Połącz się z nami

Pigułka „po” – co musisz wiedzieć?

Antykoncepcja

Pigułka „po” – co musisz wiedzieć?

W ciągu ostatnich tygodni sporo można było usłyszeć o tym, że tzw. pigułki „po” będą dostępne bez recepty. Wokół tego tematu rozpoczęło się dużo dyskusji, z których trudno może być ci „wyłapać” najważniejsze informacje. A temat dotyczy sporej części młodych osób, warto więc uzupełnić tę wiedzę.

Innymi słowy, dowiedz się, czym właściwie jest tabletka „po”, kiedy się ją zażywa, kiedy jest nieskuteczna, jak działa i ile kosztuje.

„Po” wiadomym wydarzeniu

Pigułka „po” to inaczej tabletka, którą przyjmuje się po stosunku zagrażającym powstaniem nieplanowanej ciąży. Taka sytuacja może zaistnieć zarówno z powodu chwilowego „zapomnienia”, jak i przez niedziałającą antykoncepcję – czyli na przykład wtedy, gdy po prostu pęknie prezerwatywa albo dziewczyna zapomina przyjąć tabletki antykoncepcyjnej. Lub on, wbrew zapowiedziom, „nie zdążył” wycofać członka przed wytryskiem (nie polecamy tej metody zapobiegania ciąży!). We wszystkich tych przypadkach może dojść do zapłodnienia i właśnie wtedy zaleca się sięgnięcie po tabletkę „po”.

Środek ten ma działanie hormonalne. W typowych dniach płodnych śluz w szyjce macicy jest bardzo rzadki i ciągnący się – co ułatwia dostęp plemnikom. Dzięki zażyciu takiej właśnie tabletki śluz ten staje się bardzo gęsty, przez co plemniki już nie dotrą do komórki jajowej.

Tabletkę należy zażyć w ciągu 72 godzin. Trzeba jednak dodać, że jej skuteczność jest największa, gdy przyjmuje się ją w trakcie pierwszej doby po feralnym seksie. Później jej skuteczność po prostu spada.

Tabletka „po” a poronienie

Wpływ tabletki zażywanej po stosunku na ewentualne poronienie ciąży to temat wielu dyskusji. Jak jest naprawdę?

Otóż wszystko zależy od tego, kiedy uznajemy ciążę… za ciążę. A mianowicie, do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi w jajowodzie. Aby przedostała się ona do macicy i tam się zagnieździła, potrzebny jest niezmieniony, czyli płodny i rzadki śluz. Jeżeli dojdzie już do zapłodnienia, ale komórka jest jeszcze w jajowodzie i wówczas tabletka zacznie działać – komórka będzie miała utrudnione zadanie, bo przecież hormony z pigułki zagęszczą śluz. I zwyczajnie może nie dotrzeć do macicy. Jeżeli zatem ktoś uznaje, że już w tym momencie doszło do powstania nowego życia, to może uznać to za działanie poronne.

Jeżeli natomiast zapłodniona komórka dotrze już do macicy i zdąży się w niej zagnieździć, to hormony z tabletki „po” w żadnym przypadku nie zaszkodzą dziecku. Wręcz przeciwnie – zdaniem niektórych lekarzy, wpłyną pozytywnie na utrzymanie ciąży. Wszystko zależy zatem od naszego punktu widzenia.

Pigułka a recepta

Jeszcze niedawno do zakupienia pigułki „po” potrzebna była recepta od lekarza ginekologa. Dzisiaj nie jest to już potrzebne – każdy z nas może ot tak pójść do apteki i wykupić ten lek. Trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami – cena takiej pigułki to blisko 100 złotych.

To nie środek na częste „wpadki”

Nieszczęście w postaci nieskutecznej antykoncepcji może zdarzyć się absolutnie każdemu. Trzeba jednak pamiętać, że pigułka „po” zawiera dość silne hormony, nie powinno jej się zatem zażywać często. Dlatego nie może być to też rozwiązanie stosowane za każdym razem, gdy „nie zapanujecie nad sobą”. Zamiast tego, warto po prostu zainwestować w dobrą antykoncepcję, co nie naruszy waszego zdrowia i przy okazji zapewni znacznie większy spokój.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Spirala antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spirala antykoncepcyjna często bywa nazywana wkładką wewnątrzmaciczną lub też wkładką antykoncepcyjną. Tego typu metoda antykoncepcji budzi...

 • Antykoncepcja

  Pigułki antykoncepcyjne – jak rozpoznać, że są źle dobrane?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Coraz więcej nastolatek decyduje się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie tylko z powodu chęci zabezpieczenia się...

 • Antykoncepcja

  Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ciąża w wieku szesnastu czy siedemnastu lat jest zwykle prawdziwym dramatem dla pary, która się o...

 • Antykoncepcja

  Globulki, pianki, żele plemnikobójcze

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spermicydy czyli środki plemnikobójcze wciąż nie cieszą się dużym stopniem zaufania wśród osób stosujących antykoncepcję. Wynika...

 • Antykoncepcja

  Wstęp do antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie istnieje uniwersalna i idealna metoda antykoncepcji, dzięki której będziemy mieli 100% pewności i ochrony przed...

Do góry