Połącz się z nami

Zaburzenia erekcji u nastolatka

Intymność

Zaburzenia erekcji u nastolatka

Marcin, 17 lat: Mój problem jest bardzo wstydliwy i chyba dość nietypowy jak na chłopaka w tym wieku. Od roku spotykam się z pewną dziewczyną. Po paru miesiącach znajomości zdecydowaliśmy się na współżycie. Mimo że bez przerwy mam ogromną ochotę na seks, to już podczas pierwszej próby odbycia stosunku mój penis nie uzyskał wzwodu. Przy kolejnych próbach sytuacja się powtarzała – dochodziło do lekkiego wzwodu, później penis całkowicie miękł. Co dziwne, nie mam żadnych problemów z uzyskaniem wzwodu podczas masturbacji. Boję się, że jestem impotentem i wstydzę się tego przed swoją dziewczyną.

Choć zwykło się uważać, że ze względu na wysoki poziom męskiego hormonu – testosteronu, nastoletni mężczyźni nie powinni mieć problemów ze wzwodem, problem z uzyskaniem erekcji podczas pierwszych stosunków seksualnych nie należy do rzadkości. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest stres, przekładający się na zanik erekcji, niepełną erekcję lub przedwczesny wytrysk. Kolejne nieudane próby odbycia stosunku seksualnego, tylko pogarszają stan psychiczny młodego mężczyzny.

Przyjąć należy, że jeżeli dochodzi do pełnego wzwodu podczas masturbacji oraz pojawiają się poranne erekcje, problemy związane z niemożnością odbycia stosunku seksualnego leżą po stronie psychiki.

Zaburzenia erekcji u nastolatków wynikają również z kompleksów oraz obaw o to jak się sprawdzą podczas stosunku. Chyba większość nastolatków uważa, że ich długość penisa jest za mała, że ciało w porównaniu do kulturystów, aktorów jest zbyt mało atrakcyjne. Wszelkie tego typu kompleksy przekładają się na życie seksualne. Dlatego akceptacja własnego ciała to podstawa.

Aby rozwiązać ten problem konieczne jest zrozumienie, cierpliwość ze strony partnerki oraz… brak pośpiechu. Podczas kolejnych waszych spotkań spróbujcie wydłużyć do maksimum grę wstępną, cieszcie się sobą. Tego typu pieszczoty nie koniecznie muszą zakończyć się stosunkiem, pozwolą one jednak odzyskać Ci wiarę we „własne możliwości”. Uświadomienie sobie, że problem leży po stronie psychiki jest kluczem do sukcesu.

Brak wzwodu u nastolatka to zawsze impotencja?

Nie, brak wzwodu u nastolatka najczęściej spowodowany jest przez czynniki psychologiczne – głównie stres związany z wchodzeniem w życie seksualne. Wielu młodych mężczyzn traktuje ten etap swojego życia jak swoisty egzamin – zastanawiają się jak wypadną w oczach swoich partnerek, każde niepowodzenie jak choćby trudność z otworzeniem paczki prezerwatyw, wyśliźnięcie się penisa z pochwy, traktują jako swego rodzaju porażkę, odbierając to bardzo osobiście. Przy próbie kolejnego stosunku, zamiast skupiać się na przyjemności jaką on niesie ze sobą, na dawaniu ciepła i czułości partnerce, skupiają się na tym aby dobrze wypaść a to przekłada się na kolejny brak prawidłowego wzwodu. Stres, strach przed „porażką”, jest największym wrogiem erekcji. Ważne jest to, aby się nie spieszyć, podczas gry wstępnej okazywać sobie dużo czułości, nie traktować stosunku seksualnego jak egzaminu. Pamiętać należy także, że brak wzwodu u nastolatka może być spowodowany przez inne czynniki jak choćby przemęczenie, niedostateczna ilość snu a w przypadku osób intensywnie trenujących – przetrenowanie.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Petting pod lupą: jak pieścić chłopaka?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pieszczoty rękoma mogą być albo wprowadzeniem do seksu albo jego zamiennikiem – zwłaszcza, gdy nie czujesz...

 • Intymność

  Pierwszy raz czyli wszystko o pierwszym stosunku

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pierwszy raz lub inaczej pierwszy stosunek seksualny to temat, który zawsze będzie wzbudzał wiele emocji. To...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja dla nastolatków

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście decyzję – rozpoczynacie współżycie seksualne. Zanim jednak to nastąpi, musicie wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Na...

 • Antykoncepcja

  Tabletki antykoncepcyjne – wszystko na temat

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zastanawiasz się nad doustną antykoncepcją hormonalną? Chciałabyś spróbować, ale nie jesteś pewna, czy to dla ciebie?...

 • Ciąża

  Test ciążowy – jak go zrobić i odczytać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Teoretycznie to bułka z masłem – podejrzewasz, że możesz być w ciąży, kupujesz test, zakraplasz i...

Do góry