje się dobry w tym, czym się pasjonuje, więc ma też pewien zakres wiedzy, który nam imponuje. Ponadto, ma o czym rozmawiać, opowiadać, wie, jak zająć towarzystwo. Pasja sprawia, że życie takiej osoby wydaje się być znacznie ciekawsze, niż zwykłe: „wieczorami oglądam filmy”. Co więcej – hobby staje się czasem sposobem na przyszłość – gdy się w nim wyspecjalizujemy, możemy na tym zarabiać, łącząc przyjemne z pożytecznym. Z tych wszystkich powodów po cichu zazdrościmy tym, którzy mają jakąś swoją pasję i szukamy czegoś, co nadawałoby się dla nas. Tylko jak to zrobić?

„Ja nic nie umiem i nie mam zainteresowań!”

– Kiedy szukałam swojej pasji, uważałam, że do niczego tak naprawdę się nie nadaję – wspomina 17-letnia Kamila. – Patrzyłam na to, jak moi znajomi jeżdżą konno i wiedziałam, że nie stać mnie na taką rozrywkę. Albo oglądałam rysunki mojej koleżanki i było mi smutno – bo w ogóle nie umiem rysować. Wtedy stwierdziłam, że widocznie nie każdy musi znaleźć coś, co naprawdę polubi. Niedługo potem zupełnie przypadkowo odkryłam, że lubię robić zdjęcia. Poprosiłam rodziców o lepszy aparat na gwiazdkę i się zaczęło – odkryłam, że mogę robić coś, co kocham. Dzisiaj chciałabym związać z fotografią swoją przyszłość – kończy Kamila.

Pasja nie przyjdzie do ciebie sama!

Przede wszystkim, co bardzo ważne – by mieć pasję, musisz przestać narzekać. Koniec z wymówkami: „nie mam kasy” i „nie mam czasu” – to tylko preteksty.

Po drugie – zacznij interesować się… światem. Nie szukać pasji jako takiej, ale właśnie przejawiać zainteresowanie tym, co cię otacza. Oglądając jakieś dzieła, nie myśl – ten to ma talent, ale raczej: ciekawe, jak to jest zrobione. Pamiętaj, że każdy, kto ma pasję i później zachwyca jej wytworami, był kiedyś na początku, nie umiał tego, co teraz potrafi – czyli stał w miejscu, w którym jesteś ty.

Po trzecie – zastanów się, jakie dziedziny lubisz. Jeśli nie cierpisz sztuki – nie wciskaj sobie na siłę, że będziesz fotografem albo szkicownikiem. Nie próbuj sztuki decoupage, skoro ręczne prace szybko cię irytują. Może zamiast tego wolisz sport? Spróbuj więc czegoś nowego – może jazdy na deskorolce? Wolisz komputery? Więc na początek kup sobie… książkę. I postępuj według niej, pokonuj kolejne bariery, np. programowania albo tworzenia grafiki. Każdy dzień, każda godzina, którą nad tym spędzisz, będziesz dla ciebie wartościowa – rozwijasz swoją pasję.

Tylko bez „ale”

Pamiętaj, że ludzie, którzy mają swoje hobby, często szukają sposobów, by „obejść” koszta z nimi związane. To nie tak, że coś jest im podane na talerzu – zwykle odkładają każdy grosz, by robić to, co kochają, na prezenty gwiazdkowe nie chcą nowej gry, lecz na przykład farby albo część do aparatu fotograficznego. Dlatego, jeśli na przykład interesujesz się tańcem, ale twierdzisz, że nie stać cię na odpowiednie lekcje – głowa go góry. Już dziś zacznij odkładać pieniądze na swój rozwój (na pewno się przydadzą w przyszłości), a póki co, szukaj innego wyjścia. Załóż w Internecie forum i znajdź ludzi, którzy chcieliby z tobą poćwiczyć, poszukaj grup, które ćwiczą tylko dla siebie, bez opłat, albo próbuj odtwarzać układy z Internetu. Rozpocznij coś, a potem będzie już znacznie łatwiej. Powodzenia!

Więcej w kategorii Psychologia

 • Przyjaźń

  10 oznak, że spędzasz za dużo czasu na… Facebooku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zastanawiasz się, czy przypadkiem nie spędzasz zbyt wiele czasu na Facebooku? Warto to sprawdzić. Może się...

 • Psychologia

  Miłość ma granice

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pogląd o tym, że prawdziwa miłość nie zna granic, jest powszechnie panującym w naszym społeczeństwie. Zwykło...

 • Przyjaźń

  Internetowe fora dyskusyjne – jak z nich korzystać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Różnego typu fora to ogromna część Internetu. Dla niektórych siedzenie wśród obcych ludzi na czacie albo...

 • Przyjaźń

  Sposób na zołzy

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój wielki problem polega na tym, że… chyba jestem prześladowana. A dokładniej – mam problemy w...

 • Przyjaźń

  Moje posty na FB są mało popularne – dlaczego?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lubisz przebywać na Facebooku? Jeśli tak, to zapewne lubisz też dodawać zdjęcia czy posty i czekać,...

Do góry