Połącz się z nami

Pominięta tabletka antykoncepcyjna

Antykoncepcja

Pominięta tabletka antykoncepcyjna

Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną dawkę hormonów, która wpływając na organizm kobiety, pozwala zapobiegać niechcianej ciąży. Przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych niezwykle ważna jest systematyczność – w dużej mierze to właśnie ona determinuje ich skuteczność. Co zatem dla skuteczności antykoncepcyjnej oznacza jedna pominięta lub zapomniana pigułka?

Kluczem do zrozumienia tego, jak pominięta pigułka wpłynie na skuteczność antykoncepcji, jest ustalenia w którym dniu cyklu aktualnie się znajdujemy. To od tego zależą nasze dalsze działania oraz możliwość wystąpienia potencjalnej ciąży.

Jeżeli tabletka antykoncepcyjna została pominięta krócej niż 12 godzin temu, należy jak najszybciej przyjąć ową tabletkę a kolejną o zwykłej porze. W tym przypadku skuteczność antykoncepcji nie jest zmniejszona.

Jak postąpić gdy od pominięcia pigułki antykoncepcyjnej minęło więcej niż 12 godzin? Wszystko zależy teraz od tego w którym dniu cyklu się znajdujemy.

Jeżeli pominięto pigułkę między pierwszym a siódmym dniem, należy przyjąć ową tabletkę antykoncepcyjną tak szybko jak to jest możliwe, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Przez kolejnych siedem dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji, gdyż skuteczność działania pigułek antykoncepcyjnych uległa zmniejszeniu.

Jeżeli pominięta tabletka antykoncepcyjna wypada między ósmym a czternastym dniem cyklu, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą pigułkę, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch jednocześnie. W tym wypadku, ochrona przed ciążą nie jest na ogół zmniejszona i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.

Gdy zdarzyło się nam zapomnieć pigułki antykoncepcyjnej między piętnastym a dwudziestym czwartym dniem cyklu, owa pominięta pigułka antykoncepcyjna powinna zostać przyjęta tak szybko jak to możliwe, nawet jak oznacza to przyjęcie dwóch na raz. W tym wypadku nie przyjmujemy tabletek placebo (nie robimy przerwy), tylko od razu przystępujemy do przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania.

Gdy pominięta tabletka antykoncepcyjna spowoduje brak krwawienia w okresie przyjmowania pigułek placebo, należy wykonać test ciążowy aby wykluczyć potencjalną ciążę.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Pierwszy raz a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ewa, 15 lat: Od ponad dwóch lat jestem z moim obecnym chłopakiem. Bardzo się kochamy i...

 • Antykoncepcja

  Fałszywie dodatni test ciążowy – poznaj przyczyny, zanim wpadniesz w panikę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Długo zwlekałaś z testem, ale w końcu zdobyłaś się na odwagę. Po cichu liczysz na jedną...

 • Antykoncepcja

  Prezerwatywy

  Autor: Redakcja TeenZone

  Metod, dzięki którym możliwe jest uniknięcie ciąży jest bardzo wiele. Poszczególne metody mogą się różnić między...

 • Antykoncepcja

  Mój chłopak nie chce używać prezerwatyw!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję – chcecie rozpocząć współżycie seksualne, a przed wami ten ważny, pierwszy raz. Wydawałoby...

 • Antykoncepcja

  Petting a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Petting jest jedną z najczęstszych aktywności seksualnych wśród młodych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na...

Do góry