Połącz się z nami

Przechowywanie kosmetyków – czy robisz to dobrze?

Wygląd

Przechowywanie kosmetyków – czy robisz to dobrze?

„Bardzo często proszę moją mamę o jakąś kasę na kosmetyki i ona najczęściej mi ją daje. Ostatnio jednak powiedziała, że chyba w ogóle nie powinnam ich mieć, bo ich nie szanuję przez złe przechowywanie. I że tak się szybciej niszczą. Trochę nie wiem, o co jej chodzi – jak powinno się przechowywać kosmetyki?” Iza, 16l.

Wbrew pozorom, przechowywanie kosmetyków wcale nie jest prostą sprawą i wiele dziewczyn robi to po prostu źle. Dowiedz się, jakie mogą być tego konsekwencje i jak należy przechowywać podkłady, perfumy czy cienie.

Co ci grozi, jeśli nieprawidłowo przechowujesz kosmetyki?

Niewłaściwe przechowywanie kosmetyków to między innymi – trzymanie ich na słońcu albo w świetle dziennym (szkodzi to na przykład perfumom), niedomykanie opakowań czy trzymanie blisko źródła ciepła (np. przy kaloryferze), w końcu wrzucanie ich wszystkich razem do jednej kosmetyczki. Dlaczego im to szkodzi? Najgroźniejsze jest światło, wilgoć, dostęp powietrza i wysoka temperatura – to one sprawiają, że kosmetyki się po prostu psują.

Zepsute kosmetyki mogą spowodować mocną reakcję alergiczną. I nie chodzi nawet o to, że głupio będziesz wyglądać z czerwoną wysypką na twarzy. To po prostu szkodliwe dla zdrowia! A przy okazji i dla portfela, bo przecież skoro cień się zepsuł, to trzeba go zastąpić.

Jak przechowywać kosmetyki?

Mamy dla ciebie kilka ważnych porad – naprawdę warto z nich korzystać!

Trzymaj je poza łazienką.

Jednym z największych wrogów kosmetyków sypkich albo prasowanych (cieni, pudrów, różu), jest wilgoć. Z drugiej jednak strony – ogromna ilość kobiet właśnie tam trzyma swoje kosmetyczki! Efektem są kosmetyki rozwarstwione, o strukturze zbitych kulek, zamiast sypkiej. To zniszczony produkt, którego nie można już używać. I winy nie ponosi producent, tylko właśnie łazienkowa wilgoć.

Gdzie zatem trzymać kosmetyki? To proste – w swoim pokoju. Jeśli nie chce ci się przenosić ich za każdym razem do łazienki, żeby zrobić makijaż, to zwyczajnie kup sobie lustro. Dodatkowa korzyść jest taka, że w świetle dziennym wymalujesz się o wiele lepiej!

Kup sobie kufer na kosmetyki i małą kosmetyczkę.

To pierwsze przyda ci się w domu – zwłaszcza, jeśli posiadasz naprawdę sporo różnych produktów do upiększania się. Kuferki są dość drogie, ale przecież zawsze możesz kupić używany albo po prostu poprosić o taki bajer z okazji np. urodzin.

Mała kosmetyczka przyda ci się do torebki. Wyrób sobie zwyczaj odkładania do niej kosmetyków – absolutnie nie wrzucaj ich do kieszeni albo luzem do torby! Dlaczego? Mówi o tym Sabina:

– Kiedyś kupiłam sobie wyjątkowo dobry cień do powiek. Kosztował prawie 50 złotych, ale oszczędzałam i kupiłam. Był fenomenalny. Oczywiście zabrałam go do szkoły, żeby się pochwalić i ewentualnie poprawić makijaż na przerwie. Potem, idąc do domu, włożyłam go na chwilę do kieszeni bluzy. I zapomniałam. Przypomniałam sobie, kiedy moja mama spytała, dlaczego jej sweter zrobił się brązowy. Myślałam, że mi serce pęknie – tyle kasy przepadło w pralce! – wspomina Sabina.

Nie wspominając już o ciągle gubiących się błyszczykach i pomadkach! Nie musisz wydawać fortuny na taką kosmetyczkę. Z całą pewnością wystarczy ci taka kupiona za grosze w tanim sklepie z akcesoriami. Byle tylko… ją mieć .

Perfumy – inna kategoria

Na pewno pragniesz, aby twoje perfumy długo pachniały pięknie i świeżo. Aby jednak tak było, musisz i tutaj wykazać się dbałością o ich właściwe przechowywanie. Czego szczególnie nie lubią buteleczki z zapachem?

Po pierwsze – wysokiej temperatury. Trzymaj je z dala od nasłonecznionych miejsc albo grzejnika. Po drugie – światło. To dzienne… i sztuczne też! Innymi słowy – przechowuj je schowane w szafce, a dłużej będą piękne. Na koniec – powietrze. Jeśli posiadasz małe buteleczki perfum bez atomizera, to pamiętaj, by aplikować je specjalnym dozownikiem, a nie palcami. Skóra przenosi bakterie i perfumy szybciej się psują.

O zamykaniu kosmetyków słów kilka

Na koniec ważna uwaga – pamiętać, że zamykanie kosmetyków to jedna z podstaw ich właściwego przechowywania. Dokręcaj tusz do rzęs, domykaj cienie, dbaj, by wieczko od kremu zawsze było zakręcone. Za każdym razem zajmie ci to nie więcej, niż 3 sekundy. A dobry nawyk pozwoli zaoszczędzić masę kasy i długo cieszyć się ulubionymi kosmetykami.

Więcej w kategorii Wygląd

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.