Połącz się z nami

Przechowywanie kosmetyków – czy robisz to dobrze?

Wygląd

Przechowywanie kosmetyków – czy robisz to dobrze?

„Bardzo często proszę moją mamę o jakąś kasę na kosmetyki i ona najczęściej mi ją daje. Ostatnio jednak powiedziała, że chyba w ogóle nie powinnam ich mieć, bo ich nie szanuję przez złe przechowywanie. I że tak się szybciej niszczą. Trochę nie wiem, o co jej chodzi – jak powinno się przechowywać kosmetyki?” Iza, 16l.

Wbrew pozorom, przechowywanie kosmetyków wcale nie jest prostą sprawą i wiele dziewczyn robi to po prostu źle. Dowiedz się, jakie mogą być tego konsekwencje i jak należy przechowywać podkłady, perfumy czy cienie.

Co ci grozi, jeśli nieprawidłowo przechowujesz kosmetyki?

Niewłaściwe przechowywanie kosmetyków to między innymi – trzymanie ich na słońcu albo w świetle dziennym (szkodzi to na przykład perfumom), niedomykanie opakowań czy trzymanie blisko źródła ciepła (np. przy kaloryferze), w końcu wrzucanie ich wszystkich razem do jednej kosmetyczki. Dlaczego im to szkodzi? Najgroźniejsze jest światło, wilgoć, dostęp powietrza i wysoka temperatura – to one sprawiają, że kosmetyki się po prostu psują.

Zepsute kosmetyki mogą spowodować mocną reakcję alergiczną. I nie chodzi nawet o to, że głupio będziesz wyglądać z czerwoną wysypką na twarzy. To po prostu szkodliwe dla zdrowia! A przy okazji i dla portfela, bo przecież skoro cień się zepsuł, to trzeba go zastąpić.

Jak przechowywać kosmetyki?

Mamy dla ciebie kilka ważnych porad – naprawdę warto z nich korzystać!

Trzymaj je poza łazienką.

Jednym z największych wrogów kosmetyków sypkich albo prasowanych (cieni, pudrów, różu), jest wilgoć. Z drugiej jednak strony – ogromna ilość kobiet właśnie tam trzyma swoje kosmetyczki! Efektem są kosmetyki rozwarstwione, o strukturze zbitych kulek, zamiast sypkiej. To zniszczony produkt, którego nie można już używać. I winy nie ponosi producent, tylko właśnie łazienkowa wilgoć.

Gdzie zatem trzymać kosmetyki? To proste – w swoim pokoju. Jeśli nie chce ci się przenosić ich za każdym razem do łazienki, żeby zrobić makijaż, to zwyczajnie kup sobie lustro. Dodatkowa korzyść jest taka, że w świetle dziennym wymalujesz się o wiele lepiej!

Kup sobie kufer na kosmetyki i małą kosmetyczkę.

To pierwsze przyda ci się w domu – zwłaszcza, jeśli posiadasz naprawdę sporo różnych produktów do upiększania się. Kuferki są dość drogie, ale przecież zawsze możesz kupić używany albo po prostu poprosić o taki bajer z okazji np. urodzin.

Mała kosmetyczka przyda ci się do torebki. Wyrób sobie zwyczaj odkładania do niej kosmetyków – absolutnie nie wrzucaj ich do kieszeni albo luzem do torby! Dlaczego? Mówi o tym Sabina:

– Kiedyś kupiłam sobie wyjątkowo dobry cień do powiek. Kosztował prawie 50 złotych, ale oszczędzałam i kupiłam. Był fenomenalny. Oczywiście zabrałam go do szkoły, żeby się pochwalić i ewentualnie poprawić makijaż na przerwie. Potem, idąc do domu, włożyłam go na chwilę do kieszeni bluzy. I zapomniałam. Przypomniałam sobie, kiedy moja mama spytała, dlaczego jej sweter zrobił się brązowy. Myślałam, że mi serce pęknie – tyle kasy przepadło w pralce! – wspomina Sabina.

Nie wspominając już o ciągle gubiących się błyszczykach i pomadkach! Nie musisz wydawać fortuny na taką kosmetyczkę. Z całą pewnością wystarczy ci taka kupiona za grosze w tanim sklepie z akcesoriami. Byle tylko… ją mieć .

Perfumy – inna kategoria

Na pewno pragniesz, aby twoje perfumy długo pachniały pięknie i świeżo. Aby jednak tak było, musisz i tutaj wykazać się dbałością o ich właściwe przechowywanie. Czego szczególnie nie lubią buteleczki z zapachem?

Po pierwsze – wysokiej temperatury. Trzymaj je z dala od nasłonecznionych miejsc albo grzejnika. Po drugie – światło. To dzienne… i sztuczne też! Innymi słowy – przechowuj je schowane w szafce, a dłużej będą piękne. Na koniec – powietrze. Jeśli posiadasz małe buteleczki perfum bez atomizera, to pamiętaj, by aplikować je specjalnym dozownikiem, a nie palcami. Skóra przenosi bakterie i perfumy szybciej się psują.

O zamykaniu kosmetyków słów kilka

Na koniec ważna uwaga – pamiętać, że zamykanie kosmetyków to jedna z podstaw ich właściwego przechowywania. Dokręcaj tusz do rzęs, domykaj cienie, dbaj, by wieczko od kremu zawsze było zakręcone. Za każdym razem zajmie ci to nie więcej, niż 3 sekundy. A dobry nawyk pozwoli zaoszczędzić masę kasy i długo cieszyć się ulubionymi kosmetykami.

Więcej w kategorii Wygląd

Do góry