Połącz się z nami

Poczucie winy z powodu masturbacji? To problem częstszy, niż sądzisz!

Intymność

Poczucie winy z powodu masturbacji? To problem częstszy, niż sądzisz!

„Mam na imię Zosia. Mój problem jest tak krępujący, że raczej nie ma szans, żebym zwróciła się do kogoś „na żywo”, piszę więc do was. Chodzi o masturbację. Robię to od dwóch lat i od dwóch lat męczę się z wyrzutami sumienia. Zawsze obiecuję sobie, że to już ostatni raz, że więcej nie będę, a potem i tak mi się nie udaje. Co mam ze sobą zrobić? To strasznie męczące…” Zosia, 15l.

Większość osób, które mają wyrzuty sumienia z powodu masturbacji sądzi, że to wyjątkowo złożony problem, który dotyczy niewielu. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej – to dość powszechna „sprawa”. Dowiedz się, jak sobie pomóc, gdy i ciebie notorycznie dopadają wyrzuty sumienia.

Dlaczego masturbacja rodzi poczucie winy?

Zajmijmy się podstawowym pytaniem – nie, nie tym, jak przestać się masturbować, ale dlaczego w ogóle ta czynność rodzi w nas wyrzuty sumienia. Oczywiście przyczyny mogą być bardzo indywidualne, ale w zdecydowanej większości chodzi o:

Poczucie, że robi się coś niewłaściwego

Po prostu. Czujemy się „nieczyści” albo wręcz nienasyceni – jak inaczej wyjaśnić codzienną masturbację albo nawet taką powtarzającą się kilka razy dziennie?

Zauważ, że żyjemy w czasach, w których teoretycznie mówi się sporo o seksie. W praktyce jednak wciąż bywa to temat tabu, trudno się go porusza. Rodzice często krzyczą na swoje dzieci, które próbują masturbacji albo dotykają się w miejsca intymne. Te, które bawią się „w lekarza”, oglądając swoje intymne okolice, często bywają karane. Z takich dzieci często wyrastają nastolatkowie, którzy czują, że coś jest z nimi nie tak, że robią coś niewłaściwego. Przecież tak często słyszeli, że nie wolno!

Zawstydzenie swoimi potrzebami

W organizmie nastoletniego człowieka buzują hormony i pojawia się bardzo duże zainteresowanie seksem. To naturalne – wysoki popęd powstaje w momencie, gdy nasze ciała są już gotowe na seks (ciała, nie zawsze psychika) i są w idealnym pod kątem medycznym wieku do poczęcia dziecka.

Dla wielu nastolatków jest to jednak szokujące. Jeśli nie są uświadomieni, co dzieje się z ich organizmami, mogą się zawstydzeni swoimi własnymi potrzebami. Mogą mieć wyrzuty sumienia – wiele nastolatków boi się swojego pociągu i tego, co czuje ich ciało. Boją się, że wysoki popęd świadczy o nich źle.

Sprzeczność z religią katolicką

No cóż – według religii katolickiej masturbacja jest grzechem. Odniesiemy się do tego, niemniej trzeba przyznać, że sprawa jest tu trudna – zgodnie z naukami Kościoła, masturbując się, robimy coś złego. To z kolei rodzi wyrzuty sumienia u nastolatka, chęć oczyszczenia się podczas spowiedzi i późniejsze kolejne „grzechy”.

Jak sobie pomóc?

To najważniejsze pytanie, prawda? Już wyjaśniamy.

Pierwsze, co musisz zrobić, to się wyedukować. Mamy zatem dla ciebie garść informacji:

 • Wysoki popęd płciowy i chęć częstej masturbacji jest absolutną normą w wieku lat kilkunastu. Pod żadnym pozorem nie myśl, że coś jest z tobą nie tak – to nieprawda. Według statystyk, regularnie masturbuje się aż 97% chłopaków i 90% dziewcząt. Niektórzy twierdzą, że pozostała część po prostu kłamie.
 • Masturbowanie się jest dobre dla zdrowia. Naprawdę! Niesie za sobą wiele ważnych wartości – pomaga poznać swoje ciało, rozładowuje napięcie, ułatwia zasypianie, poprawia samopoczucie i jest treningiem przed współżyciem. Jeśli kiedykolwiek usłyszałeś lub usłyszałaś informacje typu: „Masturbacja powoduje niepłodność” to uwierz – są one wyssane z palca. To wierutne kłamstwo.
 • Psychologowie polecają masturbację nastolatkom! Czy wiesz, dlaczego? Pomaga ona „doczekać” momentu, w którym podejmiemy współżycie z osobą, którą dobrze znamy i kochamy. To taki bezpieczny zamiennik seksu – dzięki niemu zyskujesz cierpliwość, by ten prawdziwy pierwszy raz przeżyć zgodnie ze swoimi planami.
 • Masturbując się, nie robisz nic złego. Absolutnie nic (zakładając, że nie robisz sobie krzywdy – np. używając dziwnych przedmiotów)! Masturbacja nie czyni nikomu krzywdy, jest dobra dla zdrowia, dla psychiki, pozwala przygotować się do życia seksualnego oraz poznać swoje ciało. Wiele nastolatków przy masturbacji poznaje, czym jest orgazm. I potrafi później przenieść tę wiedzę na życie seksualne z partnerem – ma to wielki wpływ na związek.

Podsumowując: nie ma żadnego powodu, aby mieć wyrzuty sumienia z powodu masturbowania się! Jeśli regularnie się masturbujesz, to wszystko jest z tobą w porządku – i możemy cię zapewnić, że robi tak olbrzymia większość twoich znajomych.

Jeśli natomiast chodzi o wyrzuty sumienia z powodu sprzeczności masturbacji z nakazami wiary katolickiej – to bardzo indywidualna sprawa, o której można porozmawiać z zaufanym księdzem.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Mój chłopak nie chce uprawiać seksu a ja tak!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Jestem chyba w najbardziej obciachowej sytuacji roku. Chodzi o to, że jestem z moim chłopakiem Łukaszem...

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

 • Intymność

  Masturbacja bez tajemnic. To musisz wiedzieć!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Masturbacja w naszym społeczeństwie jest poniekąd tematem tabu. Choć dotyczy większości z nas, mało kto otwarcie...

 • Intymność

  Błona dziewicza a pierwszy raz

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pierwszy raz, szczególnie w oczach dziewcząt, kojarzony jest z możliwym do wystąpienia dyskomfortem w postaci bólu...

 • Intymność

  Pierwszy pocałunek

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niezależnie od tego czy jesteś chłopakiem czy też dziewczyną, swojego pierwszego pocałunku nigdy nie zapomnisz. Jest...

Do góry