Połącz się z nami

Spirala antykoncepcyjna

Antykoncepcja

Spirala antykoncepcyjna

Spirala antykoncepcyjna często bywa nazywana wkładką wewnątrzmaciczną lub też wkładką antykoncepcyjną. Tego typu metoda antykoncepcji budzi sporo kontrowersji, ponieważ jedni uważają, że jest to bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży, natomiast inni mocno obstawiają teorię, że używanie wkładki czyni z jej użytkownika osobę porównywalną z mordercą. Zawsze jest jednak tak, że to osoby, które zdecydowały się na używanie danej metody w swoim własnym sumieniu powinny rozstrzygnąć, czy jest to moralne czy też nie. Tak czy owak, spirale wciąż wywołują zażarte dyskusje, a mimo to coraz więcej kobiet decyduje się na tę metodę antykoncepcji.

Statystyki pokazują, że spirale antykoncepcyjne cieszą się największym powodzeniem wśród starszych kobiet, które zdążyły już urodzić dzieci i chcą się cieszyć bezpiecznym seksem. Mawia się, że tego typu metoda jest znacznie wygodniejsza niż, powszechnie akceptowane, tabletki antykoncepcyjne. Przyjmowanie tabletek wymaga jednak sporej dawki samodyscypliny. Zapomnienie o jednej tabletce może sprawić, że ochrona znacznie się zmniejszy. Poza tym stres związanie z nieprzyjęciem w terminie tabletki antykoncepcyjnej sprawia, że ochota na seks przechodzi diametralnie, a zamiast tego pojawiają się wątpliwości i obawy. Można oczywiście stosować prezerwatywy lub środki plemnikobójcze, jednak ich skuteczność jest dużo niższa. Wstrzemięźliwość seksualna także nie jest przeznaczone dla każdego, dlatego na tle tych metod spirala antykoncepcyjna wydaje się najskuteczniejsza, a zarazem najwygodniejsza i zapewniająca pełen komfort podczas jej użytkowania.

Spirale antykoncepcyjne były już znane przed wojną, wtedy produkowane były przede wszystkim ze srebra. Dziś ten wartościowy kruszec został zastąpiony plastikiem z dodatkiem części metalowej, najczęściej miedzi. Jeśli chodzi o działanie tego typu środka antykoncepcyjnego to najogólniej rzecz ujmując, spirala zmienia śluz szyjkowy i nie dopuszcza plemników do macicy. Wkładka powoduje jałowy odczyn zapalny, który jest bezpieczny dla organizmu kobiety, aczkolwiek znacznie utrudnia zapłodnienie, poprzez uniemożliwianie zagnieżdżenia się jajeczka. Część z wkładek wewnątrzmacicznych posiada również hormony, które mają podobne działanie, jak te substancje, które powszechnie wykorzystywane są w pigułkach antykoncepcyjnych.

Spirala antykoncepcyjna a dylematy moralne i światopoglądowe

Przeciwnicy spirali antykoncepcyjnej odważnie stwierdzają, że jest to typowy środek wczesnoporonny. Nie istnieją jednak żadne rzetelne badania czy też testy, które choć w najmniejszym stopniu mogły by udowadniać te śmiałe tezy. Medycy mówią, że nie ma możliwości, by mówić o jakimkolwiek poronieniu, ponieważ spirala antykoncepcyjna w ogóle nie dopuszcza do ciąży, ciężko więc mówić o poronieniach, skoro ciąży nie ma.

Mimo braku dowodów na istnieje możliwości wczesnoporonnych, tego typu środka antykoncepcyjnego nie zaleca się kobietom, które jeszcze w swoim dotychczasowym życiu nie rodziły. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż umiejscowienie wkładki może wiązać się z uszkodzeniem macicy, co w efekcie może prowadzić nawet do bezpłodności lub też zaburzeń płodności.  Spiralę zakłada oczywiście lekarz ginekolog, który uprzednio jest zobowiązany do wykonania szeregu badań oraz bardzo szczegółowego wywiadu z pacjentką. Spirale zalecane są przede wszystkim tym kobietom, które już rodziły lub też przez dłuższy okres czasu nie zamierzają mieć dzieci. Młode osoby są więc na starcie wykluczone z możliwości wczepienia spirali, choć oczywiście mają do tego prawo.

Spirala antykoncepcyjna to także skuteczna metoda antykoncepcji awaryjnej. Stosowana bywa u kobiet, które padły ofiarą gwałtu czy też zapomniały o pigułce antykoncepcyjnej lub w inny sposób zawiodła je stosowana metoda antykoncepcji – np. pękła prezerwatywa.

Nie każda kobieta może jednak wkładki stosować, a to ze względu na pewne przeciwwskazania, do których zaliczyć można uczulenia na metal, przewlekłe zapalenia narządów rodnych, przebyta ciąża pozamaciczna, choroby układu krwionośnego, bardzo obfite menstruacje. Po założeniu spirali warto zapoznać się z wszystkimi zasadami, które muszą nastąpić przy prawidłowym użytkowaniu. Najważniejsza z nich, które przysparza paniom wiele problemów to fakt, że w czasie użytkowania spirali wewnątrzmacicznej nie należy używać tamponów podczas miesiączek, ponieważ mogą mieć one wpływ na przemieszczanie się spirali.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Pierwszy raz a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ewa, 15 lat: Od ponad dwóch lat jestem z moim obecnym chłopakiem. Bardzo się kochamy i...

 • Antykoncepcja

  Tabletki antykoncepcyjne – szkodliwe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marta, 17 lat: Wraz ze swoim chłopakiem, postanowiliśmy, że niedługo rozpoczniemy współżycie. Chciałabym się zabezpieczyć przed...

 • Antykoncepcja

  Plusy i minusy różnych metod antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję o rozpoczęciu współżycia? Świetnie, ale zanim dojdzie do tego pierwszego razu, koniecznie się...

 • Antykoncepcja

  Prezerwatywy – to musisz wiedzieć

  Autor: Redakcja TeenZone

  Teoretycznie o prezerwatywach wiemy wszystko, co potrzeba. W praktyce jednak nasza wiedza sprowadza się do tego,...

 • Antykoncepcja

  Pigułki antykoncepcyjne – jak rozpoznać, że są źle dobrane?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Coraz więcej nastolatek decyduje się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie tylko z powodu chęci zabezpieczenia się...

Do góry