Połącz się z nami

Seks podczas miesiączki

Intymność

Seks podczas miesiączki

Aneta, 17 lat: Czasami odczuwam podczas okresu silne podniecenie. Mamy wtedy z chłopakiem ochotę na seks, jednak… miesiączka. Blokuje mnie ten fakt i nie potrafiłabym wtedy współżyć, jednak mojemu chłopakowi to nie przeszkadza. Czy seks podczas miesiączki jest szkodliwy lub niebezpieczny?

Podczas menstruacji wiele dziewczyn odczuwa zwiększoną chęć na seks, lecz rzadko kiedy jest to temat poruszany przez nie swobodnie i bez skrepowania. Co prawda, każda para sama ustala czy współżycie podczas okresu jest akceptowane czy też nie. Zazwyczaj to dziewczyna krępuje się pokazać chłopakowi w takiej niehigienicznej sytuacji, ale czasami to partner odmawia współżycia w tych dniach. Seks podczas miesiączki to swego rodzaju tabu i dlatego trudno uzyskać podstawowe informacje na ten temat.

Organizm kobiety podczas menstruacji ma obniżoną odporność, a narządy płciowe są podrażnione i bardziej podatne na otarcia. Także ryzyko infekcji wzrasta podczas menstruacji, dlatego przy ewentualnym stosunku zaleca się stosowanie prezerwatyw (nawet w przypadku kobiet stosujących antykoncepcje hormonalną), gdyż penis może przenosić różne drobnoustroje, które wywołują infekcje i zakażenia. Krew miesiączkowa to również dobra „pożywka” dla chorobotwórczych wirusów i bakterii, przez co o wiele łatwiej można się zarazić chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Seks podczas miesiączki a możliwość zajścia w ciążę

Wiele osób myśli, że seks podczas okresu to naturalna antykoncepcja więc podczas menstruacji nie może dojść do zapłodnienia. Czy to prawda? I tak, i nie. Co prawda, zapłodnienie w sytuacji, gdy dziewczyna ma idealnie regularny cykl trwający 28 dni, a owulacja występuje 14 dnia cyklu, jest bardzo trudne, to jednak niewiele kobiet może pochwalić się tak „punktualnym” cyklem. Każde, nawet najmniejsze, odchylenie od tych „norm” sprawia, że seks podczas miesiączki może prowadzić do zapłodnienia. W czasie około-owulacyjnym plemniki potrafią przeżyć minimum 3 dni, więc jeśli cykl kobiety jest krótszy łatwiej o zapłodnienie.

Plusem współżycia w tych dniach jest działanie znieczulające – orgazm potrafi wpłynąć na organizm kobiety relaksująco i kojąco. Stosunek przyspiesza również złuszczanie się nabłonka macicy, a także zwiększa przekrwienie miednicy małej, co z kolei uśmierza ból dolnej części pleców i brzucha. Wszystko jednak w granicy rozsądku – jeśli kobieta mocno cierpi, stosunek wcale nie pomoże jej w osiągnięciu dobrego samopoczucia. Przez pierwsze dwa lub trzy dni miesiączki z seksem warto się wstrzymać, ponieważ są to najbardziej intensywne dni krwawienia. Oczywiście, jest to sprawa indywidualna – jednak kilka dni wstrzemięźliwości płciowej może podsycić ogień podniecenia jeszcze bardziej, co wpłynie korzystnie na relacje w związku.

Więcej w kategorii Intymność

 • Antykoncepcja

  Spirala antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spirala antykoncepcyjna często bywa nazywana wkładką wewnątrzmaciczną lub też wkładką antykoncepcyjną. Tego typu metoda antykoncepcji budzi...

 • Antykoncepcja

  Jak działa tabletka po – Postinor Duo

  Autor: Redakcja TeenZone

  Antykoncepcja awaryjna, tak zwana "tabletka po", budzi do dziś wiele kontrowersji. Dla jednych jest to awaryjny...

 • Intymność

  Błona dziewicza a pierwszy raz

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pierwszy raz, szczególnie w oczach dziewcząt, kojarzony jest z możliwym do wystąpienia dyskomfortem w postaci bólu...

 • Intymność

  Najlepsza pozycja na pierwszy raz

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję o współżyciu – świetnie. Teraz przed wami trochę „pod górkę” – musicie wybrać...

 • Intymność

  Śmieją się ze mnie, że jestem dziewicą – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nie wiem, co mam robić. Chodzi o to, że moje koleżanki z klasy wiedzą, że jestem...

Do góry