Połącz się z nami

Seks po ślubie – czy on to wytrzyma?

Intymność

Seks po ślubie – czy on to wytrzyma?

We współczesnym, przesyconym seksem świecie, mało kto decyduje się jeszcze na „staroświeckie” odłożenie go na „po ślubie”. Jednak są dziewczęta, dla których seksualność jest niezwykle ważną i znaczącą strefą – i właśnie dlatego pragną odłożyć swój pierwszy raz na tę szczególną chwilę. Wszystko wydaje się proste – każdy przecież ma prawo żyć, jak wybierze. Jednak problem pojawia się w momencie, kiedy na horyzoncie staje „on” i trzeba go zapoznać ze swoimi planami. Jeśli i ty jesteś w podobnej sytuacji, zapewne zastanawiasz się, czy on cię czasem… nie porzuci?

Wiele dziewcząt, które zdecydowały się na rozpoczęcie współżycia seksualnego dopiero po ślubie, czuje duże obawy w związku z poinformowaniem o tym swojego partnera. Znacznie łatwiej jest udawać, że „jeszcze” nie teraz i nie precyzować, kiedy „jeszcze nie” przejdzie w „już” niż powiedzieć wprost – „seks po ślubie”. W związku z tym właśnie w taki sposób postępuje cała masa dziewcząt – i chociaż jest to łatwiejsze, niż wyznanie prawdy, to tylko „gra na zwłokę”, która prędzej, czy później przestanie mieć sens.

Nastolatka, która złożyła sobie tak poważne postanowienie, może odczuwać wiele obaw – przede wszystkim będzie to strach o to, czy mężczyzna ich życia nie odejdzie. Nie są to bezpodstawne niepokoje. Jak potwierdzają psychologowie, młodzi mężczyźni mają zupełnie inne postrzeganie seksualności, niż ich rówieśniczki. Dla niej ten pierwszy raz ma być czymś absolutnie wyjątkowym, znaczącym i zbliżającym. Dla niego jest to jednak tylko… seks (nie oznacza to, ze chłopak, który tak myśli, traktuje dziewczynę przedmiotowo – może być bardzo zakochany, ale nie czuć potrzeby odkładania spełnienia swoich pragnień). Podsumowując, jest pewne ryzyko, że po takiej informacji młody mężczyzna może się zniechęcić. Jeśli bardzo cię kocha – z pewnością nie będzie to powód do natychmiastowego zerwania. Jednak z czasem, na skutek działania dużego konfliktu, może dochodzić do coraz częstszych kłótni i pośrednio przez sprawę seksu – do zerwania. Może zatem lepiej milczeć?

Nie do ukrycia – pierwszy raz dopiero po ślubie!

Oczywiście, można postarać się zachować całą sprawę w tajemnicy (przynajmniej do pewnego czasu) i ciągle prosić o „jeszcze trochę czasu”. Z drugiej jednak strony, takie postępowanie jest od samym początku kłamstwem. Sfera seksualna jest bardzo ważna i nie ma niczego złego w tym, że dwoje ludzi, którzy się kochają, myślą o tym, by w końcu „to” zrobić. Sugerowanie, że wydarzenie to nastąpi już niedługo, ale jeszcze nie teraz, jest właściwie zwykłym zwodzeniem. W dodatku… nieetycznym. Jeśli młoda kobieta chce trwać w zdrowym związku opartym na zaufaniu, nie może odwlekać tak istotnej informacji ze strachu przed odejściem partnera. Dlatego, choć to z pewnością trudne, trzeba wyjaśnić całą sytuację i dać drugiej osobie prawo oceny sytuacji oraz wyboru. Oczywiście, takie przedstawienie swoich poglądów i postanowień nie musi (i nie powinno) przebiegać na pierwszej randce. Ale jeśli już jesteście ze sobą bardzo długo i twój chłopak zaczyna wyczuwać, ze coś tu jest nie tak – konieczna jest szczera rozmowa. Pamiętaj, że decyzja o tym, czy w waszym związku wystąpi seks przed ślubem czy seks po ślubie, powinna być wolą obu stron. Jeżeli Twoje przekonania każą zachować Ci czystość i dziewictwo aż do nocy poślubnej, nie powinnaś ulegać naciskom partnera.

Jeśli nie seks, to…

Psychologowie podchodzą bardzo ostrożnie do kwestii związanych z tak dalekim w czasie odkładaniem seksu. Istnieje wiele podstaw by sądzić, że może to nie być tak wspaniałe i budujące doświadczenie, jak sądzi wiele par. Jeśli jednak tak właśnie postanowiłaś – nikt nie ma prawa podważać słuszności twojego postępowania. Warto też wiedzieć, że rezygnacja z seksu nie oznacza automatycznie pominięcia wszelkiego okazywania sobie czułości lub namiętności! Istnieją różne formy okazywania sobie tych uczuć  (między innymi liczne sposoby wzajemnych pieszczot), które potrafią zaspokoić potrzeby seksualne bez łamania złożonego sobie postanowienia. I o tym także warto wspomnieć podczas rozmowy z ukochanym.

Dowiedział się.. I odszedł

Jest pewne ryzyko, że twój chłopak zerwie waszą znajomość, kiedy tylko dowie się o twoim postanowieniu. Oznacza to jednak jedynie fakt, że nie byliście ze sobą wystarczająco blisko. Z jednej strony oczywiście może być to wiadomość rozczarowująca, z drugiej – kochająca cię osoba, jeśli bardzo zależy jej na seksie, raczej będzie próbowała z czasem zmienić twoje zdanie, chociaż spróbuje wytrzymać na „twoich warunkach”, niż natychmiast odejdzie. Jeśli zatem sprawdzi się najgorszy scenariusz – może im szybciej skończyła się ta znajomość, tym lepiej…?

Więcej w kategorii Intymność

Do góry