Połącz się z nami

Olbrzymi strach przed pierwszym razem

Intymność

Olbrzymi strach przed pierwszym razem

Zaplanowaliście ten pierwszy raz. Wszystko było idealnie, czujesz też, że to „ten jedyny” – a mimo to wasz pierwszy raz nie udał się, ponieważ… za bardzo się bałaś. Spokojnie, nie jesteś jedyną osobą na świecie, która ma tego typu problemy i odczuwa podświadomy strach przed pierwszym razem. Czasem wynikają one ze złego podejścia do seksu, a czasami… z zaburzenia, które ma swoją konkretną nazwę.

Złe podejście do pierwszego razu

Wbrew pozorom, myśli o seksie nie wiążą się tylko z tą jedną, jedyną osobą. Tak naprawdę wszystko wokół nas dotyka tematów seksu.

Rozmowy z przyjaciółkami, filmy, seriale, muzyka – wszędzie są jakieś jego elementy. Wystarczy, że ułożą się one niekorzystnie, by wyrobić sobie takie nastawienia do współżycia, które uniemożliwi jego podjęcie. Jak z tym walczyć oraz kiedy warto skonsultować się z lekarzem lub psychologiem?

Nie rozmawiaj z przyjaciółkami o tym, co planujesz zrobić
Dlaczego? Ponieważ nawet, jeśli to niesamowicie dyskretne dziewczyny, to będziesz czuła dyskomfort, że będą one oczekiwały na twoje „sprawozdanie”. Sama świadomość faktu, że ktoś może czekać, aż opowiesz mu o tym, co będziesz robiła, jest bardzo stresogenna. Dlatego najlepiej zachować to dla siebie i dla swojej sympatii – jeśli coś nie wyjdzie, zostanie to między wami i nie będziecie czuć się z tym źle.

Nie słuchaj okropnych opowieści
Koleżanka, która opowiada ci, że „to tak strasznie bolało, a wszędzie było mnóstwo krwi” może i nie chce źle, ale nieświadomie wzbudzi w tobie przerażenie i wzmocni strach przed pierwszym razem. Dlatego nie słuchaj takich historii – po pierwsze, zwykle są przesadzone, a po drugie – u każdej dziewczyny wygląda to inaczej. Niektóre nawet nie wiedzą, kiedy doszło do pęknięcia błony dziewiczej!

A jeśli już coś usłyszałaś… to weź na to „poprawkę”
Jeśli już niestety dane ci zostało usłyszeć kilka mrożących krew w żyłach historii z cyklu koszmarny pierwszy raz, to musisz spojrzeć na te doniesienia „przez palce”. Zwykle to po prostu opowieści w dużym stopniu przerysowane. W trakcie przerywania błony dziewiczej wydostaje się z pochwy zaledwie kilka kropel krwi, a u wielu dziewcząt w ogóle się to nie dzieje. Przerwanie błony dziewiczej nie jest też aż tak bolesne, jak wiele dziewcząt sądzi, samo nieprzyjemne odczucie trwa też bardzo krótko.

Nastaw się na wspaniałe przeżycia
Jak sądzisz, dlaczego wszędzie wokół tak dużo mówi się o seksie? To proste – ponieważ jeśli tylko uprawia się go z ukochaną osobą, to jest on wspaniały! Daje mnóstwo przyjemności, zabawy, intymności, a specjaliści potwierdzają, że scala związek. Staraj się nie myśleć zatem w kategoriach: „pierwszy raz = ból”, ale „seks jest fajny!”. Wszystko to oczywiście pod jednym warunkiem – że chcesz zrobić to z osobą, którą kochasz, której jesteś pewna, która cię szanuje i tylko wówczas, jeśli odpowiednio się zabezpieczycie.

A może to coś poważniejszego?

Jeśli mimo zastosowania się do wszystkich wskazówek, nadal czujesz lęk przed pierwszym razem, nie potrafisz rozluźnić się przed pierwszym stosunkiem na tyle, aby go przeżyć – możliwe, że cierpisz z powodu specyficznego zaburzenia, które nazywane jest pochwicą. To dysfunkcja seksualna, która jest niezależna od stanu woli – inaczej mówiąc, nie masz na nią wpływu. Pochwica polega na tym, że mięśnie wokół pochwy skurczają się bardzo mocno – tak, że wprowadzenie do niej penisa jest niemożliwe, a próby tego dokonania są bardzo bolesne.

Pochwica wynika zwykle z silnych reakcji obronnych – obawami przed wstydem, bólem, nagością. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc seksuologa. Szanse na to, że poradzisz sobie sama z tym problemem, są niestety bardzo małe. Zdarza się, że niektóre pary rozchodzą się, ponieważ bez braku pomocy ze strony specjalisty współżycie jest niemożliwe nawet przez wiele lat. Warto jednak podkreślić, że korzystanie z pomocy seksuologa pozwala na całkowite wyjście z tego zaburzenia.

A może… to nie on?
Bardzo negatywne nastawienie do seksu może być uzasadnione jeszcze jedną przyczyną. Otóż możesz podświadomie nie chcieć jeszcze uprawiać seksu… z tym danym chłopakiem albo już teraz. Przemyśl najpierw tę możliwość i zastanów się, czy przypadkiem nie czujesz ulgi, gdy myślisz: „Właściwie to wcale nie muszę tego robić!”. Jeśli tak, może zwyczajnie warto jeszcze poczekać.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Wstydzę się uprawiać seks z moim chłopakiem!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Kilka tygodni temu kochaliśmy się pierwszy raz z moim chłopakiem. Potem kilka razy to powtórzyliśmy i...

 • Intymność

  Mój chłopak nie chce uprawiać seksu a ja tak!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Jestem chyba w najbardziej obciachowej sytuacji roku. Chodzi o to, że jestem z moim chłopakiem Łukaszem...

 • Antykoncepcja

  Wstęp do antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie istnieje uniwersalna i idealna metoda antykoncepcji, dzięki której będziemy mieli 100% pewności i ochrony przed...

 • Intymność

  Orgazm – fakty i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  Właśnie zacząłeś/-łaś współżycie seksualne? Albo to planujesz? A może nie masz nawet z kim to zacząć...

 • Antykoncepcja

  Mój chłopak nie chce używać prezerwatyw!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję – chcecie rozpocząć współżycie seksualne, a przed wami ten ważny, pierwszy raz. Wydawałoby...

Do góry