Połącz się z nami

Wstęp do antykoncepcji

Antykoncepcja

Wstęp do antykoncepcji

Nie istnieje uniwersalna i idealna metoda antykoncepcji, dzięki której będziemy mieli 100% pewności i ochrony przed niechcianą ciążą. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji jest kwestią całkowicie indywidualną. Przy podejmowaniu decyzji powinniśmy jednak kierować się przede wszystkim skutecznością, łatwością jej stosowania, możliwymi efektami ubocznymi oraz wpływem na naszą spontaniczność seksualną. Wszystkie te czynniki są kluczowe i warto je dokładnie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji o konkretnym środku antykoncepcyjnym.

Przed wybraniem i rozpoczęciem stosowania danego sposobu antykoncepcji, warto wybrać się do lekarza. Porady, które dotyczą metod antykoncepcyjnych są świadczone i udzielane w sposób bezpłatny przez  wszystkie placówki Publicznej Służby Zdrowia, warto więc skorzystać z tej darmowej okazji i dobrać środek także pod względem medycznym. Tutaj decydującymi kwestiami mogą okazać się takie elementy jak wiek, przebyte choroby, styl życia, a co za tym idzie zagrożenia z niego wynikające, a także, w niektórych przypadkach, poglądy religijne. Rzetelne informacje odnośnie metod antykoncepcji odnajdziemy również w Internecie czy na ulotkach dostępnych w punktach medycznych. Informacje z sieci powinny być jednak poddane szczegółowej weryfikacji, ponieważ część z nich może wprowadzać czytelnika w błąd. Wybierajmy więc takie strony internetowe, na których informacje są odpowiednio przefiltrowane i przygotowane przez specjalistów. Na niektórych forach wypowiadają się nawet lekarze ginekolodzy, dlatego najlepiej odwiedzać tego typu witryny.

Antykoncepcja a poznanie własnego ciała

Poznanie własnego organizmu jest pierwszym krokiem, który powianiem być poczyniony przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji. Nasz organizm może być przewidywalny, a jego reakcje możliwe do obliczenia. Młode kobiety potrzebują większej świadomości swojego ciała, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie ryzyka zajścia w ciążę. Pojęcie cyklu miesięcznego jest niezwykle istotne przy chęci stosowania antykoncepcji. Cykl miesiączkowy, czyli menstruacyjny to przedział czasu pomiędzy pierwszym dniem wystąpienia krwawienia a pierwszym dniem następnej miesiączki. Cykle miesiączkowe są regulowane przez hormony. Najczęściej mówi się o 28 dniowym cyklu, jednak mało która kobieta dostaje krwawień dokładnie co 28 dni. Cykle, które trwają 21, a nawet 42 dni nie są uważane za odstępstwa od medycznych norm. Przede wszystkim warto nauczyć się obliczać dni płodne kobiety. Regularnie pojawiająca się miesiączka pozwala na obliczenie dni, w których ryzyko zapłodnienia jest największe oraz tych okresów czasu, kiedy możliwość zapłodnienia jest na minimalnym poziomie. Najbardziej płodny jest okres czasu, który można zawrzeć w przedziale od 72 godzin przed owulacją do 72 po samej owulacji. Właśnie w tym czasie występują największe szanse na zajście w ciążę. Oczywiście poleganie na wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych nie jest najlepszą metodą antykoncepcji, ponieważ może to ulegać przesunięciom, związanym z codziennym życiem, na przykład stresem, dietą itp. Aby się nie pomylić warto stosować specjalne kalendarzyki, które dokładnie wskazują na rozpoczęcie czy też zakończenie owulacji. Wszelkie nieregularności powinny być sygnałem do tego, że nasz organizm nie do końca reguluje się, jak to zazwyczaj bywa.

Najogólniej rzecz ujmując antykoncepcję możemy podzielić na metody barierowe, chemiczne oraz hormonalne. W przypadku tych pierwszych powinna powstać fizyczna bariera, która skutecznie uniemożliwi dostanie się plemników do komórki jajowej. Do metod barierowych można zaliczyć bardzo popularne prezerwatywy, krążki dopochwowe czy też kapturki zakładane na szyjkę macicy. Natomiast środki chemiczne zawierają substancje o działaniu plemnikobójczym, na przykład kremy, aerozole, tabletki tworzące pianę czy też specjalne gąbki dopochwowe. Ostatnią grupą są metody hormonalne, które zmieniają całą równowagę hormonalną w organizmie kobiety. Wpływają również na cykl miesiączkowy. Najpopularniejszą metodą hormonalną są tabletki antykoncepcyjne.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Spirala antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spirala antykoncepcyjna często bywa nazywana wkładką wewnątrzmaciczną lub też wkładką antykoncepcyjną. Tego typu metoda antykoncepcji budzi...

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

 • Antykoncepcja

  Korzyści z zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Znałaś je?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tabletki antykoncepcyjne mają jedno, podstawowe zadanie – zapobiec niechcianej ciąży. Ich wysoka skuteczność oraz uzyskiwany dzięki...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja hormonalna dla nastolatki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli podjęłaś już decyzję o podjęciu współżycia seksualnego, to z całą pewnością myślisz również o antykoncepcji....

 • Antykoncepcja

  Prezerwatywy

  Autor: Redakcja TeenZone

  Metod, dzięki którym możliwe jest uniknięcie ciąży jest bardzo wiele. Poszczególne metody mogą się różnić między...

Do góry