Połącz się z nami

Prezerwatywy – to musisz wiedzieć

Antykoncepcja

Prezerwatywy – to musisz wiedzieć

Teoretycznie o prezerwatywach wiemy wszystko, co potrzeba. W praktyce jednak nasza wiedza sprowadza się do tego, że „gumka” chroni przed ciążą i chorobami. Dobrze byłoby zatem nieco poszerzyć horyzonty i dowiedzieć się nieco więcej.

Aby jednak nieco was zachęcić, dodamy, że wszystkie te informacje są nie tylko ciekawe, ale i z pewnością przydatne. Warto wiedzieć więcej, by zwyczajnie nie dać się zaskoczyć.

Odrobinka historii
Ale tylko odrobina! Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że prezerwatywa, tak popularna w dzisiejszych czasach, to wynalazek znany już od setek lat. Nie zawsze jednak wyglądała ona tak, jak dzisiaj. Na początku bowiem jako zabezpieczenia nakładanego na penisa używano… błony z jelita cielęcego. Brzmi okropnie, prawda? Pozostaje nam się cieszyć, że dzisiaj wygląda to już zupełnie inaczej.

Na ile jest skuteczna?
Wielu nastolatków przyjmuje za pewnik, że zastosowanie prezerwatywy to 100% ochrona przed ciążą i chorobami. Niestety, nie jest tak do końca.

Przy prawidłowo użytej prezerwatywie szanse na to, że plemnik przeniknie przez lateks są właściwie bliskie zeru. Jednak problem polega na tym, że użytkownicy prezerwatyw często popełniają drobne błędy, przez które już może dojść do zapłodnienia. I dlatego właśnie ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu prezerwatyw oceniane jest na około 5-15%. Innymi słowy, 5 do 15 na 100 kobiet uprawiających seks przy użyciu prezerwatyw widzi pod koniec miesiąca dwie kreski na teście ciążowym.

Jeśli chodzi o możliwość zarażenia wirusem HIV, to specjaliści ochronę te oceniają jako dobrą – daje ona ponad 80% skuteczności.

Błędy przy używaniu prezerwatyw

Aby nie doprowadzić do zwiększonego ryzyka zapłodnienia, należy unikać pewnych standardowych błędów. Sprawdź, czy do tej pory zachowałeś/łaś wystarczającą ostrożność.

Prezerwatywa po terminie
Bardzo rzadko sprawdzamy, czy prezerwatywa, którą mamy użyć, nie przekroczyła już terminu ważności. A to bardzo ważne! Przeterminowana guma znacznie łatwiej pęka, a przecież w niektórych przypadkach nie chodzi o kwestię dni, ale nawet… lat.

Prezerwatywa w złym rozmiarze
Standardowe gumki, czyli te, które kupisz w kiosku czy drogerii, przeznaczone są dla panów z przyrodzeniem średniej wielkości. Jeżeli jednak wiesz, że twój penis (albo penis twojego partnera) jest większy lub mniejszy od standardowego, to musicie kupować gdzie indziej (świetnie sprawdza się tutaj Internet). W przeciwnym razie prezerwatywa będzie pękać albo się zsuwać.

Niewłaściwe przechowywanie
Prezerwatywa noszona w kieszeni przez długie miesiące, w portfelu, w plecaku… znasz to? Niestety, takie przechowywanie gumki może doprowadzić do jej uszkodzenia. A dalej… to już wiadomo.

Nieumiejętne zakładanie
W wielu przypadkach zdarza się, że to kobieta zakłada prezerwatywę na penis partnera. Nie ma w tym niczego złego, o ile… nie ma ona bardzo długich paznokci, którymi może zrobić mikrouszkodzenia w prezerwatywie. A te są już wystarczające, aby plemniki dostały się tam, gdzie chcą.

Zakładanie w nieodpowiednim czasie
Prezerwatywa powinna być założona przed wprowadzeniem penisa do pochwy – to prosta i krótka instrukcja. Niestety, wielu z nas po prostu nie lubi kochać się „w gumie”. Ma ona charakterystyczny zapach, zmniejsza intensywność doznań – niektórzy wpadają zatem na pomysł, aby prezerwatywę założyć tuż przed samym wytryskiem. I tutaj niestety możemy zdziwić się efektem takich eksperymentów. Specjaliści podkreślają, że już przed właściwym, pełnym wytryskiem dochodzi do wydobycie się preejakulatu – czyli substancji zawierającej małe ilości plemników. A do zapłodnienia, jak wiadomo, wystarczy tylko jeden.

Jeśli nie lubicie prezerwatyw….
Niechęć do prezerwatyw nie jest niczym nowym ani zaskakującym, ale dla wielu jest to konieczność. Warto zatem pamiętać o różnych opcjach. Jeśli bardzo mocno przeszkadza wam zapach lateksu, to wybierzcie prezerwatywy a aromacie truskawkowym czy malinowym. Dla urozmaicenia wrażeń możecie sięgnąć po gumki z wypustkami, a w celach podniesienia skuteczności gumki – po te ze środkiem plemnikobójczym. Warto także wspomnieć o prezerwatywach dla mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem, który zdarza się szczególnie często u osób poniżej 25 roku życia.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja dla nastolatków

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście decyzję – rozpoczynacie współżycie seksualne. Zanim jednak to nastąpi, musicie wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Na...

 • Antykoncepcja

  Pierwszy raz a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ewa, 15 lat: Od ponad dwóch lat jestem z moim obecnym chłopakiem. Bardzo się kochamy i...

 • Antykoncepcja

  Pigułka „po” – co musisz wiedzieć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  W ciągu ostatnich tygodni sporo można było usłyszeć o tym, że tzw. pigułki „po” będą dostępne...

 • Antykoncepcja

  Petting a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Petting jest jedną z najczęstszych aktywności seksualnych wśród młodych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na...

Do góry