Połącz się z nami

Jak się całować czyli zostań mistrzem całowania!

Intymność

Jak się całować czyli zostań mistrzem całowania!

To pytanie zadają sobie zarówno ci, którzy jeszcze nigdy się nie całowali, jak i ci, którzy mają już swój pierwszy raz za sobą – ale nie wiedzą, czy właściwie całują dobrze. Warto więc kierować się kilkoma ważnymi wskazówkami.

Niektórzy sądzą, że nie można nauczyć się całowania, w myśl zasady: „Każdy całuje po swojemu”. To kompletna nieprawda! Całowanie to sztuka, którą można opanować. Nie wierz więc fałszywym opiniom i dowiedz się, jak być „całującym perfekcjonistą”.

Po pierwsze chcesz się dobrze całować – całuj się powoli!
Jednym z podstawowych błędów, jakie są popełnianie przez osoby niedoświadczone w całowaniu, jest zwyczajny… pośpiech. Czasem powodem nagłych ruchów jest chęć posiadania „tego już za sobą”, innym razem przyczyną jest niewiedza. W każdym razie, jeżeli całujesz zbyt szybko, może się okazać, że drugiej osobie wcale się to nie podoba. Było tak na przykład w przypadku 15-letniej Olgi:

– Kiedy całowałam się z moim chłopakiem po raz pierwszy, to zrobiłam to tak, jak na serialach czy filmach – szybko i hm… dość mocno. Wydawało mi się, że było w porządku, chociaż byłam zdziwiona, że nie czułam tej wielkiej przyjemności, o której każdy mi mówił. W końcu, po kilku tygodniach, mój chłopak powiedział mi z zakłopotaniem, że za bardzo „rzucam się” na niego. Byłam na niego trochę zła, że nie powiedział mi tego wcześniej, ale szybko mi przeszło. Teraz już całujemy się powolutku – przynajmniej na początku. To trochę jak „gra wstępna w całowaniu” – podkreśla Olga.

Warto zauważyć, że pocałunki – a zwłaszcza te pierwsze, to sposób na delikatne poznanie bliskiej osoby pod zupełnie nowym kątem. Dlatego nie spiesz się – całuj najpierw kąciki ust, delikatnie muskaj powierzchnię warg swoimi ustami – rób to tak, jakbyś chciał/a się „przedstawić”.

Po drugie – używaj rąk aby całować się namiętnie!
Tak, to ma naprawdę wielkie znaczenie! Kiedy się z kimś całujesz, cudowne jest uczucie, gdy ta osoba cię dotyka. Przejeżdżaj więc po plecach swojego chłopaka / dziewczyny, dotykaj jej/jego policzków, muskaj palcami ramiona. Im bardziej jesteście blisko, tym na większą bezpośredniość dotyku możecie sobie pozwolić.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewien błąd, który często popełniają nowicjusze – a zwłaszcza młodzi mężczyźni. „Używaj rąk” to nie wskazówka tożsama z „Dotykaj jej pupy”. Dlaczego kobieta może to odebrać w inny, niż oczekiwany, sposób?

– Mój chłopak, kiedy pierwszy raz się całowaliśmy, od razu położył mi ręce na tyłku – podkreśla 17-letnia Iwona. – Byłam oburzona! Poczułam się tak, jakby to nie była dla niego romantyczna chwila, ale jedynie okazja, by się do mnie… dobrać. Powiedziałam mu o tym i przestał tak robić. Gdyby tego nie zmienił, chyba bym z nim wtedy zerwała.

Po trzecie: Pewność siebie jest niezbędna przy całowaniu
Na ile to tylko możliwe, staraj się być pewny lub pewna siebie. Nie myśl ciągle o tym, że nie umiesz się całować, nie wycofuj się nagle, gdy już zacząłeś/łaś to robić! Pewność siebie będzie twoim wielkim atutem.

Po czwarte: Ćwicz całowanie aby całować się dobrze
Innymi słowy, całuj też czoło, palce czy policzki swojego chłopaka lub swojej dziewczyny. Nie rezerwuj tego wyłącznie dla ust – dzięki temu już wkrótce odkryjesz, dlaczego całowanie jest tak naprawdę przyjemne.

Po piąte: Chcesz się całować? Zadbaj o świeży oddech!
Ale – co bardzo ważne, nie oznacza to, że musisz ciągle trzymać w ustach gumę miętową (a już na pewno nie całuj się w ten sposób, to ogromny błąd!). Ładny zapach to też czekolada albo… kawa. Jeśli właśnie wypiłaś/łeś szklankę tego aromatycznego napoju, śmiało możesz pocałować swojego bliską ci osobę.

Nigdy się nie zmuszaj do pocałunku!
Pamiętaj, że jeżeli czujesz wewnętrzny opór przed całowaniem – nie zmuszaj się do tego. Jeśli nie masz ochoty na pocałunki „z języczkiem” – powiedz o tym chłopakowi albo dziewczynie. Zmuszanie się odbierze ci bowiem całą przyjemność z tej wspaniałej czynności – a przecież zupełnie nie o to chodzi, prawda?

Więcej w kategorii Intymność

Do góry