Połącz się z nami

Wysypka na penisie – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

Intymność

Wysypka na penisie – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

„Mam poważny problem, o którym wstydzę się z kimkolwiek porozmawiać. Może wy mi pomożecie. Chodzi o to, że od kilku dni na moim penisie są jakieś krostki. Mega mnie swędzą, wyglądają fatalnie. Próbowałem smarować jakimiś maściami z domowej apteczki, ale wszystko na nic. Nie wiem już sam, może moja dziewczyna mnie czymś zaraziła? Nie używamy gumek, bo ona bierze tabletki…” Miłosz, 17l.

Krostki i plamki na penisie są poważnym problemem, nie tylko z powodu swędzenia i samego wyglądu. Zmiany te oznaczają, że z organizmem jest coś nie tak – coś, co prawdopodobnie zagraża twojemu zdrowiu. Poznaj więc najbardziej prawdopodobne przyczyny takich dolegliwości i dowiedz się, kiedy musisz iść do lekarza.

Przyczyna numer 1: kosmetyki

Chociaż krostki na penisie mogą wyglądać fatalnie, często ich przyczyna jest banalna i może być nią niedopasowanie kosmetyków do pielęgnacji. Zastanów się, czy przypadkiem nie użyłeś nowego żelu pod prysznic. Albo czy nie używaliście z dziewczyną nowych prezerwatyw (najwięcej reakcji alergicznych powodują te z substancjami zapachowymi oraz plemnikobójczymi). Zmiany na skórze penisa mogą być nawet efektem zmiany proszku do prania albo zakładania nowej bielizny bez jej wcześniejszego wyprania.

Przyczyna numer 2: grzybica

Wiemy, wiemy, brzmi strasznie… ale przecież chcesz wiedzieć, co ci jest, prawda? Grzybica na penisie objawia się zaczerwienieniem w różnych jego miejscach. Ponadto, pojawia się biały nalot, a penis zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. W takiej sytuacji musisz iść do lekarza – przepisze ci on specjalistyczne maści zwalczające grzybicę.

Przyczyna numer 3: opryszczka

Opryszczką możesz zarazić się od partnerki, a sam przebieg choroby jest niestety średnio przyjemny. Przede wszystkim pojawiają się krostki – na całym penisie, ale także na udach, pośladkach oraz na odbycie. Krostki bolą, swędzą i pieką, dodatkowo pojawia się problem z oddawaniem moczu – ta czynność także staje się bolesna.

Podczas opryszczki możesz mieć gorączkę – to całkiem poważna infekcja. Po jakimś czasie krostki zmieniają się w małe, wypełnione pęcherzyki, a później zostają już tylko delikatne blizny.

Jeśli podejrzewasz opryszczkę, udaj się do lekarza. Nie wyleczy zupełnie choroby, ale poda ci skuteczne, łagodzące leki antywirusowe.

Przyczyna numer 4: prosaki

A może twoje krostki wcale nie swędzą, tylko po prostu sobie… są i to od dłuższego czasu? Jeśli dodatkowo są białe, może to oznaczać, że masz prosaki. Powstają one od nagromadzenia się łoju. Nie są groźne, ale nie wyglądają zbyt estetyczne. Chociaż może cię kusić, aby wycisnąć je samodzielnie – nie rób tego. Postępując w ten sposób, możesz doprowadzić do powstania silnych stanów zapalnych. Prosaki usuwa się w gabinecie dermatologicznym.

Zmiany na penisie a relacje z dziewczyną

Wiesz już, jakie mogą być przyczyny pojawienia się krostek na penisie i kiedy musisz udać się do lekarza. Wszystko pięknie, tylko jak rozmawiać o problemie z dziewczyną?

Przede wszystkim wyjaśnijmy sprawę samej rozmowy – otóż rozmawiać na pewno musisz. Jeśli jedno z was zarazi drugie, to potem to drugie znów zarazi pierwsze. To bez sensu! W zdrowym, dojrzałym związku ludzie potrafią rozmawiać nawet na tak trudne tematy, więc nie martw się, nie rozstaniecie się przez takie drobiazgi.

Najlepiej będzie, jeśli powiesz wprost, o co chodzi – tak, jak zrobił to Krzysiek:

– Oczywiście, że wstydziłem się powiedzieć Zosi. No siara jak nie wiem. Ale nie mogłem przecież udawać, że wszystko jest ok., prawda? Powiedziałem więc, jak jest – że złapałem jakąś infekcję i powinna się też przebadać. Nie dodałem, że to grzybica, bo chyba bym umarł ze wstydu. Zośka poszła do lekarza, dostała jakieś osłaniające leki i zakaz seksu do czasu mojego wyleczenia. No i teraz jest w porządku. Przy okazji przekonałem się, że mogę na nią liczyć. Nie wyśmiała mnie ani nic, tylko spytała, czy może mi jakoś pomóc. Chyba w takich sytuacjach człowiek przekonuje się, z kim naprawdę jest – mówi Krzysiek.

W twoim przypadku też wszystko będzie w porządku – nie martw się na zapas. Wylecz infekcję albo chociaż zmień proszki do prania, a już niebawem będziecie mogli wrócić do wszystkich swoich przyjemnych czynności.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Śmieją się ze mnie, że jestem dziewicą – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nie wiem, co mam robić. Chodzi o to, że moje koleżanki z klasy wiedzą, że jestem...

 • Intymność

  Zaburzenia erekcji u nastolatka

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marcin, 17 lat: Mój problem jest bardzo wstydliwy i chyba dość nietypowy jak na chłopaka w...

 • Intymność

  Seks a przedwczesny wytrysk

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dla nastolatków, którzy dopiero zaczynają współżycie seksualne, jest to sfera, która powoduje mnóstwo dylematów i problemów....

 • Antykoncepcja

  Prezerwatywy – to musisz wiedzieć

  Autor: Redakcja TeenZone

  Teoretycznie o prezerwatywach wiemy wszystko, co potrzeba. W praktyce jednak nasza wiedza sprowadza się do tego,...

 • Antykoncepcja

  Jak działa tabletka po – Postinor Duo

  Autor: Redakcja TeenZone

  Antykoncepcja awaryjna, tak zwana "tabletka po", budzi do dziś wiele kontrowersji. Dla jednych jest to awaryjny...

Do góry