Połącz się z nami

Pierwsze objawy ciąży: fakty i mity

Antykoncepcja

Pierwsze objawy ciąży: fakty i mity

Nawet nastolatki, które zabezpieczają się przed ciążą, często obawiają się ewentualnej wpadki. Czytanie for internetowych dotyczących pierwszych objawów ciąży może wywołać uczucie paniki – a ta, jak wiadomo, zniekształca obraz postrzeganych objawów i uniemożliwia obiektywne spojrzenie na sprawę. Dlatego wyjaśniamy, które objawy rzeczywiście mogą wskazywać na ciążę, a które raczej można… włożyć między bajki.

Zatrzymanie miesiączki
Tak, opóźnianie się miesiączki jest zdecydowanie objawem mogącym wskazywać na ciążę. Warto jednak dodać, że ma to szczególne znaczenie dla dziewcząt, które zawsze miesiączkują regularnie. Jeśli twoja miesiączka pojawia się raz co 28 dni, a raz co 35, to trzydniowe spóźnienie się nie jest jeszcze znaczące.

Plamienie z dróg rodnych
Uściślając, chodzi  o plamienie implantacyjne, którego opis również można znaleźć na internetowych forach. Rzeczywiście, jeśli zauważysz u siebie plamienie, może być to objaw tego, że zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy (stąd krwawienie). Z drugiej strony, plamienie może być wywołane różnymi innymi czynnikami. By uznać je za implantacyjne, muszą być spełnione następujące warunki:

 • plamienie pojawia się między 5 a 7 dniem po owulacji (czyli 1 – 2 dni przed miesiączką)
 • wydzielina jest jasna, bladoróżowa
 • krwawienie trwa nie dłużej niż jeden dzień i jest bardzo skąpe

Częstym pytaniem, które pojawia się na forach internetowych, jest to możliwość „bycia w ciąży”, mimo tego, że wystąpiła miesiączka. Warto zatem wyjaśnić tę kwestię.

Plamienie implantacyjne, czyli krótkie i delikatne, może być zwiastunem ciąży. Ale „prawdziwa” miesiączka, czyli kilkudniowa, z ciemną krwią i skrzepami, wyklucza ciążę. Powód jest bardzo prosty – w trakcie miesiączki macica się oczyszcza, między innymi z błony śluzowej. Jeśli byłby tam zarodek, takie oczyszczenie oznaczałoby, że on również zostaje wydalony. Dlatego właśnie niemożliwe jest bycie w ciąży i jednoczesne przechodzenie krwawień miesiączkowych.

Pojawienie się potrzeby częstego oddawania moczu
To również jeden z objawów, które rzekomo sugerują ciążę. I rzeczywiście, może tak być, ale na pewno nie przed terminem miesiączki. Mówiąc krótko – jeśli stosunek był na przykład tydzień wcześniej, a do miesiączki jeszcze tydzień – parcie na pęcherz na pewno nie jest wywołane ewentualną ciążą.

Pojawienie się żyłek na piersiach.
To kolejny „hit” z for ciążowych. Dlatego uspokajamy – pojawienie się żyłek na piersiach występuje dopiero pod koniec pierwszego trymestru ciąży (a często dużo później). Oznacza to, ze jeśli zauważasz u siebie taki objaw, a do stosunku doszło niedawno – zapewne dostrzegasz po prostu coś, na co wcześniej nie zwracałaś uwagi.

Mdłości i zmiany smaku
Jednym z objawów ciąży może być pojawienie się w ustach metalicznego posmaku – taka przypadłość może zdarzyć się już nawet przed terminem miesiączki. Jednak gdy mówimy o mdłościach i wymiotach, to warto wiedzieć, że pojawiają się one najwcześniej dopiero w szóstym tygodniu ciąży.

Wiele dziewcząt, szukających pomocy na forach, pyta: „Jest mi ciągle niedobrze, ale test ciążowy wyszedł negatywny. Jednak te mdłości bardzo mnie martwią”. Ponownie uspokajamy. Test ciążowy wychodzi dodatnio już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Mdłości ciążowe nigdy nie występują, zanim okaże się on pozytywny. To po prostu fizycznie niemożliwe, ponieważ skoro test jest negatywny, to w organizmie nie ma jeszcze hormonu, który te mdłości powoduje.

Pojawienie się brzucha ciążowego
„Boję się, że jestem w ciąży. Do okresu jeszcze trzy dni, ale już widzę, że brzuch mi się powiększył” – takie „perełki” również można znaleźć w Internecie. Spokojnie – zwykle nie widać brzucha ciążowego przez pierwsze… 12 tygodni ciąży (u niektórych kobiet nawet dłużej). Jeśli brzuch się pojawia przed miesiączką, to wskazuje on bardziej na dolegliwości jelitowe.

Poprawnie wykonany test ciążowy – 99,9%

W razie wątpliwości co do swojego stanu zawsze warto wykonać test ciążowy. Jeśli jest wykonany zgodnie z instrukcją, czyli po terminie miesiączki, naprawdę można mu uwierzyć. I nie stresować się dłużej, bo jak wiadomo… stres również może opóźnić miesiączkę.

Przeczytaj także: Objawy ciąży

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Pierwszy raz a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ewa, 15 lat: Od ponad dwóch lat jestem z moim obecnym chłopakiem. Bardzo się kochamy i...

 • Antykoncepcja

  Petting a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Petting jest jedną z najczęstszych aktywności seksualnych wśród młodych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na...

 • Antykoncepcja

  Spirala antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spirala antykoncepcyjna często bywa nazywana wkładką wewnątrzmaciczną lub też wkładką antykoncepcyjną. Tego typu metoda antykoncepcji budzi...

 • Antykoncepcja

  Wstęp do antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie istnieje uniwersalna i idealna metoda antykoncepcji, dzięki której będziemy mieli 100% pewności i ochrony przed...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja hormonalna dla nastolatki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli podjęłaś już decyzję o podjęciu współżycia seksualnego, to z całą pewnością myślisz również o antykoncepcji....

Do góry