Połącz się z nami

Tabletki antykoncepcyjne – szkodliwe?

Antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne – szkodliwe?

Marta, 17 lat: Wraz ze swoim chłopakiem, postanowiliśmy, że niedługo rozpoczniemy współżycie. Chciałabym się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą, tak aby niepotrzebnie się nie stresować. Myślę aby zacząć stosować pigułki antykoncepcyjne, jednak moja koleżanka stanowczo mi je odradza – podobno nie są przeznaczone dla młodych dziewczyn, psuje się po nich cera, bardzo się tyje i u wielu kobiet wywołują trwałą bezpłodność. Czy to prawda?

Tabletka antykoncepcyjna to coraz częściej wybierany i stosowany przez kobiety  środek antykoncepcyjny. Na czym polega jej popularność? Zapewne przede wszystkim na tym, że przyjmowanie pigułki jest najłatwiejsze z możliwych na rynku środków antykoncepcyjnych: wystarczy zażyć tabletkę o konkretnej godzinie. Inną zaletą tego rodzaju antykoncepcji jest niski wskaźnik Pearl’a.  Wskaźnik ten podaje nam jak skuteczny jest dany środek antykoncepcyjny określając ile kobiet  na 100 obserwowanych zaszło przez rok w ciążę przy stosowaniu określonej antykoncepcji.  Dla tabletek antykoncepcyjnych wynosi on:  0,1–1,25 (skrupulatne przestrzeganie zaleceń); 6–8 (typowe użycie). Najczęstszą przyczyną ciąży przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych jest pominięcie pigułki.

Dodatkową zaletą jest uregulowanie miesiączek, które przy okazji stają się mniej obfite. Poprawia to komfort fizyczny, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Jednak ten sposób antykoncepcji może przyczynić się do różnych powikłań. U niektórych kobiet mogą pojawić się nawracające infekcje grzybicze pochwy, biegunki, mdłości, bolesne piersi. Cera i waga ciała również mogą ulec pogorszeniu, jak i polepszeniu – jest to sprawa indywidualna. Do skutków ubocznych, które mogą pojawiać się jedynie przez pierwsze miesiące stosowania, należą zmniejszone libido czy też zły humor. Jeśli objawy te nie miną należy niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. W czasie stosowania doustnej antykoncepcji zdarzają się także częste krwawienia miedzy miesiączkami. W takim przypadku korzystanie z tabletek jest surowo zabronione. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym pigułek antykoncepcyjnych jest ryzyko zakrzepicy żylnej.

Mitem jednak jest, iż tabletki te wywołują trwała bezpłodność. Jest to nie prawda, gdyż już w  pierwszym cyklu miesiączkowym, zaraz po odstawieniu pigułek, można zajść w ciążę. Nie ma także przeciwwskazań stosowania tej metody antykoncepcji przed pierwszym porodem, dlatego mogą stosować je także młode dziewczyny.
Pamiętać jednak należy, by przed rozpoczęciem stosowania tabletek udać się do ginekologa. Lekarz przeprowadzi niezbędne badania, które pomogą w doborze pigułek, a także wyjaśni jak i kiedy je stosować.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ciąża w wieku szesnastu czy siedemnastu lat jest zwykle prawdziwym dramatem dla pary, która się o...

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja awaryjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Chwilowe uniesienie i magiczna atmosfera, która towarzyszy relacjom między partnerami przed stosunkiem seksualnym czasami doprowadza do...

 • Antykoncepcja

  Plusy i minusy różnych metod antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję o rozpoczęciu współżycia? Świetnie, ale zanim dojdzie do tego pierwszego razu, koniecznie się...

 • Antykoncepcja

  Pigułki antykoncepcyjne – jak rozpoznać, że są źle dobrane?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Coraz więcej nastolatek decyduje się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie tylko z powodu chęci zabezpieczenia się...

Do góry