Połącz się z nami

Rodzice chcą ze mną rozmawiać o seksie! Ratunku!

Intymność

Rodzice chcą ze mną rozmawiać o seksie! Ratunku!

„Pomóżcie, chyba mam problem. Chodzi o moją mamę. Już kilka razy widziałam, że czai się na jakąś rozmowę. Podejrzewam, że chodzi o seks i jestem przerażona. Wiem naprawdę dużo, chociaż jestem dziewicą. Wiem, że powinnam się zabezpieczać, znam cykl kobiecy, planuję używanie tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw, żeby niczego nie złapać. Wiem to wszystko i naprawdę nie chcę rozmawiać o tym z matką!” Aniela, 16l.

Skoro masz naście lat, to jest bardzo prawdopodobne, że twoi rodzice w końcu wpadną na pomysł porozmawiania z tobą o seksie (a może to już się stało? Jeśli tak, daj znać w komentarzu!). Większość nastolatków bardzo obawia się takiej rozmowy. Wyjaśniamy, dlaczego i co należy zrobić, gdy rodzice zaczynają robić „podchody” do tej wyjątkowej rozmowy.

Dlaczego nie lubimy takich rozmów?

Na początek prosta odpowiedź na pytanie – skąd ta niechęć? Wyjaśnia to Karolina:

– Moi rodzice wzięli mnie na taką rozmowę kilka miesięcy temu. To było… straszne! Moja mama zachowywała się jak pensjonariuszka rozmawiająca z trzyletnią dziewczynką. Brakowało tylko, żeby dodała, że chłopak ma siusiaka, a dziewczynka muszelkę. Obie byłyśmy skrępowane, a ja bałam się jej powiedzieć, że wiem o wszystkim doskonale. Bałam się, bo zaczęłaby się pewnie zastanawiać, skąd wiem to wszystko. Więc milczałam, a w głowie miałam tylko myśl, żeby już dała spokój – wspomina Karolina.

Tak wygląda to u naprawdę wielu z was. Warto jednak na chwilę spojrzeć z punktu widzenia swoich rodziców – gdybyś ty miał dziecko wkraczające w dorosłość, zaczynające spotykać się z płcią przeciwną i zakochiwać, nie kusiłoby cię, aby porozmawiać? A gdybyś dodatkowo widział/-a, jak dzieci znajomych zaliczają wpadki w wieku 15 lat – nie czułbyś/-łabyś potrzeby, żeby uchronić i uświadomić swoje dziecko?

Nie myśl o tym, jak o czymś wybitnie złym i nie traktuj twoich rodziców jak upierdliwych męczycieli. Oni nie chcą źle, wręcz przeciwne. Jest to dla nich równie trudne, ale pokonują swoją niechęć dla twojego dobra. Pragną cię po prostu przestrzec!

Jak reagować, gdy rodzic zaczyna rozmowę o seksie?

Przede wszystkim – normalnie. Jeśli widzisz, że twoja mama czy twój tata zaczyna mówić, ale jest to dla niego lub dla niej trudne lub idzie w złą stronę – przerwij to i zrób tak, jak Ania:

– U mnie też padło na mamę. Wiedziałam, że zacznie rozmowę już od czasu, kiedy dowiedziała się, że 15-letnia córka jej koleżanki z pracy zaliczyła wpadkę. Mama przeżywała to kilka dni, w końcu powiedziała, że musimy porozmawiać. Zaczęła biedna tak niezgrabnie, że zakochanie, że z czasem ludzie czują do siebie pożądanie… Przerwałam jej. Złapałam ją za rękę i powiedziałam tak: „Mamo kochana, wiem, o czym chcesz ze mną rozmawiać. Ale ja naprawdę wiele wiem, dzisiaj trudno nie wiedzieć. Nie musisz martwić się o to, że zajdę w ciążę, bo kiedy zacznę uprawiać seks, to na pewno będziemy korzystać z prezerwatyw. I na pewno nie zrobię tego z jakimś przykładowym chłopakiem, chcę kochać się z miłości i nie na pierwszej randce. Ale jeśli chcesz porozmawiać, to możesz mi powiedzieć, czy pierwszy raz naprawdę boli. Nie planuję go na razie, ale już o tym myślałam i trochę się boję”. W mamie zaszła gigantyczna zmiana, zaczęła rozmawiać ze mną jak z dorosłą. I rozmowa była naprawdę fajna! – mówi Ania.

Spróbuj pójść tym torem – to naprawdę najlepszy sposób. Pamiętaj jednak, aby nie podchodzić do rodzica, jak do natrętnej muchy. Wiesz, z takim: „o jeeeezzuuuuu, mamoooo, no weź przestań”. To przykre, sam/-a też nie chciałabyś lub nie chciałbyś być tak potraktowany/-a. Okaż szacunek osobie, która się o ciebie martwi i chce cię przestrzec. Nie musisz udawać, że niczego nie wiesz, ale też nie wzdychaj z irytacją jak najbardziej doświadczona seksualnie osoba na świecie.

Rodzice naprawdę mogą cię czegoś nauczyć!

Na koniec ważna uwaga – pamiętaj, że rodzice naprawdę mogą cię czegoś nauczyć. Mogą ci np. opowiedzieć, co ich zdziwiło w seksie. Albo jakie mieli oczekiwania i co nie okazało się takie, jak myśleli. Mama może ci opowiedzieć, czy służyły jej tabletki i jakie ma cykle. Nie uważaj więc rodziców za mączących – jeśli potraktujesz ich z szacunkiem, okażą się dla ciebie prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Silne napięcie seksualne

  Autor: Redakcja TeenZone

  Łukasz, 15 lat: Od ponad trzech miesięcy mam bardzo silny popęd seksualny – odczuwam duże podniecenie....

 • Antykoncepcja

  Pierwsze objawy ciąży: fakty i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nawet nastolatki, które zabezpieczają się przed ciążą, często obawiają się ewentualnej wpadki. Czytanie for internetowych dotyczących...

 • Intymność

  On namawia mnie na seks w szkole!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Mój chłopak, z którym spotykam się od półtora roku i z którym już...

 • Intymność

  Masturbacja a wyrzuty sumienia

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie. Mam bardzo duży problem. Chodzi o to, że dość często się masturbuję… a potem czuję...

 • Intymność

  Błędy podczas „gry wstępnej”. Też je popełniasz?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Chociaż gra wstępna wydaje się być banalnie łatwym zadaniem dla obojga, wszystko zmienia się… gdy czas...

Do góry