Połącz się z nami

Pierwsze objawy ciąży: fakty i mity

Antykoncepcja

Pierwsze objawy ciąży: fakty i mity

Nawet nastolatki, które zabezpieczają się przed ciążą, często obawiają się ewentualnej wpadki. Czytanie for internetowych dotyczących pierwszych objawów ciąży może wywołać uczucie paniki – a ta, jak wiadomo, zniekształca obraz postrzeganych objawów i uniemożliwia obiektywne spojrzenie na sprawę. Dlatego wyjaśniamy, które objawy rzeczywiście mogą wskazywać na ciążę, a które raczej można… włożyć między bajki.

Zatrzymanie miesiączki
Tak, opóźnianie się miesiączki jest zdecydowanie objawem mogącym wskazywać na ciążę. Warto jednak dodać, że ma to szczególne znaczenie dla dziewcząt, które zawsze miesiączkują regularnie. Jeśli twoja miesiączka pojawia się raz co 28 dni, a raz co 35, to trzydniowe spóźnienie się nie jest jeszcze znaczące.

Plamienie z dróg rodnych
Uściślając, chodzi  o plamienie implantacyjne, którego opis również można znaleźć na internetowych forach. Rzeczywiście, jeśli zauważysz u siebie plamienie, może być to objaw tego, że zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy (stąd krwawienie). Z drugiej strony, plamienie może być wywołane różnymi innymi czynnikami. By uznać je za implantacyjne, muszą być spełnione następujące warunki:

 • plamienie pojawia się między 5 a 7 dniem po owulacji (czyli 1 – 2 dni przed miesiączką)
 • wydzielina jest jasna, bladoróżowa
 • krwawienie trwa nie dłużej niż jeden dzień i jest bardzo skąpe

Częstym pytaniem, które pojawia się na forach internetowych, jest to możliwość „bycia w ciąży”, mimo tego, że wystąpiła miesiączka. Warto zatem wyjaśnić tę kwestię.

Plamienie implantacyjne, czyli krótkie i delikatne, może być zwiastunem ciąży. Ale „prawdziwa” miesiączka, czyli kilkudniowa, z ciemną krwią i skrzepami, wyklucza ciążę. Powód jest bardzo prosty – w trakcie miesiączki macica się oczyszcza, między innymi z błony śluzowej. Jeśli byłby tam zarodek, takie oczyszczenie oznaczałoby, że on również zostaje wydalony. Dlatego właśnie niemożliwe jest bycie w ciąży i jednoczesne przechodzenie krwawień miesiączkowych.

Pojawienie się potrzeby częstego oddawania moczu
To również jeden z objawów, które rzekomo sugerują ciążę. I rzeczywiście, może tak być, ale na pewno nie przed terminem miesiączki. Mówiąc krótko – jeśli stosunek był na przykład tydzień wcześniej, a do miesiączki jeszcze tydzień – parcie na pęcherz na pewno nie jest wywołane ewentualną ciążą.

Pojawienie się żyłek na piersiach.
To kolejny „hit” z for ciążowych. Dlatego uspokajamy – pojawienie się żyłek na piersiach występuje dopiero pod koniec pierwszego trymestru ciąży (a często dużo później). Oznacza to, ze jeśli zauważasz u siebie taki objaw, a do stosunku doszło niedawno – zapewne dostrzegasz po prostu coś, na co wcześniej nie zwracałaś uwagi.

Mdłości i zmiany smaku
Jednym z objawów ciąży może być pojawienie się w ustach metalicznego posmaku – taka przypadłość może zdarzyć się już nawet przed terminem miesiączki. Jednak gdy mówimy o mdłościach i wymiotach, to warto wiedzieć, że pojawiają się one najwcześniej dopiero w szóstym tygodniu ciąży.

Wiele dziewcząt, szukających pomocy na forach, pyta: „Jest mi ciągle niedobrze, ale test ciążowy wyszedł negatywny. Jednak te mdłości bardzo mnie martwią”. Ponownie uspokajamy. Test ciążowy wychodzi dodatnio już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Mdłości ciążowe nigdy nie występują, zanim okaże się on pozytywny. To po prostu fizycznie niemożliwe, ponieważ skoro test jest negatywny, to w organizmie nie ma jeszcze hormonu, który te mdłości powoduje.

Pojawienie się brzucha ciążowego
„Boję się, że jestem w ciąży. Do okresu jeszcze trzy dni, ale już widzę, że brzuch mi się powiększył” – takie „perełki” również można znaleźć w Internecie. Spokojnie – zwykle nie widać brzucha ciążowego przez pierwsze… 12 tygodni ciąży (u niektórych kobiet nawet dłużej). Jeśli brzuch się pojawia przed miesiączką, to wskazuje on bardziej na dolegliwości jelitowe.

Poprawnie wykonany test ciążowy – 99,9%

W razie wątpliwości co do swojego stanu zawsze warto wykonać test ciążowy. Jeśli jest wykonany zgodnie z instrukcją, czyli po terminie miesiączki, naprawdę można mu uwierzyć. I nie stresować się dłużej, bo jak wiadomo… stres również może opóźnić miesiączkę.

Przeczytaj także: Objawy ciąży

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Prezerwatywy

  Autor: Redakcja TeenZone

  Metod, dzięki którym możliwe jest uniknięcie ciąży jest bardzo wiele. Poszczególne metody mogą się różnić między...

 • Antykoncepcja

  Jak działa tabletka po – Postinor Duo

  Autor: Redakcja TeenZone

  Antykoncepcja awaryjna, tak zwana "tabletka po", budzi do dziś wiele kontrowersji. Dla jednych jest to awaryjny...

 • Antykoncepcja

  Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ciąża w wieku szesnastu czy siedemnastu lat jest zwykle prawdziwym dramatem dla pary, która się o...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja dla nastolatków

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście decyzję – rozpoczynacie współżycie seksualne. Zanim jednak to nastąpi, musicie wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Na...

 • Antykoncepcja

  Pigułki i tabletki antykoncepcyjne

  Autor: Redakcja TeenZone

  Odpowiedni i przemyślany dobór najlepszych środków antykoncepcyjnych jest niewątpliwie bazą, na której można budować zdrowy związek...

Do góry