Połącz się z nami

Nie umiem się całować. Pomocy!

Intymność

Nie umiem się całować. Pomocy!

„Mam poważny problem. Chodzi o to, że nie umiem się całować. Nie o to chodzi, że nigdy tego nie robiłam, ale właśnie, że nie umiem. Nie wiem, jakoś mi to nie wychodzi, cały czas myślę o tym, kiedy to się skończy, co teraz robić. Mój chłopak powiedział, że faktycznie całuję „sztywno” i że powinnam wyluzować po prostu. Jaki wstyd! Poradźcie, jak mam się nauczyć całować?” Alina, 15l.

Niektórzy twierdzą, że niemożliwe jest, żeby nie umieć się całować – każdy to potrafi i tyle. Niestety, w praktyce jest jednak nieco inaczej. Zdarzają się osoby, które rzeczywiście mają z tym poważny problem. W efekcie powstaje dużo kompleksów, a samo całowanie, zamiast wielką przyjemnością, staje się koszmarem.

Jeśli i ciebie dotyczy ten problem, koniecznie przeczytaj, co powinnaś lub powinieneś zrobić. Całowania bowiem naprawdę można się nauczyć! Oto kilka naszych ważnych wskazówek.

Włóż do kieszeni nieśmiałość.

Jeśli tylko czekasz, aż on lub ona zacznie cię całować albo po prostu biernie czekasz, aż sprawa się „rozkręci” (czyli masz po prostu otwarte usta ), to koniecznie musisz to zmienić. Tutaj nie ma miejsca na nieśmiałość. Przejmij inicjatywę. Jeśli chcesz, poćwicz na przykład na swojej ręce – upewnij się tylko, że drzwi od pokoju są zamknięte!

Uśmiechaj się.

W całowaniu ogromnie dużo zależy od twojego nastawienia! Jeżeli jesteś spięta lub spięty, czujesz niepokój, stres – to i twoje usta pracują tak, jakby były „zestresowane”. Podejdź do całowania jak do świetnej zabawy. Na przekór swoim uczuciom uśmiechnij się szeroko i pomyśl, że czeka cię teraz wielka przyjemność.

Flirtuj.

Gdy myślisz tylko „o rany, teraz będzie chciał/chciała się całować!” twoje ciało wysyła sprzeczne sygnały. Z jednej strony się cieszysz, z drugiej stresujesz. I wypadasz z gry pt. „flirtowanie”! Spróbuj inaczej. Flirtuj przez cały dzień, uśmiechaj się, rzucaj podtekstami. W ten sposób nastawisz swoje ciało do całowania i przyjemności, a stres odejdzie.

Nie myśl o tym, co on/ona myśli.

Nie sposób odczuć przyjemności, jeśli podczas pocałunków myślisz tylko: „O rany, czy robię to dobrze? Czy właściwie ruszam językiem? Nie za głęboko? A może za szybko?” Na czas całowania myślenie jest absolutnie zakazane! Jeśli nie potrafisz się wyłączyć, to zamknij oczy i myśl o tym, co czujesz. O jego lub jej zapachu, smaku, dotyku. O miękkości warg i dotyku jego/jej dłoni na swoim ciele.

Dotykaj.

Czy wiesz, że możesz doskonale pracować ustami podczas całowania, ale jeśli jednocześnie będziesz stał/stała jak kłoda, to i tak zostaniesz uznany/-a za kogoś, kto całuje źle? Tak, tak! Mowa ciała to pół sukcesu. Nie stój więc jak sierotka Marysia i zacznij ruszać rękoma. Oczywiście nie oznacza to, że masz od razu pchać się w „zakazane okolice”. Po prostu mocno się przytul, dotykaj szyję, włosy – to naprawdę rozkręca atmosferę całowania!

Zadbaj o oddech.

A może stresujesz się, bo nie wiesz, jak smakujesz? To proste – musisz zwyczajnie się „zabezpieczyć”. Przed całowaniem żuj miętową gumę albo zjedz kilka tik – taków. Możesz też, dla spotęgowania efektu, zjeść kostkę czekolady tuż przed pocałunkiem. Zachwyt tej drugiej osoby murowany!

Zaczynaj powoli.

Częstym błędem całujących jest… pośpiech. Innymi słowy, przechodzisz od razu do głębokich, mocnych pocałunków. Hola! Spróbuj inaczej, a zyskasz inny efekt. Zamiast rzucać się na drugą połówkę, jakbyś chciał/-a ją pożreć, zacznij delikatnie i powoli. Najpierw delikatnie muskaj usta, potem pozwól się nieśmiało wysunąć językowi. Im dłużej się całujecie, tym bardziej możecie się rozkręcić. Ale nic od razu, to nie zawody!

Zapytaj!

Możesz tez po prostu zapytać swojego chłopaka lub dziewczynę o to, jak lubi być całowany/-a. Na pewno ci powie, a jeszcze lepiej – pokaże. I to już jest cenna wskazówka, jak dogodzić tej jednej, wyjątkowej osobie.

Trening czyni mistrza

O czym jeszcze warto pamiętać? O tym, że regularne ćwiczenia zawsze przynoszą efekty. Każdy kiedyś zaczynał przygodę z całowaniem i prawie każdy uważał, że z początku mu to nie wychodziło. Im jednak więcej prób, tym łatwiej się rozumie, o co chodzi w tej zabawie. Zatem potraktuj to właśnie jako świetną zabawę i… ćwicz, a będzie dobrze .

Więcej w kategorii Intymność

 • Psychologia

  10 oznak, że on chce się z tobą przespać!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Jestem już rok z moich chłopakiem. Jeszcze nie przeżyliśmy tego pierwszego razu, więc zaczynam o tym...

 • Intymność

  Mój chłopak masturbuje się!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Patrycja, 16 lat: Ostatnio rozmawiałam ze swoim chłopakiem na temat masturbacji. On wyznał mi, że często...

 • Intymność

  Fakty i mity o masturbacji

  Autor: Redakcja TeenZone

  To jeden z najbardziej zawstydzających i krępujących tematów – a jednocześnie jeden z najbardziej znanych. O...

 • Intymność

  Pierwszy raz a krwawienie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Monika, 16 lat: Bardzo boję się występującego podczas pierwszego razu krwawienia. Czy jest ono bardzo duże?...

 • Ciąża

  Ciąża? To wcale nie są jej objawy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Może trochę poszaleliście, a może właściwie się zabezpieczyliście, ale i tak się boisz. Do spodziewanego terminu...

Do góry