Połącz się z nami

Pominięta tabletka antykoncepcyjna

Antykoncepcja

Pominięta tabletka antykoncepcyjna

Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną dawkę hormonów, która wpływając na organizm kobiety, pozwala zapobiegać niechcianej ciąży. Przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych niezwykle ważna jest systematyczność – w dużej mierze to właśnie ona determinuje ich skuteczność. Co zatem dla skuteczności antykoncepcyjnej oznacza jedna pominięta lub zapomniana pigułka?

Kluczem do zrozumienia tego, jak pominięta pigułka wpłynie na skuteczność antykoncepcji, jest ustalenia w którym dniu cyklu aktualnie się znajdujemy. To od tego zależą nasze dalsze działania oraz możliwość wystąpienia potencjalnej ciąży.

Jeżeli tabletka antykoncepcyjna została pominięta krócej niż 12 godzin temu, należy jak najszybciej przyjąć ową tabletkę a kolejną o zwykłej porze. W tym przypadku skuteczność antykoncepcji nie jest zmniejszona.

Jak postąpić gdy od pominięcia pigułki antykoncepcyjnej minęło więcej niż 12 godzin? Wszystko zależy teraz od tego w którym dniu cyklu się znajdujemy.

Jeżeli pominięto pigułkę między pierwszym a siódmym dniem, należy przyjąć ową tabletkę antykoncepcyjną tak szybko jak to jest możliwe, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Przez kolejnych siedem dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji, gdyż skuteczność działania pigułek antykoncepcyjnych uległa zmniejszeniu.

Jeżeli pominięta tabletka antykoncepcyjna wypada między ósmym a czternastym dniem cyklu, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą pigułkę, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch jednocześnie. W tym wypadku, ochrona przed ciążą nie jest na ogół zmniejszona i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.

Gdy zdarzyło się nam zapomnieć pigułki antykoncepcyjnej między piętnastym a dwudziestym czwartym dniem cyklu, owa pominięta pigułka antykoncepcyjna powinna zostać przyjęta tak szybko jak to możliwe, nawet jak oznacza to przyjęcie dwóch na raz. W tym wypadku nie przyjmujemy tabletek placebo (nie robimy przerwy), tylko od razu przystępujemy do przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania.

Gdy pominięta tabletka antykoncepcyjna spowoduje brak krwawienia w okresie przyjmowania pigułek placebo, należy wykonać test ciążowy aby wykluczyć potencjalną ciążę.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Globulki, pianki, żele plemnikobójcze

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spermicydy czyli środki plemnikobójcze wciąż nie cieszą się dużym stopniem zaufania wśród osób stosujących antykoncepcję. Wynika...

 • Antykoncepcja

  Pigułka „po” – co musisz wiedzieć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  W ciągu ostatnich tygodni sporo można było usłyszeć o tym, że tzw. pigułki „po” będą dostępne...

 • Antykoncepcja

  Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ciąża w wieku szesnastu czy siedemnastu lat jest zwykle prawdziwym dramatem dla pary, która się o...

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

 • Antykoncepcja

  Tabletki antykoncepcyjne – szkodliwe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marta, 17 lat: Wraz ze swoim chłopakiem, postanowiliśmy, że niedługo rozpoczniemy współżycie. Chciałabym się zabezpieczyć przed...

Do góry