Połącz się z nami

Crossdressing – o co chodzi?

Psychologia

Crossdressing – o co chodzi?

„Piszę z poważną sprawą. Chodzi o to, że od pewnego czasu czuję przyjemność z powodu… przebierania się w damskie ciuchy. Najczęściej są to ciuchy mojej siostry, Izy. Nie złapała mnie nigdy, ale ja… zaczynam się zastanawiać, co ze mną nie tak? Gdyby ktoś się o tym dowiedział, byłbym skończony. Jednocześnie podniecają mnie dziewczyny, więc nie rozumiem – jestem gejem, nie jestem? O co chodzi i co ze mną nie tak?” Michał, 16l.

Przebieranie się chłopaka w damskie ciuchy to jeden z najbardziej krępujących tematów. Ci, którzy się tego podejmują, rzadko mają odwagę się do tego przyznać – i słusznie, bo w kręgu znajomych bardzo szybko zostaliby osądzeni i wyśmiani. Z drugiej strony, brak możliwości porozmawiania z kimś o tej sprawie powoduje narastanie wielu pytań i wątpliwości – jak u Jarka, który zastanawia się, czy jest gejem. Wyjaśniamy zatem, o co chodzi.

Kim jest transwestyta?

Na początek wyjaśnijmy, kim jest w ogóle transwestyta – bardzo często mylony z transseksualistą.

Transwestyta to osoba, która odczuwa przyjemność z przebierania się w ubrania typowe dla odmiennej płci. Co ważne, transwestytą może być i kobieta i mężczyzna – choć bardziej „uderza”, gdy to mężczyzna przebiera się w damskie stroje, niż kobieta w męskie.

Transwestyci nie są homoseksualistami. Odczuwają pociąg do płci przeciwnej, są szczęśliwi w swoich heteroseksualnych związkach. Podkreślmy jeszcze raz – transwestyta to nie gej. To osoba, która nie interesuje się partnerami tej samej płci. Ale lubi czasem przebrać się w damskie ubrania (jeśli mówimy akurat o mężczyznach).

Istnieje też typ transwestytów, dla których damskie ubrania są pewnego rodzaju fetyszem. Ci panowie czy chłopcy odczuwają podniecenie podczas zakładania np. damskich majtek. To jednak nadal nie oznacza, że dany mężczyzna jest gejem.

Transseksualiści dobrze czują się w swojej płci, co jest bardzo ważne. Nie chcieliby nagle stać się kobietami, a przebieranie się jest dla nich jedynie formą relaksu czy zabawy.

Kim jest transseksualista?

Zupełnie inaczej jest w przypadku transseksualisty. Ale – uwaga – transseksualista to też nie gej!

Osoby, które określamy mianem transseksualnych (mężczyźni lub kobiety) czują pociąg do tej samej płci, ale nie dlatego, że są homoseksualni, tylko z powodu identyfikowania siebie z płcią przeciwną.

Prościej – transseksualny chłopak w rzeczywistości czuje się kobietą, marzy o tym, aby zmienić płeć, cierpi w „męskiej skórze” – a gdy czuje pociąg do mężczyzn, to właśnie dlatego, że w głębi duszy czuje się kobietą. I chciałby kiedyś stać się nią na zawsze.

W tym przypadku przebieranie się w damskie ubrania ma zupełnie inny wydźwięk. To już nie jest zabawa, to raczej chwilowa ulga, szukanie wrażenia „bycia sobą”. Transseksualny chłopak czuje się dobrze w kobiecych ubraniach, ponieważ wtedy właśnie zaspokaja pragnienie bycia kobietą. Marzy o tym na co dzień, bo z kolei jako mężczyzna – cierpi.

Gdy masz taki problem…

Jeżeli to właśnie ciebie dotyczy wspomniany problem, to przede wszystkim pamiętaj, że nie jest to tragedia – wszystko, z czym się borykasz, można wyjaśnić i rozwiązać na różne sposoby. Niestety, transwestytyzm oraz transseksualizm są bardzo niezrozumiane społecznie, co doprowadza nawet do przypadków prób samobójczych właśnie wśród osób dotkniętych tym zjawiskiem. Zanim zatem wpadniesz w głębokie przygnębienie i przerażenie, wiedz – nie jesteś sam i to naprawdę nic aż tak złego, jak sądzisz.

Co robić?

Kamil (17l), który podejrzewał u siebie homoseksualizm w związku z chęcią przebierania się w damskie ciuchy, zrobił to, co mógł najlepszego – udał się do seksuologa. Co powiedział mu specjalista?

– Dowiedziałem się naprawdę sporo. Między innymi, że to wcale nie aż tak rzadkie zjawisko i nie mam traktować go jak jakieś zboczenie. Seksuolog wyjaśnił mi, że jeśli czuję się dobrze ze swoją płcią – a tak jest, no i pociągają mnie kobiety, to przebieranie się mam traktować tylko jako zabawę. I że dla swojego bezpieczeństwa zawsze mam dbać o zamykanie drzwi i zasłanianie okien, bo ludzie potrafią być okrutni. Podpowiedział mi też coś ciekawego – występy w kabaretach amatorskich. Okazało się, że to super pomysł, dzięki któremu czuję się dobrze, przebrany za kobietę, a do tego nie muszę się wcale ukrywać. I jest spoko – mówi Kamil.

A w przypadku podejrzenia transseksualizmu? Przede wszystkim koniecznie udaj się do seksuologa i szczerze z nim porozmawiaj. To bardzo trudna sprawa, dlatego, zanim lekarz uzna cię faktycznie za transseksualnego, konieczna będzie dokładna diagnostyka. Pamiętaj też, że możesz wspierać się psychicznie np. na specjalnych forach internetowych. Z przyjaznymi ludźmi u boku i wsparciem dobrego lekarza wszystko będzie ok!

Więcej w kategorii Psychologia

 • Moja kumpela namawia mnie… na wywoływanie duchów! Moja kumpela namawia mnie… na wywoływanie duchów!

  Przyjaźń

  Moja kumpela namawia mnie… na wywoływanie duchów!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moja przyjaciółka zaproponowała mi, żebyśmy w sobotę zabawiły się w wywoływanie duchów. Zgodziłam się, ale teraz...

 • Nienawidzę mojej kuzynki! Nienawidzę mojej kuzynki!

  Przyjaźń

  Nienawidzę mojej kuzynki!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Nie wiem, już co mam zrobić. Mam kuzynkę, której nienawidzę. Jest taka słodka, fajna, dobra,...

 • Chłopak mojej przyjaciółki podrywa mnie! Chłopak mojej przyjaciółki podrywa mnie!

  Podrywanie

  Chłopak mojej przyjaciółki podrywa mnie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Historia trochę jak z kiepskiego filmu – Twoja przyjaciółka poznaje świetnego chłopaka, często spotykacie się we...

 • Masz talent pisarski? Rozwijaj go! Masz talent pisarski? Rozwijaj go!

  Pasje i hobby

  Masz talent pisarski? Rozwijaj go!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Od kiedy pamiętasz, zawsze lubiłaś albo lubiłeś pisać. Do dzisiaj twoją najmocniejszą stroną jest język polski,...

 • Jak być szczęśliwym singlem? Jak być szczęśliwym singlem?

  Psychologia

  Jak być szczęśliwym singlem?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam już tego szczerze dosyć. Wszyscy, ale to wszyscy moi znajomi są w związkach – a...

 • Zazdrość o byłego partnera Zazdrość o byłego partnera

  Związki

  Zazdrość o byłego partnera

  Autor: Redakcja TeenZone

  Michał, 17 lat: Jestem ze swoją dziewczyną od czterech miesięcy. Wszystko na początku było pięknie, dobrze...

 • Chłopak nie odpisuje i nie oddzwania Chłopak nie odpisuje i nie oddzwania

  Podrywanie

  Chłopak nie odpisuje i nie oddzwania

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już sama nie wiem, co robić. Dwa dni temu byłam na randce z Piotrkiem....

 • Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić? Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić?

  Rodzina

  Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Mam problem z moją mamą. Chodzi o to, że ona robi mega obciach, kiedy są...

 • Kocham dziewczynę mojego brata Kocham dziewczynę mojego brata

  Psychologia

  Kocham dziewczynę mojego brata

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, jestem w rozsypce. Mam olbrzymi problem i naprawdę nie wiem, co robić. Chodzi o to,...

 • Ratunku, jestem beksą! Ratunku, jestem beksą!

  Psychologia

  Ratunku, jestem beksą!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Proszę, pomóżcie! Mój problem polega na tym, że ciągle chce mi się ryczeć. Wystarczy mały, głupi...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.