Połącz się z nami

Przygodny seks na imprezie i… ryzyko ciąży

Życie seksualne

Przygodny seks na imprezie i… ryzyko ciąży

„Mam wielki problem. Chodzi o to, że w zeszłym tygodniu byłam na imprezie. No i wypiłam za dużo, nawet nie mam pojęcia, jak to się stało, trzy piwa tak na mnie podziałały, że aż sama byłam w szoku. I stało się – uprawiałam seks z moim dobrym kolegą. W toalecie, nawet niewiele pamiętam! Pomijając już fakt, jak bardzo jest mi wstyd i że czuję się jak jakaś tania… ech, wiadomo, to jeszcze dzisiaj rano dopiero uświadomiłam sobie, że przecież mogę być w ciąży! On się nie zabezpieczył, ja nie biorę pigułek. Jestem absolutnie przerażona, nie mogę normalnie funkcjonować, jeść, spać. Co mam robić?” Zosia, 16l.

Problem Zosi jest bez wątpienia jednym z tych „poważnych”. Nie oszukujmy się – wizja ciąży po przygodnym, imprezowym seksie może być naprawdę przerażająca. Co właściwie możesz zrobić, gdy i ty postąpiłaś w taki sposób?

Po pierwsze – jeśli możesz, weź tabletkę „po”

Tabletka „po” to popularne określenie na specjalne pigułki, które poprzez swoje działanie (m.in. zagęszczają śluz w drogach rodnych kobiety) nie dopuszczają do zapłodnienia w przypadku podjęcia tzw. „ryzykownych” stosunków. Uprawianie seksu na imprezie, w dodatku z kimś przypadkowym i bez zabezpieczenia z pewnością jest właśnie taką sytuacją.

Pigułki „po” działają do 72 godzin od stosunku – oczywiście im wcześniej się taką pastylkę zażyje, tym lepiej. Można ją kupić w aptece bez recepty, ale przygotuj się na wydatek około 100 zł – i na wszelki wypadek, skontaktuj się z lekarzem.

Po drugie – oblicz swój cykl

Musisz sprawdzić, w którym momencie cyklu doszło do stosunku. Ogólnie przyjmuje się, że jeżeli cykl kobiety trwa około 28 dni (od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejnym okresem), to dni płodne zaczynają się po dziesięciu dniach od rozpoczęcia się miesiączki i trwają przez około tydzień.

Jeśli uprawiałaś seks właśnie w okolicach tego „zagrożonego tygodnia” i nie używaliście zabezpieczenia, to szanse na zapłodnienie mogą być niestety dość spore. Jeżeli jednak stosunek odbył się np. na dzień przed spodziewaną miesiączką, to spokojnie – ryzyko ciąży jest minimalne.

Oczywiście od tej reguły zdarzają się wyjątki, jednak są one rzadkie. Zdecydowana większość kobiet zachodzi w ciążę właśnie w okresie dni płodnych. A wiedza o tym może sprawić, że będziesz spokojniejsza.

Po trzecie – wiedz, że nie jest tak łatwo zajść w ciążę

To dla uspokojenia, zanim będziesz mogła się przekonać, czy faktycznie doszło do zapłodnienia. Tak naprawdę „zrobienie dziecka” to wcale nie taka prosta sprawa. Olbrzymia część kobiet boi się niepotrzebnie, ponieważ wkrótce dostaje miesiączkę – a ewentualne opóźnienia wynikają np. ze stresu. Zatem głowa do góry – póki jeszcze nic nie wiesz, nie załamuj się. Nie musi być tak źle. I nie doszukuj się objawów ciąży przed terminem okresu, bo to naprawdę bez sensu.

Po czwarte – zrób test w terminie miesiączki

Naprawdę – w terminie miesiączki, wcześniej nie ma sensu! Jeśli głupio ci go kupić, to idź po prostu do hipermarketu, gdzie są kasy samoobsługowe – dzięki temu nikt nie będzie widział, co kupujesz.

Zasada działania testu jest prosta. Trzy krople pierwsze, porannego moczu wkraplasz do specjalnego otworka w teście i czekasz około 5 minut. Jeśli test wyjdzie pozytywny, zobaczysz dwie kreseczki – jedna z nich może być znacznie bledsza od drugiej (test nadal jest pozytywny). Jedna kreska to brak ciąży – i wtedy spokojnie czekasz na okres. Gdy nie pojawi się w ciągu tygodnia, warto powtórzyć test. Pamiętaj jednak, ze stres w dużym stopniu może opóźnić okres.

To ciąża!

A co, jeżeli twój najczarniejszy scenariusz okaże się możliwy? Pamiętaj, by w miarę możliwości zachować spokój. Przede wszystkim musisz porozmawiać z kimś, komu ufasz – mama, babcia, ciocia, mama koleżanki. Ktoś, kto doradzi ci, co dalej.

Zastanów się także, czy w razie czego możesz liczyć na pomoc ojca dziecka – czy w ogóle go znasz, czy raczej nawet nie potrafisz przypomnieć sobie jego twarzy. To ma także ogromne znaczenie dla całej tej sprawy.

Oczywiście możesz mieć ochotę sięgnąć po tabletki poronne z Internetu – ale nie rób tego, bo w ten sposób ryzykujesz swoje życie. Nie wiesz, co w takich pastylkach jest i jak wpłynie to na twój organizm.

Dopiero po rozmowie z kimś dorosłym i odpowiedzialnym zadecydujecie wspólnie, co robić. I chociaż zapewne najbardziej się tego boisz, to doświadczenie pokazuje, że najczęściej takimi osobami są właśnie rodzice.

Więcej w kategorii Życie seksualne

 • Intymność

  Wstyd przed nagością

  Autor: Redakcja TeenZone

  Emila, 17 lat: Po dwóch latach bycia z obecnym chłopakiem, postanowiłam, że chcę przeżyć z nim...

 • Intymność

  Masturbacja a wyrzuty sumienia

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie. Mam bardzo duży problem. Chodzi o to, że dość często się masturbuję… a potem czuję...

 • Intymność

  Brak przyjemności z seksu

  Autor: Redakcja TeenZone

  Miało być wspaniale. Czekaliście na to od dłuższego czasu, zabezpieczaliście się, przygotowywaliście – gdy jednak doszło...

 • Intymność

  Mój chłopak prosi mnie o nagie fotki

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam poważny problem i proszę was o pomoc. Od roku spotykam się z Jakubem. Jest nam...

 • Intymność

  Jak odmówić seksu oralnego?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Zwracam się do was z nietypową prośbą. Niestety, nie mam nikogo, z kim mogłabym swobodnie porozmawiać...

Do góry