Połącz się z nami

Pierwszy raz – czy już czas?

Intymność

Pierwszy raz – czy już czas?

Pierwszy stosunek seksualny kojarzony jest z przełomem dojrzewania płciowego młodych osób. Decyzja o rozpoczęciu współżycia powinna być jednak poprzedzona rozmowami między obojgiem partnerów, w tym przypadku nie warto zdawać się na spontaniczne sytuacje, ponieważ może zakończyć się to ciążą, co w młodym wieku może przybrać rozmiary niewyobrażalnej tragedii. Rozmowa jest w związku takim elementem, który stanowi o jego dojrzałości. Jeśli dwie osoby potrafią ze sobą bez przeszkód rozmawiać na różne tematy to dobra baza do tego, by poruszyć także kwestie intymności.

Nie ma uniwersalnej rady dotyczącej czasu, kiedy należy zacząć współżycie, jedni zaczynają po 16 roku życia, inni natomiast swój pierwszy raz przeżywają w wieku 22 lat. Jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego nie należy sugerować się przeżyciami innych. Warto jednak… poczekać na ten odpowiedni moment. Niestety dziś młodzi ludzie, zbliżenia seksualne nie traktują jako czegoś wzniosłego i łączącego dwie osoby, a jako rozrywkę, z której każdy może korzystać do woli.

Pierwszym krokiem przed „pójściem do łóżka” z daną osobą powinno być jej przeanalizowanie. Nazwanie uczuć, którymi darzymy daną osobą będzie w stanie nas samych zapewnić, że postępujemy słusznie, bądź też odwrotnie – zapali nam się w głowie czerwona lampka, sygnalizująca fakt, że może jeszcze warto poczekać. Dziewczęta w młodym wieku nie odczuwają aż tak wielkiej potrzeby „skonsumowania” związku. Niestety panujące wśród rówieśników stereotypy, kompleksy potrafią sprawić, że nawet gdy nie ma na to większej ochoty, postanawia to zrobić. Partnera trzeba dobrze znać i potrafić przewidywać jego reakcje czy zachowania. Dlatego właśnie wiele młodych osób, które nie są jeszcze gotowe na odbycie pełnego stosunku płciowego, decyduje się na petting.

Pierwszy raz jest szczególnie istotny dla kobiety, która z pewnością będzie obawiać się bólu. Chłopak musi być więc delikatny i mieć na uwadze przede wszystkim potrzeby dziewczyny, tak by miała miłe wspomnienia z tego wydarzenia. Jeśli partner jest odpowiedni, nadchodzi czas na rozwiązanie kluczowej kwestii, jaką jest sposób antykoncepcji. Jeśli chłopak o tym nie myśli, to znaczy, że nie jest to odpowiedni partner, ponieważ nie myśli o konsekwencjach swoich czynów. Warto wspólnie podjąć decyzję o zabezpieczeniu przed ciążą. Na pierwszy raz najlepiej wybrać prezerwatywę oraz środki plemnikobójcze, na przykład pianki czy kremy. Środki te dostępne są w każdej aptece, bez recepty. Warto zaopatrzyć się także w żel nawilżający. Wprawdzie środki plemnikobójcze posiadają substancje, które zmniejszają tarcie, jednak, aby maksymalnie zmniejszyć ból warto mieć w zanadrzu coś do nawilżania okolic intymnych kobiety.

Ważną kwestią jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Pozytywne podejście potrafi zdziałać cuda. Niestety, bariery psychiczne potrafią całkowicie zepsuć romantyczny nastrój. Należy być przygotowanym na różne sytuacje, na przykład te związane z bólem, jednak nie należy się na nich przesadnie skupiać, ponieważ nasze ciało odbierze to jako sygnał sprzeciwu i nie pozwoli na swobodne zbliżenie. Nastawienie z pewnością będzie lepsze, jeśli okoliczności pierwszego razu będą co najmniej sprzyjające. Uprawienie seksu z przeczuciem, że w każdej chwili ktoś może wejść do pokoju może całkowicie zablokować młode osoby. Warto więc wybrać takie miejsce, które zapewni odpowiedni poziom komfortu, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego.

Przy pierwszym razie gra wstępna powinna być wydłużona do maksimum. Zaczynanie od pocałunków, całowania całego ciała pozwoli na odpowiednie rozluźnienie i poziom podniecenia, który ułatwi sam akt seksualny. Wybór odpowiedniej pozycji może przyczynić się do zmniejszenia bólu u kobiety. Najlepiej wybrać pozycję klasyczną. Po grze wstępnej i zastosowaniu antykoncepcji pod pupę kobiety, na wysokości miednicy warto podłożyć poduszkę lub rodzaj wałka. Dzięki takiemu uniesieniu bioder wprowadzenie członka będzie znacznie łatwiejsze i sprawi mniejszy ból kobiecie. Stereotypy dotyczące bólu podczas pierwszego razu są jednak nieco przesadzone. Wszystko zależy od danej osoby, ponieważ jedna może krwawić i odczuwać spory ból, podczas gdy inna pierwszy raz przeżyje całkowicie bez bólu, czerpiąc rozkosz ze swojego pierwszego stosunku seksualnego.

Więcej w kategorii Intymność

 • Antykoncepcja

  Seks bez gumki? Przeczytaj, co możesz sobie fundnąć. I nie chodzi o ciążę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy nastolatkowie myślą o seksie bez zabezpieczenia, w głowie pojawia im się przede wszystkim wizja niechcianej...

 • Ciąża

  Nastolatka, ciąża i… poronienie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ogólnie przyjmuje się, że największym dramatem dla nastolatki jest ciąża. Czasem jednak ona i on „wpadają”,...

 • Intymność

  Prawidłowa długość penisa

  Autor: Redakcja TeenZone

  Michał, 16 lat: Od kilku miesięcy spotykam się z moją obecną dziewczyną. Nie spieszymy się zbytnio...

 • Intymność

  Seks a przedwczesny wytrysk

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dla nastolatków, którzy dopiero zaczynają współżycie seksualne, jest to sfera, która powoduje mnóstwo dylematów i problemów....

 • Intymność

  Błona dziewicza: fakty i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pytanie – mój chłopak twierdzi, że jeśli będziemy kochać się podczas pierwszego razu bez prezerwatywy,...

Do góry