Połącz się z nami

Seks bez gumki? Przeczytaj, co możesz sobie fundnąć. I nie chodzi o ciążę!

Antykoncepcja

Seks bez gumki? Przeczytaj, co możesz sobie fundnąć. I nie chodzi o ciążę!

Kiedy nastolatkowie myślą o seksie bez zabezpieczenia, w głowie pojawia im się przede wszystkim wizja niechcianej ciąży. Nie myślimy o chorobach, które bardzo łatwo można przenieść właśnie poprzez seks. Zróbmy zatem małe zestawienie – oto wszystkie te choroby, którymi możesz się zarazić podczas stosunku bez prezerwatywy. Przy niektórych z nich ciąża to… mały pikuś.

Grzybica

Zacznijmy łagodnie – od grzybicy narządów płciowych. Grzybica nie jest straszną chorobą (dziewczyny chorują na nią dość często) i dość łatwo łagodzi się jej objawy. Z drugiej jednak strony – gdy już się zarazimy, grożą nam nieprzyjemne upławy o obrzydliwym zapachu, a u chłopaków – swędzenie, biały nalot i zaczerwienienie. Nic przyjemnego!

Rzęsistkowica

To choroba, która jest wywoływana przez rzęsistek pochwowy. U dziewczyn powoduje pojawienie się bardzo nieprzyjemnych upławów o przykrym zapachu, ból podczas oddawania moczu, częstomocz, w końcu stan podgorączkowy. Chociaż w nazwie jest „pochwowy”, to rzęsistkowicą może zarazić się także mężczyzna. Wówczas żołądź penisa jest zaczerwieniona i obrzmiała, także pojawiają się trudności z oddawaniem moczu. Leczenie polega na smarowaniu się maścią.

Chlamydioza

To choroba, którą możemy się zarazić… i o niej nie wiedzieć. Bakteria potrafi bowiem przebywać w organizmie w sposób utajony, doprowadzając jednak do poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest np. nowotwór. Choroba może spowodować nawet niepłodność albo raka szyjki macicy czy prostaty! Objawami są pieczenie, krwawienie poza okresem (u dziewczyn), ból podczas oddawania moczu. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków.

Rzeżączka

To coś naprawdę okropnego. Rzeżączka wywoływana jest przez dwoinkę rzeżączki i może powodować cała masę konsekwencji: od niepłodności czy zapalenia opon mózgowych po zapalenie prostaty. Objawami są na przykład ropny wyciek z penisa, bolesne oddawanie moczu, upławy i zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków, ale niestety nie zawsze jest skuteczne!

Kiła

Już coraz rzadziej mówi się o tej chorobie, ale nie oznacza to, że ona już nie występuje! Oczywiście można zarazić się nią właśnie poprzez stosunek seksualny. Objawy kiły są różne – na początku jest to pojawienie się owrzodzeń na ciele oraz wysypka, a po kilku latach: zapalenie opon mózgowych, porażenia, pojawiające się w różnych miejscach ciała guzy, problemy z sercem i całym układem krwionośnym. Kiła prowadzi do ciężkich uszkodzeń płodu albo poronień. Leczy się ją antybiotykami, ale jeśli doszło już do poważnych uszkodzeń organizmu, to nie można już tego cofnąć.

Uwaga! Kiła może przechodzić w postać utajoną. Oznacza to, że osoba, z która uprawiamy seks, wygląda zupełnie normalnie, ale zaraża. Tak, tego możemy zwyczajnie nie widzieć!

Opryszczka

Opryszczka wywoływana jest przez wirusy. To naprawdę nieprzyjemna choroba, z której nie można do końca się wyleczyć! Po prostu co jakiś czas się pojawia, powodując powstanie objawów takich, jak: pojawienie się bolesnych pęcherzyków wypełnionych ropą (na skórze pochwy albo penisa), zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Co więcej, opryszczka może przenieść się także na dłonie i uda, często tez pęcherze pojawiają się w okolicach odbytu. No cóż – masakra, prawda? A jedyne, jak można to leczyć, to objawowo, czyli łagodząc objawy kolejnego ataku.

AIDS

To choroba, którą najczęściej kojarzy się z seksem bez zabezpieczenia. Rocznie zaraża się mnóstwo osób, nawet o tym nie wiedząc. Co więcej, osoba, która jest nosicielem wirusa HIV (wywołującego AIDS) albo która jest już chora na AIDS, wygląda i zachowuje się zupełnie normalnie. Nie ma żadnych śladów na ciele, krostek, NICZEGO. AIDS to zespół nabytego niedoboru odporności. Po kilku latach od zarażenia rozpoczyna się wyniszczanie organizmu, w końcu dochodzi do śmierci.

AIDS nie jest chorobą wyleczalną, dodatkowo wiąże się z poważnym wykluczeniem społecznym. Jedyne, co można zrobić dla osoby chorej, to podawanie leków, które obniżają poziom wirusa i przedłużają życie. Jest to jednocześnie bardzo droga terapia!

Bez gumki ani rusz!

Pamiętaj – już jeden, nawet kiepski seks bez prezerwatywy może doprowadzić do tego, że stracisz zdrowie. Osoba zarażona którąś z powyższych chorób będzie wyglądała na zdrową i nawet oczywiście zapewni cię, że jest zdrowa – może nawet nie wiedzieć, że jest zarażona HIV albo AIDS. Dlatego to ty musisz o siebie dbać. Zawsze zakładaj gumkę – nie tylko dla zabezpieczenia przed ciążą ale właśnie także po to, by zachować zdrowie.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Wstęp do antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie istnieje uniwersalna i idealna metoda antykoncepcji, dzięki której będziemy mieli 100% pewności i ochrony przed...

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja awaryjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Chwilowe uniesienie i magiczna atmosfera, która towarzyszy relacjom między partnerami przed stosunkiem seksualnym czasami doprowadza do...

 • Antykoncepcja

  Fałszywie dodatni test ciążowy – poznaj przyczyny, zanim wpadniesz w panikę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Długo zwlekałaś z testem, ale w końcu zdobyłaś się na odwagę. Po cichu liczysz na jedną...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja hormonalna dla nastolatki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli podjęłaś już decyzję o podjęciu współżycia seksualnego, to z całą pewnością myślisz również o antykoncepcji....

Do góry