Połącz się z nami

Antykoncepcja

Prezerwatywy

Metod, dzięki którym możliwe jest uniknięcie ciąży jest bardzo wiele. Poszczególne metody mogą się różnić między sobą stopniem skuteczności, ceną czy też komfortem używania przez partnerów seksualnych. Dlatego rozwiązaniem optymalnym, które jest równocześnie jedną z najbardziej powszechnie używanych i popularnych metod antykoncepcji są prezerwatywy. Jest to środek przeznaczony przede wszystkim dla mężczyzn i to właśnie oni najchętniej po niego sięgają. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieją także środki, które mają mieć analogiczne działanie, jak prezerwatywy, czyli zabezpieczać w sposób barierowy. Najbardziej znane damskie „prezerwatywy” to między innymi kapturki naszyjkowe oraz dopochwowe.

Prezerwatywy znane są już od starożytności. Na początku swojej historii były one wytwarzane z jelit zwierzęcych. Na szczęście dziś produkcja odbywa się w bardziej humanitarny sposób i głównym składnikiem, z którego wytwarzane są prezerwatywy jest lateks, czyli mleczko kauczukowe. Tego typu środek stanowi przede wszystkim mechaniczną barierę, która trwale uniemożliwia dostanie się nasienia do kanału szyjki macicy. Każda prezerwatywa, niezależni od marki, posiada na swojej „główce” malutką wypustkę, która ma za zadanie zbierać spermę powstałą w trakcie wytrysku z cewki moczowej. Skuteczność tej metody jest oceniana bardzo wysoko, jednak u młodych osób, które dopiero zaczynają swoje życie seksualne, skuteczność jest nieco niższa. Dodatkowo w celu wzmocnienia ochrony można stosować prezerwatywy w towarzystwie innych środków, na przykład pianek plemnikobójczych. Jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasada to z pewnością jesteśmy w stanie zapewnić sobie skuteczną ochronę na najwyższym poziomie. Pierwszym czynnikiem jest sama prezerwatywa. Wysoką jakość, a tym samym bezpieczeństwo, są w stanie zapewnić środki kupowane w aptekach. Kupowanie w punktach farmaceutycznych daje nam pewność, że prezerwatywa jest dopuszczona do legalnego handlu, a także transportowana i przechowywana w odpowiednich warunkach, które nie powodują uszczerbku na jakości. Magazynowanie w tym przypadku jest bardzo istotne. Trzymanie jej w miejscach wilgotnych czy też w takich, w których może dojść do uszkodzenia kończy się często na spadku skuteczności. Lepiej więc trzymać prezerwatywę w portfelu czy w szufladzie, niż w kieszeni od spodni.

Jak każda metoda antykoncepcji prezerwatywy posiadają swoje wady oraz zalety. Wszystkie te punkty powinny być przeanalizowane indywidualnie, ponieważ dopiero wtedy można stwierdzić, czy wady na tyle nam przeszkadzają, by skupić się na innych metodach antykoncepcji. Niewątpliwie do zalet należy zaliczyć fakt, że prezerwatywy są powszechnie dostępne, nie potrzeba nam na nie recepty i może je uzyskać o każdej porze dnia czy nocy, na przykład w aptekach czy na stacjach benzynowych. Zachęcająca jest także cena środka, która jest właściwie najniższa pośród wszystkich pozostałych metod antykoncepcji. Warto zaznaczyć, że prezerwatywy nie chronią tylko i wyłącznie przed niechcianą ciążą, ale także skutecznie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (tak zwane choroby weneryczne), takimi jak wirus HIV.

Wady są właściwie nie tak bardzo znaczące, ponieważ nie wpływają w dużym stopniu na skuteczność. Niektórym może przeszkadzać to, że cała procedura rozpakowywania, zakładania czy zdejmowania prezerwatywy może nieco zaburzyć przyjemną atmosferę między partnerami. Niektórzy mężczyźni są także uczuleni na lateks, co sprawia, że używanie tego środka staje się praktycznie niemożliwe. Zawsze też istnieje ryzyko zsunięcia się prezerwatywy czy też jej pęknięcia, jednak są to bardzo sporadyczne sytuacje, związane także z nieumiejętnym użytkowaniem prezerwatywy. Aby zachować wtedy skuteczność antykoncepcyjną, konieczne może być zastosowanie antykoncepcji po stosunku – tzw. tabletka po. Mężczyźni mogą także narzekać na to, że przez prezerwatywę osłabione są nieco bodźce czuciowe i przyjemność czerpana ze stosunku nie jest aż tak bardzo odczuwalna, jak w przypadku kontaktu seksualnego bez niej. Najważniejsze jest jednak to, by nauczyć się prawidłowo zakładać prezerwatywę i nie skupiać się tak bardzo na jej towarzystwie, a wtedy doznania z pewnością będą znacznie większe.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja hormonalna dla nastolatki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli podjęłaś już decyzję o podjęciu współżycia seksualnego, to z całą pewnością myślisz również o antykoncepcji....

 • Antykoncepcja

  Jak działa tabletka po – Postinor Duo

  Autor: Redakcja TeenZone

  Antykoncepcja awaryjna, tak zwana "tabletka po", budzi do dziś wiele kontrowersji. Dla jednych jest to awaryjny...

 • Antykoncepcja

  Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ciąża w wieku szesnastu czy siedemnastu lat jest zwykle prawdziwym dramatem dla pary, która się o...

 • Antykoncepcja

  Pigułka „po” – co musisz wiedzieć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  W ciągu ostatnich tygodni sporo można było usłyszeć o tym, że tzw. pigułki „po” będą dostępne...

 • Antykoncepcja

  Dni płodne i owulacja

  Autor: Redakcja TeenZone

  Owulacja oraz powiązane z nią dni płodne, to podstawowe pojęcia dotyczące zdrowia i świadomości seksualnej każdej...

Do góry