Połącz się z nami

Pigułki antykoncepcyjne – jak rozpoznać, że są źle dobrane?

Antykoncepcja

Pigułki antykoncepcyjne – jak rozpoznać, że są źle dobrane?

Coraz więcej nastolatek decyduje się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie tylko z powodu chęci zabezpieczenia się przed ciążą – motywacją bywa także złagodzenie bólu menstruacyjnego, polepszenie cery, utrata wagi czy uregulowanie cyklu. Problem w tym, że nie zawsze tabletki te są odpowiednio dobrane. Po czym poznać, że nadszedł czas na ich zmianę?

Wbrew pozorom, sprawa nie jest oczywista. Bardzo często zdarza się, że bierzemy nieodpowiednie tabletki, potem występują niepokojące objawy, ale my tych dwóch faktów nie łączymy. Dlatego warto to wyjaśnić.

Zanim dostaniesz receptę na pigułki antykoncepcyjne

Zanim wejdziesz do gabinetu lekarskiego i otrzymasz receptę na pigułki, kilka słów o tym, jak taka wizyta powinna przebiegać. Problematyczne są bowiem dwie rzeczy.

Po pierwsze – wizyta u ginekologa to dla prawie każdej nastolatki poważne, duże przeżycie. Emocji jest bardzo dużo i mają raczej negatywny wydźwięk – zawstydzenie, strach, niechęć. Dlatego trudno jeszcze w tym wszystkim zorientować się, czy lekarz robi coś, co do niego należy. Z naszymi podpowiedziami będzie ci łatwiej to ocenić.

Druga sprawa to podejście lekarzy. Niestety, wielu specjalistów nie robi dokładnego rozeznania w zdrowiu pacjentki, zanim przepisze receptę. Zamiast tego pada krótkie: „spróbujmy tych, zobaczymy, jak będzie”. Pamiętaj zatem – to nie może tak wyglądać!

Oto, jak powinna wyglądać profesjonalna wizyta: najpierw lekarz przeprowadza z tobą wywiad. Oczywiście wywiad lekarski, nie jesteśmy w mtv . Podczas przeprowadzania wywiadu lekarz powinien zapytać cię o choroby (czy np. nie czujesz guzków w piersiach albo czy rak piersi występował w twojej rodzinie, czy palisz papierosy, czy współżyjesz, czy masz jakieś problemy typu padaczka, jak długo trwają twoje miesiączki itd.)

Drugi krok to badanie. Przede wszystkim na fotelu (niestety to konieczność), a poza tym badania w laboratorium. Trzeba sprawdzić, jak wyglądają parametry krwi oraz podstawowe hormony. Dopiero na tej podstawie lekarz powinien wypisać receptę.

Jeśli brakuje ci asertywności, by powiedzieć „przepraszam, ale chyba powinnam najpierw dostać skierowanie na badania”, to poproś mamę, aby poszła z tobą i to załatwiła. Nie daj się zbyć. Warto też wcześniej wypytać o dobrego lekarza.

Bierzesz pigułki i… czyli objawy źle dobranych pigułek antykoncepcyjnych

Ok, trafiłaś na dobrego specjalistę i zaczęłaś brać tabletki. Niestety, nawet wywiad i dobre wyniki badań nie gwarantują, że dane pigułki będą ci służyć. Dlatego musisz wiedzieć, że do lekarza znowu warto się wybrać, jeśli:

 • zaczęłaś przybierać na wadze, chociaż jesz tak samo, jak wcześniej
 • ciągle boli cię głowa
 • bywa, że jest ci niedobrze
 • raz na jakiś czas widzisz na bieliźnie krwawe albo brunatne plamy – i to nie wtedy, kiedy robisz przerwę w braniu tabletek
 • na twojej twarzy/plechach/ramionach pojawił się trądzik
 • masz gorszy nastrój
 • bolą cię piersi

Ważnym objawem jest także brak chęci na seks, chociaż wcześniej było inaczej. Przykład podaje 17-letnia Iza:

– Pierwszy raz tabletki zaczęłam brać pół roku temu, chcieliśmy z moim chłopakiem mieć dobrą antykoncepcję. Z początku było ok, ale potem nagle zupełnie straciłam ochotę na seks. No w ogóle. Nie łączyłam tego w ogóle z tabletkami, w dodatku zaczęliśmy się sprzeczać z moim chłopakiem. Nie rozumiał, po co to robię, po co biorę tabletki, skoro w ogóle nie chcę się z nim kochać. W końcu powiedziałam o tym mojej starszej siostrze, pielęgniarce. Ona od razu domyśliła się, o co chodzi i wysłała mnie znowu do ginekologa. Zmieniłam tabletki i od trzech miesięcy znowu mam ochotę na zbliżenia. Sama nigdy nie zgadłabym, że to w tym tkwi problem – mówi Iza.

Pamiętaj, że tabletki antykoncepcyjne to nie witaminki, ale hormony. Mogą wpłynąć na wiele aspektów twojego samopoczucia, nie tylko w  kontekście fizycznym. Dlatego warto zgłosić się do lekarza nawet z mniej oczywistymi problemami – jeśli od czasu, gdy bierzesz pigułki, czujesz zawroty głowy, to lepiej o tym porozmawiać.

Nie każda dziewczyna może brać pigułki antykoncepcyjne

Niestety, to prawda. Nie każdy organizm dobrze przyjmuje taki rodzaj antykoncepcji. Ryzyko, że tak będzie u ciebie, jest bardzo małe, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli więc próbujesz z trzecim rodzajem pigułek i znów jest coś nie tak – odpuść na jakiś czas i na wszelki wypadek poproś ginekologa i badania hormonalne.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Tabletki antykoncepcyjne – wszystko na temat

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zastanawiasz się nad doustną antykoncepcją hormonalną? Chciałabyś spróbować, ale nie jesteś pewna, czy to dla ciebie?...

 • Antykoncepcja

  Dni płodne i owulacja

  Autor: Redakcja TeenZone

  Owulacja oraz powiązane z nią dni płodne, to podstawowe pojęcia dotyczące zdrowia i świadomości seksualnej każdej...

 • Antykoncepcja

  Pierwszy raz a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ewa, 15 lat: Od ponad dwóch lat jestem z moim obecnym chłopakiem. Bardzo się kochamy i...

 • Antykoncepcja

  Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ciąża w wieku szesnastu czy siedemnastu lat jest zwykle prawdziwym dramatem dla pary, która się o...

 • Antykoncepcja

  Globulki, pianki, żele plemnikobójcze

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spermicydy czyli środki plemnikobójcze wciąż nie cieszą się dużym stopniem zaufania wśród osób stosujących antykoncepcję. Wynika...

Do góry