Połącz się z nami

Tabletki antykoncepcyjne – wszystko na temat

Antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne – wszystko na temat

Zastanawiasz się nad doustną antykoncepcją hormonalną? Chciałabyś spróbować, ale nie jesteś pewna, czy to dla ciebie? A może zdążyłaś już usłyszeć kilka nieprzychylnych (i nie zawsze prawdziwych) twierdzeń na temat pigułek? Czas ująć sprawę jasno – oto garść podstawowych informacji o tym, jak działają pigułki antykoncepcyjne.

Rodzaje pigułek antykoncepcyjnych

Zacznijmy od tego, jakie rodzaje pigułek antykoncepcyjnych dostępne są na rynku:

Minipigułka

Minipigułka, w przeciwieństwie do klasycznych pigułek, zawiera tylko jeden rodzaj hormonu – progestagen. Zagęszcza on śluz szyjkowy, przez co nie dochodzi do zapłodnienia.

Minipigułka polecana jest przede wszystkim kobietom karmiącym piersią oraz palącym. Receptę na nią możesz dostać także wówczas, gdy masz problemy z krzepliwością krwi albo jeśli masz kłopoty z sercem.

Pigułki klasyczne

To tabletki, które zażywa większość nastolatek i dorosłych kobiet. Pigułki te zawierają dwa rodzaje hormonów. Pierwszy to progestagen, którego funkcją jest zagęszczanie śluzu w szyjce macicy – utrudnia to plemnikom dostęp do komórki jajowej.

Drugi składnik to estrogen. Hormon ten blokuje rozwój pęcherzyka Graffa, czyli nie dopuszcza do powstania owulacji. Odpowiada także za comiesięczne krwawienie, pojawiające się po odstawieniu tabletek.

Klasyczne pigułki mogą być jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe. Te pierwsze mają taką samą ilość hormonów w każdej tabletce, w drugich zmienna jest ilość progestagenu. Pigułki trójfazowe mają różny skład, w zależności od dnia cyklu.

Nastolatkom niemającym problemów zdrowotnych najczęściej przepisuje się tabletki jednoskładnikowe.

Skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

W Internecie istnieje mnóstwo informacji dotyczących ewentualnych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych. Jak sprawy te wyglądają w rzeczywistości?

Pigułka antykoncepcyjna a niepłodność

Nie ma żadnych dowodów na to, by pigułki antykoncepcyjne powodowały niepłodność u kobiety – często wręcz po ich odstawieniu płodność jest wyższa (przez 2-3 miesiące). Trzeba także zauważyć, że u kobiet, które mają problemy z poczęciem dziecka po odstawieniu pigułek, problem zdrowotny mógł istnieć od dawna i nie mieć związku z zastosowaną antykoncepcją. Innymi słowy – nie wiadomo, czy dana kobieta zaszła by w ciążę bez problemów mimo niestosowania pigułek antykoncepcyjnych.

Pigułka antykoncepcyjna a nowotwory

Nie istnieje żaden potwierdzony związek między zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych a wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworu.

Pigułka antykoncepcyjna a nieprzyjemne dolegliwości

Faktem jest, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych niesie za sobą możliwość wystąpienia takich skutków ubocznych. Są to między innymi: bóle głowy, bolesność piersi, wahania nastroju, obniżenie libido, plamienia w trakcie cyklu. Należy jednak podkreślić, że dolegliwości te występują tylko przez pierwsze 3-4 miesiące zażywania pigułek. Jeśli po tym czasie sytuacja nie zmienia się, należy odstawić dany preparat i wypróbować inny.

Plusy brania tabletek antykoncepcyjnych

Wiele nastolatek boryka się z bardzo bolesnymi miesiączkami, które wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Czasem intensywne krwawienia doprowadzają do ciągle nawracającej anemii. W takich sytuacjach można usłyszeć poradę: „To zacznij brać tabletki!”. Czy to ma sens?

Tak! Tabletki antykoncepcyjne czasem przepisywane są nawet dziewicom, właśnie z uwagi na ich dobroczynne działanie. Pigułki powodują, że krwawienia są praktycznie bezbolesne, o wiele mniej intensywne, dodatkowo w wielu przypadkach poprawiają stan cery!

Tabletki antykoncepcyjne – jaka jest ich skuteczność?

Jeżeli zastanawiasz się nad skutecznością tabletek antykoncepcyjnych, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – ta metoda jest naprawdę dobra! Tabletki zabezpieczają przed ciążą aż w 99,7%. Oznacza to, że wśród kobiet zażywających poprawnie tabletki antykoncepcyjne w ciągu roku zajdą w ciążę 3 na 1000. Jeśli jednak ty dodatkowo będziesz używała prezerwatywy w celu zabezpieczenia się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, osiągniesz niemal 100%-ową skuteczność antykoncepcji.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Petting a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Petting jest jedną z najczęstszych aktywności seksualnych wśród młodych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na...

 • Antykoncepcja

  Pierwsze objawy ciąży: fakty i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nawet nastolatki, które zabezpieczają się przed ciążą, często obawiają się ewentualnej wpadki. Czytanie for internetowych dotyczących...

 • Antykoncepcja

  Prezerwatywy – to musisz wiedzieć

  Autor: Redakcja TeenZone

  Teoretycznie o prezerwatywach wiemy wszystko, co potrzeba. W praktyce jednak nasza wiedza sprowadza się do tego,...

 • Antykoncepcja

  Pigułki i tabletki antykoncepcyjne

  Autor: Redakcja TeenZone

  Odpowiedni i przemyślany dobór najlepszych środków antykoncepcyjnych jest niewątpliwie bazą, na której można budować zdrowy związek...

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

Do góry