Połącz się z nami

Wstyd przed nagością

Intymność

Wstyd przed nagością

Emila, 17 lat: Po dwóch latach bycia z obecnym chłopakiem, postanowiłam, że chcę przeżyć z nim ten pierwszy raz. Problem polega jednak na tym, że odczuwam duży wstyd przed nagością. Dodatkowo, nie powiedziałam chłopakowi o tym, że jestem dziewicą. Czy duży wstyd przed pokazaniem się partnerowi nago jest normalny?

W dzisiejszych czasach, gdy nagość w mediach jest wszechobecna, wydaje nam się, że w społeczeństwie nie ma tematów tabu i nieprzekraczalnych granic. Takie myślenie jest dalekie od prawdy: to, że telewizja i internet promuje typ kobiety wyzwolonej i pewnej swego ciała, nie znaczy, że kobiety nie wstydzą się pokazywać nago swoim partnerom.

Skąd się bierze takie zachowanie? Najprościej mówiąc – wynosimy je z rodzinnego domu. To rodzice, świadomie lub nie, przekazują Nam pewne wzorce. W przypadku gdy rodzice sami wstydzą się swej nagości, trudno im nauczyć swoje dzieci otwartości na sprawy cielesne. Jeśli w domu nie mówiło się otwarcie o seksie czy też o pewności swojej seksualności, trudno będzie nam zaakceptować własne ciało, a tym bardziej pokazywać się w negliżu. W skrajnych przypadkach prowadzić to może nawet do lęku przed pokazaniem się w skąpych ciuchach. Powodem może być również niezadowolenie ze swojego ciała, niepasującego do kanonu kobiecego piękna.

O ile chroniczny wstyd przed nagością, powinien być przełamywany (na przykład z pomocą psychologa), o tyle wstyd nastolatki przed pierwszym razem i pokazaniem się partnerowi nago jest naturalnym zjawiskiem. Choć to krępujący temat, warto powiedzieć swojemu chłopakowi o byciu dziewicą. Jak przełamać tego rodzaju uczucie? Najzwyczajniej trzeba porozmawiać ze swoim partnerem: opowiedzieć mu na spokojnie o swoich lękach przed pokazaniem się nago i obawach przed inicjacją seksualną. W końcu to pierwszy stosunek seksualny – bardzo ważne wydarzenie w życiu dziewczyny, które kształtuje jej resztę życia seksualnego. Doświadczony partner może okazać się pomocny i sprawić, że wszelkie obawy wydadzą się błahe. Natomiast partner, będący prawiczkiem, zapewne będzie tak jak my odczuwać lekkie zawstydzenie, stres i skrępowanie.

Jeśli chłopak wykaże się zrozumieniem, można być pewnym, że nie ma się czego bać. Jeżeli zaś było by odwrotnie, powinno się poszukać innego, bardziej odpowiedniego i dojrzałego „księcia z bajki”. Pierwszy raz ma się tylko raz w życiu, dlatego nie warto się spieszyć i poczekać na odpowiedniego partnera.

Więcej w kategorii Intymność

 • Antykoncepcja

  Plusy i minusy różnych metod antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję o rozpoczęciu współżycia? Świetnie, ale zanim dojdzie do tego pierwszego razu, koniecznie się...

 • Intymność

  Petting pod lupą: jak pieścić chłopaka?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pieszczoty rękoma mogą być albo wprowadzeniem do seksu albo jego zamiennikiem – zwłaszcza, gdy nie czujesz...

 • Intymność

  Seks po ślubie – czy on to wytrzyma?

  Autor: Redakcja TeenZone

  We współczesnym, przesyconym seksem świecie, mało kto decyduje się jeszcze na „staroświeckie” odłożenie go na „po...

 • Intymność

  Ból po stosunku – o co chodzi?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam chyba dość nietypowy problem. Jakieś dwa miesiące temu przeżyłam „pierwszy raz” ze swoim chłopakiem. Od...

 • Intymność

  Wstydzę się nagości a planujemy pierwszy raz!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam chyba dość poważny problem. Chodzi o to, że od jakiegoś czasu planujemy z moim chłopakiem...

Do góry