Połącz się z nami

Nie jestem gotowa na „pierwszy raz”

Intymność

Nie jestem gotowa na „pierwszy raz”

Maja, 15 lat: Od dwóch lat jestem ze swoim obecnym chłopakiem. Jesteśmy ze sobą szczęśliwi, bardzo się kochamy. Ostatnio jednak mój chłopak zaproponował abyśmy zaczęli ze sobą sypiać. Mimo, że go bardzo kocham, nie czuję się jeszcze na to gotowa. Co powinnam zrobić? Boję się, że jak mu odmówię on mnie zostawi i nie uwierzy mi w moją miłość do niego. Dodam, że dla nas obojga byłby to ten pierwszy raz.

Jednym z ważnych momentów w życiu człowieka jest inicjacja seksualna. Te kilka przyjemnych, lub trochę mniej, chwil kształtuje nasze wzorce, które podświadomie będziemy powielać. Czy to miejsce czy też piosenka, którą para miała przyjemność słyszeć w trakcie pierwszych igraszek – zostawiają w Nas trwały ślad i zapamiętamy je, czy chcemy czy nie, na zawsze. Dlatego ważne jest by ten pierwszy raz był najlepszy z możliwych. Wiadomo, że idealnego „pierwszego razu” nie da się zaplanować od początku do końca. I w sumie nie o to chodzi, by planować. Najważniejsze jest uczucie łączące dwoje ludzi, akceptacja, a także zrozumienie.

Jeśli jedna z osób w związku nie jest pewna czy już jest gotowa na inicjację, druga powinna to zaakceptować. I właśnie ta akceptacja jest dowodem miłości. W przypadku, gdy osoba chętna nalega, nie rozumiejąc  potrzeb i lęków osoby niezdecydowanej można odnieść wrażenie, że zależy jej jedynie na zaspokojeniu własnych potrzeb. Sytuacja w której jednej ze stron zależy tylko na seksie nie jest normalna i powinna być jak najszybciej rozwiązana. Tylko osoba darząca Nas silnym uczuciem zrozumie i poczeka na Naszą gotowość. W końcu przyjdzie czas, w którym oboje partnerów poczuje że oto nadszedł już ten właściwy moment. Do tego czasu można rozważyć inny rodzaj okazywania sobie czułość, np. petting. Ale i do tego rodzaju aktywności seksualnej należy być gotowym, dojrzałym i musi ona wynikać z chęci obojga partnerów, nie tylko jednej ze stron.

Pośpiech nie jest dobrym doradcą, gdyż chcąc po prostu mieć to już za sobą pozbawiamy się czegoś magicznego, czegoś co zdarza się raz w życiu i czego nie można cofnąć. Mamy tylko jedną szansę i lepiej jej nie zmarnować. Dowodem miłości nie musi być seks. Uwierzyć w czyjąś miłość można również poprzez wspieranie siebie nawzajem i czułość jaką darzą się partnerzy.  Jedynie kochający partner będzie w stanie zrozumieć  Nasze obawy przed tym pierwszym razem i uszanuje podjętą decyzję.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Pierwszy nocleg u niej? Zapamiętaj te porady!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Chodzę z Anią od dwóch lat. Jej rodzice bardzo mnie lubią, moi też lubią Anię, więc...

 • Intymność

  Pierwszy pocałunek

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niezależnie od tego czy jesteś chłopakiem czy też dziewczyną, swojego pierwszego pocałunku nigdy nie zapomnisz. Jest...

 • Intymność

  Mój chłopak nalega na seks!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam dość krępujący problem. Chodzi o to, że jestem ze swoim chłopakiem już osiem miesięcy. Gdzieś...

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

 • Intymność

  Czy jesteś gotowa na seks?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od jakiegoś czasu spotykam się z Tomkiem. Bardzo się kochamy i myślę, że to ten jedyny....

Do góry