Połącz się z nami

Nie mam ochoty na seks – czy to normalne?

Intymność

Nie mam ochoty na seks – czy to normalne?

„Mam poważny problem. Jakiś czas temu zaczęłam współżyć z moim chłopakiem. Na początku wszystko było dobrze, cieszyliśmy się seksem, ale teraz… w ogóle nie mam na to ochoty! Ciągle odmawiam, nawet, gdy widzę, że Tomkowi zależy. Nie chcę jednak sprawiać mu przykrości – co mam robić?” Alicja, 16l.

Brak ochoty na seks to problem, który dotyczy nie tylko „poważnych dorosłych”. Chociaż kojarzony jest z udawanym bólem głowy i parą, która jest ze sobą o wielu lat, to tak naprawdę może pojawić się także u zakochanych w sobie nastolatków. Oczywiście życie seksualne jest ważne – dlatego, jeśli masz taki problem, poznaj jego możliwe przyczyny.

Brak ochoty na seks a strach przed ciążą.

To bardzo częsta przyczyna niechęci do seksu! Mianowicie, możesz podświadomie obawiać się „wpadki”, a tak naprawdę bać się tego, że niedługo na teście ciążowym zobaczysz dwie kreski. Jak możesz to rozwiązać?

Przede wszystkim, porozmawiaj o tym ze swoim chłopakiem. Wyjaśnij mu, że aby czuć się dobrze, potrzebujesz solidnego zabezpieczenia. Zapomnijcie o nieskutecznych kalendarzykach albo – co gorsza, o stosunkach przerywanych. One tylko powiększają niepokój (i rzeczywiście zwiększają prawdopodobieństwo „wpadki”).

Musicie być porządnie zabezpieczeni. Minimum to prezerwatywy. Jeśli to wam nie starcza – udaj się do lekarza i poproś o zapisanie tabletek antykoncepcyjnych. Podwójna ochrona plus np. uprawianie seksu w dni niepłodne to niemal 100% gwarancja braku ciąży. Ty będziesz spokojniejsza i przełoży się to na odczuwanie ochoty na seks.

Brak gry wstępnej to brak ochoty na współżycie u kobiet

Mężczyźni – młodzi i starsi, nie potrzebują długiej gry wstępnej, aby odczuć podniecenia. „Rozgrzewają się” do działania w zaledwie kilka chwil. Z kobietami jest już zupełnie inaczej. Musimy być dopieszczone, wejść „w dobry klimat”, rozbudzić się. Innymi słowy – gra wstępna to mus.

Problem w tym, że czasem nie wiedzą o tym chłopcy. I jeśli twój chłopak należy do grupy, która najchętniej szybko zaczęłaby i skończyła, to po pewnym czasie masz prawo czuć zniechęcenie do seksu. Co więc robić?

Porozmawiaj z nim. Wytłumacz, że nie może to tak wyglądać – jeśli seks ma cieszyć was oboje, to on musi się bardziej postarać, a wstęp do seksu musi trwać trochę dłużej. Jeśli masz tyle odwagi, to powiedz mu, co lubisz – np. całowanie po szyi, pieszczenie piersi. Nie odważysz się o tym powiedzieć? To chociaż powiedz, że potrzebujesz pieszczot, żeby się rozbudzić. Powinien domyślić się, o co chodzi.

Zmęczenie może powodować chroniczny brak ochoty na seks

Czasem bywa też tak, że przyczyna jest jeszcze inna i może być nią… zmęczenie. Może masz za sobą trudny okres? Klasówki, przeprowadzka, rozwód rodziców albo jeszcze coś innego? Jesienią także łatwiej o melancholię i smutek – może o to chodzi?

Znowu – musisz porozmawiać ze swoim chłopakiem. Wytłumacz mu, że masz za sobą trochę trudniejszych chwil i odczuwasz zmęczenie. Jeśli przez kilka dni będziecie spędzać czas inaczej, czyli np. więcej czasu poświęcicie na spacery, filmy i rozmowy, to na pewno wróci twoja ochota na seks. Zatęsknisz za chwilami bliskości ze swoim partnerem!

Brak warunków czyli stres a ochota na współżycie

A teraz zada sobie ważne pytanie: w jakich warunkach się kochacie? Czy dzieje się to przy zamkniętych na klucz drzwiach czy może kochacie się w pokoju chłopaka, chociaż lada moment mogą wejść rodzice? A może szukacie innego miejsca, np. uprawiacie seks w samochodzie lub na imprezie?

Jeśli raczej ciągle „ryzykujecie”, że ktoś może was złapać na gorącym uczynku, to może się to przekładać na twoją ochotę na seks i istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie jest. Rozwiązanie jest proste – musicie zadbać o swoje poczucie bezpieczeństwa. Pomyślcie nad tym, aby zamontować kluczyk w drzwiach pokoju (u ciebie lub u niego albo w obu miejscach). To banalny drobiazg, a skutkuje sukcesem w wielu przypadkach.

Brak miłości, niezbędnej aby wywołać ochotę na seks u kobiet

Niestety, musisz przeanalizować i tę możliwość. Może przyczyną nie jesteś wcale ty i twoje problemy, ale… brak uczucia do chłopaka. Zastanów się nad tym dokładnie. Czy ostatnio nie masz wrażenia, że on cię drażni? Czy nie irytują cię jego drobne zachowania? Albo czy nie kłócicie się znacznie częściej? A może złapałaś się na tym, że nie masz ochoty spędzać z nim czasu albo chciałabyś poznać kogoś innego?

Jeśli odpowiadasz sobie „tak”, na te ostatnie pytania, to zamiast nad seksem, zastanów się nad związkiem. Może po prostu już go nie kochasz – i w takiej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem z sytuacji będzie zerwanie waszej relacji.

Więcej w kategorii Intymność

 • Antykoncepcja

  Pierwsze objawy ciąży: fakty i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nawet nastolatki, które zabezpieczają się przed ciążą, często obawiają się ewentualnej wpadki. Czytanie for internetowych dotyczących...

 • Intymność

  Mój chłopak nalega na seks!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam dość krępujący problem. Chodzi o to, że jestem ze swoim chłopakiem już osiem miesięcy. Gdzieś...

 • Intymność

  Mam za dużego penisa!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Potrzebuję pomocy. Wiem, że zwykle mężczyźni mają kompleksy na punkcie zbyt małych członków i mój problem...

 • Intymność

  Choroby weneryczne

  Autor: Redakcja TeenZone

  Każdy niezabezpieczony stosunek seksualny, niesie ze sobą nie tylko ryzyko niechcianej ciąży, ale także możliwość zakażenia...

 • Intymność

  Chłopak pyta o seks z byłym. Co odpowiedzieć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój chłopak wie, że nie byłam dziewicą, kiedy się poznaliśmy. Nigdy jednak nie pytał o mojego...

Do góry