Połącz się z nami

Błona dziewicza a pierwszy raz

Intymność

Błona dziewicza a pierwszy raz

Pierwszy raz, szczególnie w oczach dziewcząt, kojarzony jest z możliwym do wystąpienia dyskomfortem w postaci bólu i lekkiego krwawienia. Odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest błona dziewicza. Dodatkowo, wśród wielu osób, samo występowanie błony dziewiczej kojarzone jest z dziewictwem, rozumianym jako brak wcześniejszych stosunków seksualnych. Czy słusznie? Czym jest owiana licznymi mitami błona dziewicza? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Sama błona dziewicza to nic innego jak fałd cienkiej, elastycznej błony śluzowej, usytuowanej na wejściu do pochwy. Błona dziewicza może przybierać różnorakie kształty, w stopniu większym lub mniejszym otwierając wejście do pochwy. W błonie dziewiczej, w zależności od jej budowy, znajduje się od jednego do kilu otworów przez które wydostają się wszelkie wydzieliny z pochwy oraz krwawienie miesięczne.

Ważnym momentem w życiu każdego człowieka, jest przełomowy moment w którym przeżywa swój „pierwszy raz” czyli pierwszy stosunek seksualny. W tym momencie dochodzi do utraty dziewictwa, przy pierwszej penetracji błona dziewicza zostaje na ogół rozerwana. Moment ten to tak zwana defloracja.

Ale i tu występują odstępstwa od normy. Tak jak wspomniane zostało powyżej, błona dziewicza może mieć różnoraką budowę. Najczęściej występujący typ błony dziewiczej to tak zwana błona półksiężycowata, posiadająca otwór, którego wielkość jest różna u różnych dziewcząt. Czasami zdarza się, że otwór ten jest na tyle duży iż podczas pierwszego razu nie dochodzi do przerwania błony dziewiczej.

Błona dziewicza a ból podczas pierwszego stosunku seksualnego

Powszechnie uważa się, że podczas pierwszego stosunku seksualnego, kobieta musi odczuwać ból i występuje krwawienie. Nie jest to jednak regułą – wiele kobiet nie odczuwa jakiegokolwiek dyskomfortu a krwawienie związane z defloracją nie występuje. Odpowiedzialnych jest za to kilka czynników. Po pierwsze, sama błona dziewicza, w zależności od uwarunkowań genetycznych, przebytych schorzeń, może przyjmować różne kształty, tak samo jak różny może być stopień jej ukrwienia. Dodatkowo takie czynności jak uprawianie sportów, nieumiejętne stosowanie tamponów a także masturbacja, mogą wpłynąć na występowanie jak i kształt błony dziewiczej.

Bardzo popularnym mitem wśród nastolatków, jest ten jakoby błona dziewicza chroniła przed ciążą – zarówno podczas pettingu jak i pierwszego stosunku seksualnego. Nic bardziej mylnego – podczas pieszczot plemniki mogą przedostać się do pochwy poprzez otwory znajdujące się w błonie dziewiczej. Sam fakt bycia dziewicą nie chroni także przed ciążą – już w trakcie pierwsze stosunku seksualnego możliwe jest zapłodnienie.

Pamiętajmy także, że to nie błona dziewicza świadczy o dziewictwie tylko brak wcześniejszego współżycia.

Przeczytaj także: Błona dziewicza – fakty i mity

Błona dziewicza nie chce pęknąć uniemożliwiając stosunek!

U niektórych kobiet istnieje możliwość występowania błony dziewiczej o nieco większej grubości. W tym przypadku defloracja, bez interwencji chirurgicznej, jest praktycznie niemożliwa – przy każdej próbie defloracji kobieta może odczuwać bardzo silny ból a sama błona dziewicza nie zostanie przerwana. W takim wypadku warto udać się do ginekologa – nieudane próby współżycia mogą wpłynąć negatywnie na psychikę młodej kobiety, wywołując silny lęk przed defloracją i towarzyszącym jej bólem. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to nawet do hymenofobii oraz pochwicy.

Czym jest hymenofobia oraz towarzysząca jej pochwica?

Hymenofobia jest to chorobliwy lęk przed defloracją czyli utratą błony dziewiczej. Kobiety cierpiące na ten typ fobii wyolbrzymiają w swojej psychice możliwy do wystąpienia ból oraz krwawienie podczas pierwszego stosunku seksualnego. Fobia ta sprawia, że dotknięte nią osoby, w większości wypadków, albo unikają sytuacji intymnych lub też przy próbie podjęcia współżycia dostają napadu paniki i lęku. Strach ten może wywołać także pochwicę. Pochwica jest to rodzaj dysfunkcji seksualnej polegającej na mimowolnym skurczu mięśni otaczających wejście do pochwy jak i samej pochwy. Uniemożliwia to odbycie stosunku seksualnego. Obie przypadłości są możliwe do wyleczenia a u ich podłoża leżą głównie problemy natury psychologicznej.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Nie mam ochoty na seks – czy to normalne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam poważny problem. Jakiś czas temu zaczęłam współżyć z moim chłopakiem. Na początku wszystko było dobrze,...

 • Intymność

  Krwawienie po masturbacji – tylko dla dziewczyn!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomocy, mam wielki problem! Chodzi o to, że po ostatnim razie, kiedy się onanizowałam, zaczęłam krwawić...

 • Intymność

  Ciekawostki o pochwie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Czy jesteś pewna, że wiesz wszystko o swojej pochwie? I czy w ogóle mogą istnieć jakieś...

 • Intymność

  Błona dziewicza: fakty i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pytanie – mój chłopak twierdzi, że jeśli będziemy kochać się podczas pierwszego razu bez prezerwatywy,...

 • Intymność

  Ciąża po pettingu?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nazywam się Piotr, mam 16 lat. Dwa tygodnie temu wraz z moją dziewczyna uprawialiśmy petting. Teraz...

Do góry