Połącz się z nami

Pigułki i tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja

Pigułki i tabletki antykoncepcyjne

Odpowiedni i przemyślany dobór najlepszych środków antykoncepcyjnych jest niewątpliwie bazą, na której można budować zdrowy związek między dwiema osobami. Tabletki antykoncepcyjne od kilku już lat cieszą się ogromną popularnością. Coraz więcej par sięga właśnie po to rozwiązanie. Jest ono idealne, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy w stałym związku i stosunki seksualne są regularne. W innym przypadku lepiej skupić się na mniej inwazyjnych metodach, jak na przykład prezerwatywy.

To co z pewnością przemawia za wyborem pigułek antykoncepcyjnych to fakt, że zapewniają one niemal 100% skuteczność. To właśnie z tego powodu kobiety coraz częściej wybierają tę metodę, z czego zadowoleni są także partnerzy pań. Wynika to przede wszystkim z tego, iż nie ma zmniejszenia doznań czy bodźców dotykowych, tak jak to ma często miejsce w przypadku stosowania prezerwatywy. Wiele par uważa, że kochanie się z prezerwatywą nie pozwala na całkowite rozluźnienie, ponieważ w powietrzu zawsze wisi ryzyko pęknięcia czy zsunięcia się „gumki”. Warto zaznaczyć, że oprócz standardowego przeznaczenia pigułek antykoncepcyjnych, mogą one także w sposób znaczy zmniejszać niektóre dolegliwości kobiece, między innymi te związane z bólami menstruacyjnymi, obrzękiem piersi czy też zmniejszeniem zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Do wad często zaliczane są takie czynniki jak cena czy też ogólny dostęp do tej metody antykoncepcyjnej. W Polsce pigułki antykoncepcyjne sprzedawane są tylko i wyłącznie na receptę. Nie ma żadnych odstępstw od tej zasady, dlatego przed zakupem tabletek należy udać się do lekarza. Jest to bardzo potrzebna praktyka, ponieważ pigułki zawierają spore dawki hormonów, dlatego nie mogą być dobierane samodzielnie czy też na oko przez pacjentki. Przepisanie odpowiednich leków powinno być zawsze poprzedzone badaniami. Niestety, często ginekolodzy zaniedbują te kwestie i przepisują tabletki tylko i wyłącznie na podstawie wywiadu lekarskiego. Warto więc udać się do sprawdzonej poradni ginekologicznej, gdzie zostaniemy dokładnie przebadani. Pigułki antykoncepcyjne zaliczane są do dość drogich sposobów zapobiegania ciąży. Ich cena waha się od ok. 20 zł do nawet 70 zł za opakowanie. Młode osoby często borykają się z brakiem gotówki, przez co cena może stanowić sporą barierę w chęci zabezpieczenia się pigułkami antykoncepcyjnymi.

Pigułki antykoncepcyjne i ich skuteczność

Aby zapewnić oczekiwaną skuteczność pigułek, należy kategorycznie przestrzegać sposobu ich przyjmowania. Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować każdego dnia, najlepiej w odstępach 24 godzinnych. Warto więc wybrać sobie jedną konkretną godzinę, o której zawsze będziemy przyjmować pigułkę. Lepiej brać je wieczorami, ponieważ jeśli przyjmiemy, że codziennie będzie w stanie wziąć tabletkę o 8 rano, pewnego dnia może okazać się, że na przykład zaspaliśmy. Maksymalny czas, o który możemy się spóźnić z przyjęciem to 12 godziny. Po tym czasie może się okazać, że nie jesteśmy chronieni aż tak skutecznie. O tym co zrobić w takim przypadku przeczytać można w artykule Pominięta pigułka antykoncepcyjna. Zastosowanie zawartych tam rad pomoże uchronić się przed nieplanowaną ciążą.

Tabletki antykoncepcyjne możemy podzielić na jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają mniejsze dawki hormonów, dlatego są nieco mniej skuteczne od środków dwuskładnikowych. Należy jednak pamiętać o tym, że zarówno pigułki jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe nie uchronią nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przypadku spontanicznych zbliżeń z mało znaną osobą warto więc skorzystać dodatkowo z prezerwatywy. Pigułki antykoncepcyjne mogą wywołać skutki uboczne, chociaż nowoczesna generacja tabletek pozwala na zmniejszenie tego typu oddziaływań do minimum. Czasami jednak występują przypadki, kiedy kobieta boryka się z silnymi bólami głowy, wymiotami czy też ogólnym osłabieniem. Dużym minusem tabletek antykoncepcyjnych u niektórych pań jest również to, że mogą być one przyczynkiem do spadku libido, czy chęci na zbliżenia seksualne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż gospodarka hormonalna zostaje nieco zachwiana, co powoduje widoczne zmiany w zachowaniu, szczególnie tym, które odnosi się do seksualności pań. Jeśli stany zmęczenia czy też złego samopoczucia utrzymują się przez dłuższy okres czasu może to być sygnał informującym o złym doborze tabletek antykoncepcyjnych.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Spirala antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spirala antykoncepcyjna często bywa nazywana wkładką wewnątrzmaciczną lub też wkładką antykoncepcyjną. Tego typu metoda antykoncepcji budzi...

 • Antykoncepcja

  Seks bez gumki? Przeczytaj, co możesz sobie fundnąć. I nie chodzi o ciążę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy nastolatkowie myślą o seksie bez zabezpieczenia, w głowie pojawia im się przede wszystkim wizja niechcianej...

 • Antykoncepcja

  Globulki, pianki, żele plemnikobójcze

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spermicydy czyli środki plemnikobójcze wciąż nie cieszą się dużym stopniem zaufania wśród osób stosujących antykoncepcję. Wynika...

 • Antykoncepcja

  Pigułka „po” – co musisz wiedzieć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  W ciągu ostatnich tygodni sporo można było usłyszeć o tym, że tzw. pigułki „po” będą dostępne...

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

Do góry